De sloop van één van de lelijkste gebouwen van Goes is begonnen Rattenplaag Goes-Zuid lijkt erger te worden 4 Meerderheid motie VVD Het is met name de VVD die het college al lange tijd achter de vod den zit om met meer woning bouwplannen te komen. Een jaar geleden nam de fractie al het initia tief voor een motie die burgemees ter en wethouders maande om spoed te betrachten. Die werd toen door een ruime meerderheid ge steund. Maar de liberalen zeggen niet onder de indruk te zijn van wat er het afgelopen jaar is gebeurd. Dus lag er afgelopen donderdag tijdens de raadsvergadering weer een mo tie. Bijna dezelfde als een jaar gele den. De boodschap aan het college: kom nu echt met concrete bouw plannen. ,,Het gas moet erop'', aldus VVD'er Gert Kruitbosch. ,,Maar dan wel het liefst bouwen zonder gas", reageerde SGP'er Johnny Lu- kasse daar met een knipoog op. Nieuwe woonwijk Verantwoordelijk wethouder De Goffau stelde dat er echt wel iets ge beurt in Goes. Hij benadrukte dat het woningbouwprogramma 2019 2029 voorziet in de komst van 1400 nieuwe woningen. Daarnaast is er volgens hem nog ruimte voor dui zend extra huizen. ,,Ik heb het al va ker aangegeven, maar ik kan niet morgen een nieuwe woonwijk uit mijn mouw schudden", aldus de wethouder. Afgelopen zomer heeft het college overigens besloten dat zo'n nieuwe uitbreidingswijk er wel moet komen. Gezocht wordt naar een plek. De wethouder garan deerde de raad dat het college er se rieus mee bezig is. ,,We komen zo snel mogelijk met plannen.'' Vooral de VVD zit het college achter de vodden om met meer woningbouwplannen voor Goes te komen De motie van coalitiepartij VVD werd deze keer wat minder breed onderschreven, maar haalde wel een meerderheid dankzij de steun van de oppositiepartijen Nieuw Goes, D66, PvdA en GroenLinks. De coalitiegenoten CDA en SGP/CU vonden het niet nodig om de wethouder nog eens extra tot spoed te manen, evenals de fractie van de Partij voor Goes. Groen dak GroenLinks behaalde tijdens de zelfde vergadering ook een suc cesje. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad steunde een mo tie die het college oproept te gaan onderzoeken of bouwers van wo ningen in de toekomst verplicht kunnen worden om natuurinclu- sief te bouwen. Dat kan door bij voorbeeld een groen dak op een huis te leggen, nestkasten op te hangen of in de directe omgeving iets voor de natuur te doen. De eis zou moeten gaan gelden voor plan nen die bestaan uit de bouw van meer dan één woning. Het pand maakt plaats voor dertig gloednieuwe appartementen, waarvan er inmiddels tien zijn verkocht. ,,Niet alleen bestaande Goesenaren, maar ook nieuwe in woners vinden hier straks een mooie plek om te wonen'', zei de wethouder vóór hij de helm op zette om het symbolische start sein voor de sloop te geven. De sloop aan de binnenkant van het gebouw was overigens al eer der gestart en zal vermoedelijk nog ruim een maand duren. Pas daarna gaat de al vele jaren leeg staande kolos echt tegen de vlakte. Veel Goesenaren zullen dat niet als een groot verlies beschouwen. Hoewel de meningen verdeeld zijn, lijkt een meerderheid het maar een lelijk gebouw te vin- Ook nieuwe inwoners vinden hier straks een mooie plek om te wonen den. Sven Lavrysen van ontwikke laar Carédo Comfortwonen bena drukte dat de sloop zoveel moge lijk hinderloos zal gebeuren. Daar over waren eerder wat zorgen bij bewoners van het tegenovergele gen complex De Stadspoort. De prijzen van de appartemen ten liggen tussen van 399.000 en 889.000 euro. De woningen zijn straks voorzien van slimme en volgens Lavrysen voor senioren goed begrijpbare domotica (tech nische snufjes). Toekomstige be woners van de appartementen hebben de mogelijkheid om zorg af te nemen. Het complex krijgt vijf woonlagen met daaronder een parkeerkelder. In een later stadium wil Carédo ook nog appartemen ten realiseren in de naastgelegen monumentale Villa en het KPN- gebouw. Kunstwerk Uit het GAK-gebouw werd eerder nog een kunstwerk gered. Middels een crowdfunding wist Magde- leen van Eersel het wandreliëf dat haar moeder ooit maakte in het pand te redden. Ze zoeken er nog een nieuwe stek voor. Afgelopen voorjaar zag de bewoon ster van het buurtje nabij de flat Boszicht plotseling een rat door haar tuin lopen. ,,Ik zat versteend in mijn stoel", herinnert ze zich. De achterdeur heeft de hele zomer niet meer opengestaan, want ze moet er niet aan denken dat een rat naar binnen komt, iets wat bij haar di recte buren wel is gebeurd. ,,En het raampje ging altijd dicht als ik van huis ging, want ratten schijnen goede klimmers te zijn", vertelt Bluemink. ,,Als het raampje wel openstond, zette ik de radio aan. 'Door de stemmen blijven ze wel buiten', hoopte ik dan.'' Waterpartijen Volgens Bluemink hebben meer mensen in de buurt overlast door ratten. Eén mevrouw klaagde een keer over enorme stank. Er bleek een dode rat te liggen. Deze geluiden verbazen voorzitter Ellemijn van Waveren van de wijkvereniging niet. Dat er ratten zitten in Goes- Zuid, met name bij waterpartijen, is volgens haar geen nieuw gegeven. ,,Maar het valt mij ook op dat het er de laatste tij d meer zijn.'' Van Wave- Het raampje ging altijd dicht, want ratten schinen goede klimmers te zijn ren zegt de kwestie te zullen aan kaarten bij de gemeente. ,,Misschien kan iets worden gedaan om te voor komen dat het erger wordt.'' Bluemink hoopt op actie. ,,Want waar eindigt dit?" vraagt ze zich af. De ratten hebben haar eerder strak betegelde voortuin aardig om zeep geholpen. Bijna alle tegels liggen los. Volgens de rattenvanger hebben de ratten eronder een heel gangenstel sel aangelegd." Bluemink zegt soms zelfs wel eens te horen dat er een rat onder haar huis zit. De rattenvanger, gestuurd door de gemeente, heeft vallen geplaatst. Hopend om wat meer bewust wording heeft Bluemink een oproep op Facebook geplaatst. ,,We kunnen in elk geval een minder prettige woonomgeving voor de rat creëren door geen afval te laten slingeren, deksels van kliko's te sluiten en vo- gelvoer alleen overdag op te han gen'', schreef ze. Ze kreeg bijval. 'Ik word er moe van als ik weer een half brood op het gras in de wijk zie lig gen', luidde één van de reacties. De wijkvereniging sluit zich aan bij de oproep. De rattenbestrijding in Goes wordt uitgevoerd door de gemeente Borsele. Die laat weten dat er dit jaar circa vijftien klachten over ratten- overlast zijn binnengekomen uit Goes-Zuid. ,,De overlast werd bij acht meldingen veroorzaakt door een defecte riolering", zegt een woordvoerster. ,,Woningcorporatie Beveland Wonen heeft de riolering gerepareerd.'' Een woordvoerder van de corporatie laat weten dat het pro bleem ook daar bekend is. ,,Hoewel het in eerste instantie niet onze ver antwoordelijkheid is, trekken we het ons zeker aan. We bemiddelen bijvoorbeeld tussen bewoners en de gemeente en controleren en repa reren de riolering.'' maandag 8 november 2021 Raad wil snel bouw van huizen 'Ik kan niet morgen een nieuwe woonwijk uit mijn mouw schud den'. Wethouder Joost de Gof- fau belooft een ongeduldige Goese gemeenteraad zo snel mogelijk met plannen te komen. Toch gaf de raad hem donder dag nog maar eens een figuur lijke schop onder de kont. 'Het gas moet erop!' Rob Paardekam Goes Met het wegbikken van een stuk muur heeft wethouder Cees Pille zaterdagmiddag het startsein gegeven voor de sloop van het voormalige GAK- gebouw aan de Van de Spiegel straat in Goes. Rob Paardekam Goes - Cees Pille, wethouder Een rat in de tuin of zelfs binnen in je huis. Het is de nachtmerrie van veel mensen. In Goes-Zuid hebben mensen veel last van de ongewenste diertjes. ,,Laten we stoppen met het rondslingeren van afval", zegt bewoonster Flora Bluemink. Een oproep die de wijkvereniging van harte on dersteunt. Rob Paardekam Goes - Flora Bluemink, bewoonster Wethouder Cees Pille bikt de eerste stukken uit de muur. De vonken zijn van vuurwerk, niet van het bikken. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51