Stoom Haaien hebben lat-relaties Sprankje hoop voor gedupeerde recreanten van camping Duinrand 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Ik sta met mijn plamuurmes in de aanslag in de slaapkamer. Eindelijk komt er een eind aan de levensduur van het behang. Duurzaam is ok, maar er zijn gren zen. Ik vond het eigenlijk altijd al lelijk. Maar in de tijd dat we het huis betrokken was het hip. Op enig moment worden zaken vaak weer hip of bijzonder. Meestal vlak na het moment dat ik er defi nitief afscheid van heb genomen. Het behang toont grote zilver grijze bloemen in reliëf. De eerste laag met de grijze bloemen is een voudig te verwijderen. Na een middagje ben ik klaar. Het papier dat de muur nog niet wilde verla ten laat nog steeds de bloemen zien maar nu in lichte kleuren op een vaalgele ondergrond. De ka mer lijkt daardoor nu weggelopen uit Help mijn man is klusser. Maar dat was nu precies het probleem, mijn man was geen klusser. Wel hoofd smoezen als het er om ging waarom we een binnenklus vooral niet gingen aanpakken. vroeg onlangs iemand op mijn werk. Ik loog vol overtuiging: 'ac ceptatie'. Niets is echter minder waar. Zo ik er een label op moet plakken, is het boosheid. Ik heb een lamme arm van het behang af steken. Zo meteen moet ik ook weer het dak op om de afvoer te ontdoen van de bladeren. Ik ben boos dat ik al die zaken alleen moet doen, zonder meneer B. Mijn innerlijke stem zegt dat ik niet zo moet zeuren en gewoon aan de slag moet gaan. Of het mijn inner lijke stem is of die van mijn moe der is niet helemaal helder. Zin in de klussen heb ik aller minst. Ik moet leren om de goten en het platdak op een zonnige dag na de eerste herfststorm te doen. Zo moet ik van alles leren, waar ik geen zin in heb. Omdat Meneer B. is vertrokken. Ik ben boos op hem. Natuurlijk is de boosheid ver momd verdriet. Met iedere baan behang die verdwijnt, laat ik wat van de boosheid los. Ik zet het stoomapparaat weer aan. Het lucht op en het knapt er in elk geval ook van op. Ik ben boos dat ik al die zaken alleen moet doen, zonder meneer B. DE STELLING Vandaag: Ik ga de biografie van Peter Gillis zeker lezen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters <3ELt>l<3E QR-CO&E Straatroof op fietser (13) mislukt Peter Henderikx ontvangt prijs OOST-SOUBURG Sinterklaas komt zaterdag al aan Maar waarheen? Dat was de vraag. Sportvissers viel het als eerste op dat de haaien in de winter spoor loos verdwenen zijn. Om dat mysterie te ontrafelen, sloegen vissers, Sportvisserij Ne derland en wetenschappers van Wageningen Marine Research de handen ineen. Niels Brevé is als projectleider voor het onderzoek sinds 2009 bezig met de gevlekte haai. ,,Die staat op de IUCN Rode Lijst van dieren die dreigen te ver dwijnen. Een kwetsbare soort dus, en een die van groot belang is voor het ecosysteem van de zee. Andere haaien jagen op vis, de gevlekte gladde haai eet garnalen, zeewor men en krabben, die op hun beurt weer schelpdieren eten", aldus Brevé. Puppen ,,We willen deze soort graag be houden voor de Noordzee, maar dan moeten we wel weten wat de haaien doen in de winter, als ze niet in Zeeland zijn. We weten zeker dat ze in Zeeland puppen, maar niet of ze hier ook paaien. De vrouwtjes kunnen namelijk sperma opslaan in het lichaam en zichzelf bevruch ten als hun dat uitkomt. Paaien kan ook in het Engels Kanaal gebeuren." Tussen 2011 en 2018 kregen ruim vierduizend gevlekte gladde haaien een vin-labeltje met een telefoon- nummer en website erop. Twee honderddertig keer werd zo'n haai teruggemeld. Deze maand ver scheen in Journal of Fish Biology de uitkomst van het onderzoek. Huwelijksreis De vrouwtjes (en wat kleine man netjes) blijken na de wittebroods weken naar Frankrijk te trekken. Ze worden tweeduizend kilometer verder gevonden, ten zuiden van Bretagne, tot in de Golf van Biskaje. Daar, in het warme zeewater, vol brengen ze hun zwangerschap, die een jaar duurt. De grote mannetjes (op een enkeling na) reizen af naar Schotland en Noorwegen. Pas in het voorjaar zoeken de haaienheren en -dames elkaar weer op. Brevé: ,,In de Voordelta zitten in het zomerhalfjaar mannetjes én vrouwtjes van alle maten, maar in de Oosterschelde en in de monding De vrouwtjes kunnen sperma opslaan en zichzelf bevruchten als hun dat uitkomt van de Westerschelde vinden we bijna uitsluitend volwassen vrouw tjes. Waarschijnlijk foerageren ze langs de kust en zoeken de zwan gere vrouwtjes vooral de Zeeuwse zeearmen op om jongen te krij- gen." Gunstig Onduidelijk is nog waarom de vrouwtjes en mannetjes zich split sen. Mogelijk zijn de warmere zui delijke wateren gunstig voor de ontwikkeling van de jongen. Het televisieprogramma Kassa be steedde zaterdagavond aandacht aan de kwestie. Wat blijkt? Er zijn meer vakantieparken in het land waar eigenaren van vakantiever blijven verzocht zijn hun biezen, inclusief stacaravan of chalet, te pakken. Ze moeten plaats maken voor iets dat de parkeigenaren meer geld oplevert: nieuwe, vaste vakan tiewoningen waar particulieren in kunnen investeren. Zo blijft er weinig over voor mensen met de wat kleinere porte monnee, is de vrees. De huurders van Duinrand raken niet alleen hun favoriete vakantieplek kwijt, ze zien ook hun investering in hun chalet, stacaravan of vakantiehuis gedeeltelijk of vrijwel geheel in rook opgaan. Want ook al is een sta caravan nog vrij nieuw, daarmee kun je niet zomaar op een ander park in de buurt terecht. Arno van Trigt, secretaris van huurdersvereniging Duinrand Sa men Sterk, hoopt dat de landelijke politiek zich over de problematiek buigt. ,,Er moet landelijk naar geke ken worden om ervoor te kunnen zorgen dat gemeenten kunnen zeg gen: wij willen niet dat het zo gaat." Twee rechtszaken Duinrand Samen Sterk heeft een beroep lopen bij de Raad van State tegen het wijzigingsbesluit in het bestemmingsplan, waardoor de weg vrij is voor nieuwbouw op Duinrand. Ook is er een privaat rechtelijke zaak aangespannen door 78 recreanten tegen de huuropzeg- ging van de parkeigenaar. maandag 8 november 2021 ,,In welke fase van rouw zit je?", Reageer op pzc.nl Weekend: Ik zal Zwarte Piet missen 3727 reacties OW.. IK &ACHT t>E CURVE VAM HET AAMTAL BESMETTIMSEM SEROOSKERKE (W) Een 13-jarige jongen is zaterdagavond ontkomen aan een poging tot straatroof op de Ga- pingseweg in Seroos- kerke. Overvallers pro beerden zijn mobiele te lefoon af te pakken, maar de jongen wist zich te be vrijden. De tiener fietste rond 20.15 uur door de fietstunnel aan de Ga- pingseweg toen hij werd overvallen door enkele jongeren. Ze probeerden hem van zijn fiets te trek ken. Maar die poging mislukte en de jongen kon vluchten. De politie onderzoekt de zaak en is op zoek naar getuigen. ZIERIKZEE Historicus Peter Hende rikx uit Veere (foto)heeft zaterdag in Zierikzee de Goessche Diep Fonds prijs ontvangen voor zijn verdiensten voor ge schiedbeoefening in Ne derland en Zeeland in het bijzonder. De prijs van 2500 euro wordt jaarlijks uitgereikt door het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland. Henderikx kreeg de prijs tijdens de presentatie van het boek Zierikzee. Acht eeuwen stad in het Stadhuismuseum. De his toricus werkte onder meer mee aan de vierde lige Geschiedenis van Zeeland. Sinterklaas maakt za terdag 13 november al zijn intocht in Oost-Sou burg. Hij bezoekt die dag ook Middelburg en Vlissingen en zou daarom aanvankelijk een weekje later in Sou burg aanleggen. Maar het risico dat de intocht over twee weken niet door kan gaan of dat tegen die tijd veel stren gere coronabeperkin gen gelden, willen de or ganisatoren van de in tocht niet lopen. Van daar dat ze de Sint heb ben gevraagd eerder te komen. Het tijdstip 's middags van de intocht is nog niet bekend. Gevlekte gladde haaien hebben een soort lat-relatie met hun partners. In de lente bezoeken ze de Zeeuwse zeearmen om te speeddaten en om jongen te werpen. Na hun 'summer of love' gaan beide seksen ieder hun eigen weg. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Niels Brevé, onderzoeker Voor de eigenaren van chalets, stacaravans en vakantiehuisjes op camping Duinrand in Burgh- Haamstede is er naast twee rechtszaken een nieuw sprankje hoop: de landelijke politiek. Valeska Nastaly Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2