Dynamiek van een duinvallei in cortenstaal II 5 GRIEZELTOCHT LOODS VOL ENGE FIGUREN Voor een avond was Burgh- Haamstede een attractie rijker. Een echt griezelig spookhuis. Gillen maar. De zesjarige Thijs Nol dus durft zaterdag een heel eind naar binnen, maar de ve nijnige clown die een kind heeft gegrepen, jaagt hem de stuipen op het lijf. Huilend rent hij naar zijn moeder. Hij durft er toch echt niet meer langs. Er zul len er meer zijn zoals Thijs, weet zijn moeder Iris. Zij en haar man Karel Noldus hebben hun loods aan de Roterij in twee weken tijd volledig omgebouwd tot een grie zelhuis vol met enge figuren. Compleet met angstaanjagende geluiden. En dat alles voor één avond. Elk jaar is het de eerste zaterdag van november namelijk griezelen geblazen in Burgh-Haamstede. ,,We doen het altijd een week later dan Renesse, zodat de mensen van dat dorp ook hier kunnen mee doen. Omdat de dorpen zo dicht bij elkaar liggen, is het zonde om zoiets op dezelfde avond te doen", zegt Iris die in de organisatie van de griezeltocht zit. Brandweerbunker Bij zo'n dertig adressen verspreid door het dorp kunnen kinderen, er is gerekend op zo'n 450 deelne mers, snoep halen. Als ze tenmin ste durven. En op meerdere plek ken staan figuren klaar om ze de stuipen op het lijf te jagen. Maar zo griezelig als aan de Roterij kan bijna niet. „Voorheen deden we Het is het eerste beeld in een reeks van twaalf die de omgeving van Burgh-Haamstede de komende ja ren gaan opsieren. Het project The Future Has Many Histories van De Bewaerschole daagt twaalf kunste naars uit binnen- en buitenland uit zich te verdiepen in het verleden, heden en de toekomst van de Kop van Schouwen en daar hun creati viteit op los te laten. Het kunstproject bestaat uit een expositie in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede en uit een bui tenexpositie met beelden. Gwen van den Bout beet het spits af met een binnenexpositie, gevolgd door Marinus van Dijke die de eer heeft het eerste beeld in de buitenlucht te mogen tentoonstellen. Hij bestu deert al sinds de jaren 80 een duin- The Future Has Many Histories bestaat uit een binnen- en een buitenexpositie vallei in de Kop van Schouwen. De Burghse kunstenaar heeft de dyna miek van de duintoppen, het op- stuivende zand, de verandering in begroeiing en alle losse elementen door de tij d heen vastgelegd. Op pa pier, op film, in tekeningen, schil derijen, met los zand en nu in een beeld van cortenstaal, genaamd Te kenen van Veranderen. Kosten The Future Has Many Histories duurt 2,5 jaar. Het volgende beeld voor de beeldenroute wordt naar verwachting in maart/april ont huld. De kosten voor het project be dragen ruim drie ton, waarvan het Mondriaanfonds 220.000 euro voor zijn rekening neemt. Het Prins Bernhard Cultuurfonds en het VSB-fonds dragen ook bij en de ogen zijn verder hoopvol gericht op de provincie Zeeland en de ge meente Schouwen-Duiveland. dit altijd in de oefenbunker van de brandweer, maar vanwege corona kon dat nu niet. Vandaar dat we het nu in ons eigen pand doen. Dit is normaal onze werkplaats", ver telt Karel Noldus die een eigen in stallatiebedrijf heeft. Al zijn bakjes met onderdelen zijn de afgelopen twee weken met behulp van vrienden vakkundig weggewerkt achter zwarte plastic zeilen. Met behulp van wanden is een looppad van zo'n vijftig meter door de loods gemaakt waar zelfs volwas senen de kriebels kunnen krijgen. Bij binnenkomst word je verwel komd door een duister figuur met een lichtgevend pompoenhoofd. We hebben via Marktplaats grote partijen griezelfiguren kunnen opkopen De favoriet van Iris. Zij en Karel zijn idolaat van griezelfiguren. ,,In de afgelopen vijf jaar hebben we via Marktplaats grote partijen kunnen opkopen", zegt Iris. Zo ook een grote boze wolf, waar Ka- rel van gecharmeerd is. Luguber De wolf, die vindt Thijs niet zo eng. Zijn grote broer Nick (11) en diens vriend Dominique Fierens (10) ook niet. Sterker nog, Domi nique is helemaal niet zo onder de indruk van alle lugubere wezens tijdens de tocht. Daarom helpt hij 's avonds mee anderen te laten schrikken. Ook al ziet de loods eruit als een volwaardige pretparkattractie, na zaterdag is alles weer weg. Karel: ,,Na de griezeltocht gaat alles weer de zolder op." maandag 8 november 2021 Echt spookhuis voor één avond Valeska Nastaly Burgh-Haamstede Hoe verbeeld je de toekomst en zijn geschiedenis? Marinus van Dijke weet het wel: kijk naar de duinen. Zijn sculptuur Tekenen van Veranderen is zaterdag ont huld in Burgh-Haamstede. Valeska Nastaly Burgh-Haamstede Marinus van Dijke wandelt langs zijn kunstwerk Tekenen van Ver anderen in de tuin van de Duinen van Haamstede. foto katja van noort Iris en Karel Noldus en hun kinderen Nick (l) en Thijs in hun tot griezelplek omgebouwde werkplaats. De boosaardige clown is de schrik van de zesjarige Thijs Noldus. fotos katja van noort - Iris Noldus, eigenaar tijdelijk spookhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50