Griekspoor schrijft op Tenerife geschiedenis Winnende Bagnaia bezorgt Ducati de constructeurstitel Brand pakt nóg een trui 8 Djokovic bewijst leidende positie Nageeye: vijfde plek in New York Irene Schouten is van aparte klasse VELDRIJDEN EK IN WIJSTER De 25-jarige Griekspoor won ook het toernooi van Tenerife door de 40-jarige Spanjaard Feliciano López met 6-4 6-4 te verslaan. Het betekende de vierde toer nooizege op rij van Griekspoor. De Noord-Hollander won vorige maand in Murcia en twee challen gers in Napels. Griekspoor, die sinds een paar maanden wordt ge coacht door Raemon Sluiter, klimt na zijn succes in Tenerife naar de 82ste plek op de wereldranglijst. De zege op Tenerife betekende zijn 21ste overwinning op rij. De laatste nederlaag van Griekspoor was begin september in de tweede ronde van de US Open tegen Novak Djokovic, de nummer 1 van de we reld. Griekspoor won dit jaar ook de challengers van Praag, Bratislava en Amersfoort. Volgens de ATP is de Nederlan der de eerste tennisser die zeven toernooien in een jaar wint op het tweede niveau, onder de ATP Tour. Griekspoor sluit zijn seizoen ko mende week af op een toernooi in Bratislava. Motorcoureur Francesco Bag- naia heeft Ducati aan de we reldtitel bij de constructeurs geholpen in de MotoGP. De Italiaan (24) won in Portimao de GP Portugal, de voorlaatste race van het jaar. De Spanjaard Joan Mir eindigde als tweede, Jack Miller werd derde. De Aus traliër is teamgenoot van Bagnaia bij Ducati. Wereldkampioen Fabio Quar- tararo viel uit. De Fransman, die zich eind vorige maand in Misano al verzekerde van de in dividuele wereldtitel, ging met nog vijf rondes te gaan onderuit. Het betekende de eerste uitval- beurt van Quartararo dit seizoen. Twee rondes voor het einde crashten Miguel Oliveira en Iker Lecuona, die in gevecht waren om de tiende plek. Omdat er me dische verzorging op de baan moest komen, besloot de wed strijdleiding de rode vlag uit te hangen en de race stil te leggen. De stand van dat moment werd de uitslag. Ducati is met 332 pun ten zeker van de wereldtitel bij de constructeurs. Yamaha staat tweede met 298 punten, Suzuki heeft er 227. Van microfoon naar microfoon lo pend laat Lars van der Haar keer op keer weten dat hij 'dit' niet meer had verwacht. ,,Het is lang geleden'', weet de 30-jarige cros ser uit Woudenberg. In 2011 en 2012 veroverde hij de wereldtitel bij de beloften (onder 23). In 2015 liet hij zich in Huijbergen kronen tot Europees kampioen. En nu staat hij daar op een andere Ne derlandse helling opnieuw te pronken met een kampioenstrui. ,,Maar van deze kan ik veel meer genieten'', zegt Van der Haar bo ven op de VAM-berg in Wijster. „Omdat er toen allerlei problemen en ruzies waren met mijn ploeg en omdat deze titel veel meer gewaardeerd wordt dan zes jaar geleden. Of zoals Eli Iserbyt (uittredend kampi oen, red.) het zo treffend zegt: Vrouwen De Belgen noemen hem liefkozend 'de jack russell van het veldrijden'. Op de VAM-berg blafte Lars van der Haar niet alleen, maar beet hij ze allemaal de strot door. ,,Deze Europese titel gaat hem vleugels geven'', voorspelt zijn ploegleider Sven Nys. ,,Omdat je je realiseert dat dit voor renners als hij en ik veel moeilijker is om zo'n trui te pakken. Die gaan toch meestal naar Mathieu van der Poel ofWout van Aert.'' In 2015 dacht Van der Haar vol gens zijn huidige ploegleider Sven Nys waarschijnlijk dat zijn tijd was gekomen om de hoofdrol te gaan spelen in het veldrijden. Het liep anders. Het grote Giant bleek als team niet ideaal voor de pur sang crosser die Van der Haar is. Daarnaast werd hij geplaagd door blessures. „Bij mijn huidige ploeg (Ba- loise Trek Lions) word ik wel weer gewaardeerd als veldrijder.'' Maar het duurde bijna vier jaar eer de samenwerking met Nys vruchten afwierp. ,,Ik zag het dit seizoen wel aankomen'', zegt de teambaas. ,,Lars is scherper dan ooit. Hij is gefocust. Hij heeft rust in zijn hoofd. Als dat er allemaal is, kan hij weer het maximale uit zijn car- rière halen. Het lukte hiervoor steeds net niet, maar deze Van der Haar had ik de afgelopen drie jaar niet meer gezien; In de aanvanke lijk door de Belgen gedomineerde wedstrijd reed de kleine Van der Haar zich beetje bij beetje in stelling. Hij sloot aan bij Toon Aerts en Michael Vanthou- renhout, die jacht maakten op hun landgenoot Quinten Hermans, en voelde dat er meer in zat. Het en thousiaste, luidruchtige thuispu bliek gaf hem het laatste zetje. Op dat moment moest Van der Haar denken aan wat Thibau Nys (de zoon van) de vorige avond te gen hem had gezegd na diens mis lukte jacht op goud in de beloften- race. ,,Dat je na de cross niet moet kunnen zeggen dat je het niet ge probeerd hebt. Ik besloot twee ronden voor het einde alles of niets te spelen en trok vol door op de kasseienklim." Hermans werd bijgehaald en de laatste ronde leek op een eretocht. „Dat was het niet'', verzekert Van der Haar. „Het was een hel. De verzuring spoot uit mijn oren. Ik voelde de kramp in mijn kuiten opkomen als ik door de modder rende. Pas op de slotklim durfde ik te denken dat ik ging winnen." Voor Sven Nys is al dui delijk dat deze titel Van der Haar Vleugels gaat geven'. Dat besef moet bij de jack russell van de cross nog wel even doordringen. „Vandaag zat alles mee. Maar één ding weet ik wel: zo goed als nu ben ik nog niet geweest." MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 PM TENNIS Novak Djokovic heeft zijn nummer 1 positie van de we reld nog eens onderstreept door te zegevieren in het masterstoernooi van Parijs. De 34-jarige Serviër ver sloeg in de finale in de Franse hoofdstad de Russi sche nummer twee van de plaatsingslijst Daniil Medve- dev uiteindelijk in drie sets: 4-6 6-3 6-3. Djokovic her stelde zich in Parijs van het verlies in de eerste set door een break te pakken in de tweede set. Op 5-3 over leefde hij op eigen service verschillende breakpoints en trok de stand gelijk. In de derde set brak hij de Rus op 2-2 en die voorsprong gaf hij niet meer uit handen. ATLETIEK Abdi Nageeye (32, foto) be gon met hoge ambities aan de vijftigste marathon van New York, maar de Neder lander kwam niet verder dan de vijfde plaats. De Keniaan Albert Korir won de jubi leumeditie in 2.08.22. Bij de vrouwen won olympisch kampioene Peres Jepchir- chir uit Kenia in 2.22.39. Na- geeye had afgelopen week uitgesproken dat hij voor de winst wilde gaan in New York. Na zijn zilver afgelo pen zomer op de Spelen durfde hij naar eigen zeggen groot te denken. „Ik ben een andere atleet dan ik was voor Tokio. Ik ga voor de winst'', zei Nageeye vooraf die finishte in 2.11.39. SCHAATSEN Irene Schouten blijft de overwinningen aaneenrij gen. Ze was zaterdag de sterkste in de derde wed strijd om de Marathon Cup in het Heerenveens ijssta dion Thialf. De troef van Team Zaanlander won de massasprint voor haar ploeggenoten Marijke Groe- newoud en Elisa Dul. Schouten was vorige week onverslaanbaar op de NK afstanden in Heerenveen. Ze veroverde er de titels op de 3000 meter, 5000 meter en massastart. Het was haar tiende overwinning op rij in Heerenveen. Jorrit Bergsma zegevierde bij de mannen. Hij bleef Sjoerd den Hertog voor. Van der Haar heeft zijn gouden benen terug TENNIS Tallon Griekspoor heeft als eer ste tennisser zeven challenger- toernooien in een jaar gewon nen. MOTOGP Ad Pertijs Wijster In de regenboogtrui reed Lucinda Brand op de VAM- berg oppermachtig naar de Europese titel. Ze domi neerde de titelstrijd zater dag van start tot finish. „Ik wil vooral een waardige we reldkampioene zijn", zei de 32-jarige Dordtse over het doel voor dit seizoen. Op het EK sloeg ze al snel een gaatje, keek achterom en dacht: „Laat ik nu maar doorgaan ook." Een minuut na haar finishte de Hon gaarse revelatie Blanka Vas als tweede. Yara Kastelijn pakte brons. Of al die truien Brand extra druk bezorgen? „Toen ik de regenboogtrui won, heb ik er meer last van gehad. Maar nadat ik dit seizoen direct mijn eerste cross had gewonnen, was dat er meteen af. En het is ook niet realistisch dat je een heel seizoen overal Jgf:* kunt domineren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40