'Blijf samen de schouders eronder zetten' 4 Groepen kunnen samen aan de slag op natuurwerkdag .Mmmm 1 Huub van de Zande heeft zaterdag een topdag. Voor het eerst sinds ja ren is het de voorzitter van de scou ting in Zierikzee, de Meester Bak- kergroep, gelukt om weer iets sa men te doen met andere scouting groepen van Schouwen-Duiveland. En dan ook nog eens op een plek waar je normaal gesproken niet mag komen, het Slotbos in Burgh- Haamstede. In totaal 45 scouts - van Zierikzee, Bruinisse en Burgh- Haamstede - steken daar tijdens de natuurwerkdag de handen uit de mouwen. Het zijn allen landscouts, al krijgen ze zaterdag ook een beetje natte voeten. Hun handen, die kunnen soms Vooral als ze erna omvallen, dat is het leukst best handschoenen gebruiken. Zo moet Brechje Keijmel (12) uit Zie- rikzee even flink kracht zetten op haar snoeischaar om een ongeveer 5 centimeter dikke esdoornscheut door te knippen. Of ze het werk er zonder blaren vanaf brengt, valt nog te bezien. Zij en haar collega scouts krijgen in elk geval ook te maken met doorns in hun benen, prikkende brandnetels en hier en daar een splinter in hun vingers. Het maakt ze allemaal niets uit. Vooral de jongens wedijveren wie de dikste boompjes kan doorknip pen. ,,Vooral als ze erna omvallen, dat is het leukst", zegt Floris Broos- hooft (12), ook uit Zierikzee. Alle ongewenste begroeiing langs de paden in het bos mag weg om de .1§Jp zJrM ss t s<m>. overige beplanting wat lucht te ge ven. Binnen 1,5 meter naast het pad mag alles dat geen volwaardige boom is weg. Alleen de twijgjes en struikjes met een rood-wit lintje moeten blijven staan. ,,Dat zijn de uitverkorenen", grapt Rudy van der Meer van de werkgroep Actief Ter reinbeheer van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Tuinieren Van de Zande nam contact op met coördinator Henk Dalebout van de werkgroep en die nam weer contact op met Natuurmonumenten. Zo kwamen de scouts in het Slotbos te recht voor de natuurwerkdag. ,,We proberen altijd iets voor de maat schappij te doen", zegt Van de Zande. Vanwege de coronamaatre gelen lukte het afgelopen jaar niet om iets samen met de andere scou tinggroepen te doen, maar nu dus wel. ,,Normaal koken we, doen we spelletjes en activiteiten rond het scoutingterrein", zegt Jelte Wind (13) uit Nieuwerkerk. Een beetje snoeien vindt hij ook wel wat. ,,Ik help mijn ouders vaak met tuinie ren." In de tussentijd brengt Arno Zwetsloot, gids bij Natuurmonu menten, de zwoegende scouts wat kennis bij over de natuur en de his torie van het gebied. Waar vroeger de adellijke dames wandelden langs de rododendrons, zijn nu frêle meis jes en jongens gemaaid gras langs de paden op een kar aan het scheppen en het visvijvertje vlakbij het slot met harken uit aan het baggeren. Het wateroppervlak is volledig be dekt met kroos en de harken halen naast zwarte drek bladeren van de kastanjeboom en grashalmen naar de kant. Dat hij dit zou gaan doen, wist Siem Verhoeven (11) uit Zierik zee van tevoren niet. ,,Alleen dat het nat ging worden." Op Schouwen-Duiveland hebben 27 mensen sinds de uitbraak in maart vorig jaar een coronabesmetting niet overleefd. Burgemeester Jack van der Hoek staat er bij stil in zijn toespraak tijdens de gezamenlijke bijeen komst van diverse kerken en de ge meente Schouwen-Duiveland in de Nieuwe Kerk. Hij deelt zijn medele ven bij het verlies, ,,Maar ook met de ongewone en soms surrealistische wijze waarop afscheid moest wor den genomen." Eindelijk weer 'ja' Het afstand houden dat bij de coro namaatregelen hoort, houdt de bur gemeester veel bezig. ,,Ik heb heel veel 'nee' moeten zeggen en daarom was het zo fijn om de laatste tijd weer 'ja' te kunnen zeggen. Ik ben bang dat de dynamiek van afstand houden een deel van ons leven zal blijven, maar blijf met elkaar in ge sprek. Afstand houden brengt ver wijdering, terwijl we elkaar juist vast moeten en kunnen houden. Door samen Schouwen-Duiveland te zijn komen we er doorheen. Door naar elkaar om te kijken en troost te bieden. Ik heb warme initiatieven zien ontstaan. Daaruit blijkt dat om zien niet altijd zit in grote gebaren. In het kleine vinden we elkaar." Dominee Jan van Langevelde on dersteunt in zijn bijdrage de woor den van de burgervader. ,,Uitgere- kend toen we elkaar niet meer mochten omhelzen, sloegen we de handen ineen. We zochten en we vonden elkaar. Dat was een hoopvol signaal. Mensen kunnen wel dege lijk met elkaar de schouders eronder zetten. Verbinding zoeken is een heilzaam medicijn." De toehoorders bestaan voorna melijk uit kerkgangers, weet Tiny Kieboom uit Zierikzee, die samen met haar man Albert naar de spe ciale dienst is gekomen. Ze is onder de indruk van de woorden van de sprekers, maar ook van de muziek van Mar van der Veer en zijn tekst die gezongen wordt door Marjolein Kloet. De bijeenkomst begon met het tonen van foto's op een projec tiescherm van mensen op de inten sive care en meer scenario's die in het begin van de pandemie op ons afkwamen. ,,Met die beelden zat je er gelijk in. O ja, zo was het", zegt Kieboom. Janny den Haan uit Nieuwerkerk is blij dat ze is gekomen. ,,Ik wilde dit gewoon meemaken. Het is pre cies verwoord zoals het is gegaan." maandag 8 november 2021 SD Scouts snoeien in het Slotbos Geen rood-wit lintje? Dan is het gebeurd met je als boompje in wording. Scouts hebben korte metten gemaakt met ongewen ste begroeiing in het Slotbos in Burgh-Haamstede. Valeska Nastaly Burgh-Haamstede - Floris Brooshooft, scout aV- SmSlÊSis: Siem Verhoeven (tweede van links) wist niet precies wat hij zou gaan doen. „Alleen dat het nat ging worden." Bij de jongens zijn vooral de wat dikkere boompjes gewilde slachtoffers. fotos katja van noort Corona hakt erin, maar heeft ons ook geleerd dat we er samen de schouders onder kun nen zetten. Dat moeten we blij ven doen, is de boodschap za terdag in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Valeska Nastaly Zierikzee We hadden er Iets van ve'mnm. Maar dat Was nog heel ver daar in China...nouéni en we leiden: hier tal het niet komen M De muziek en tekst van Mar van der Veer (piano) gezongen door Marjolein Kloet maakt op veel men sen in de Nieuwe Kerk indruk. FoTo KATJA VAN NOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49