ZEELAND GEBOEKT Varende lezing tussen Zeeuwse eilanden Zeeuwse paden in de mooiste wandelliteratuur 7 We staan voor de 27ste editie van de Week van het Zeeuwse Boek. Wim Hofman schreef het daarbij behorende Geschenk: In de sneeuw geboren, een bundel vol pakkende jeugdherinneringen. Het zijn van die verhalen zoals al leen Wim Hofman ze zo heerlijk kan vertellen en schrijven. Over de oorlog, de wederopbouw, de watersnoodramp. Verre herinne ringen aan zijn Zeeuwse, vooral Vlissingse jeugdjaren die haarscherp uit de verf komen. Hij heeft ze opgeschreven zo uit zijn hoofd. Zonder voetnoten. Die had hij wel graag ge wild omdat tegenwoordig ook een petroleum stel al om uitleg vraagt. ,,Maar met voetnoten was het te veel een geschiedenisboek gewor den", zegt hij. De vraag van de organisatoren van de Week van het Zeeuwse Boek was: een cadeauboekje met herinneringen aan Zeeland. Wim Hof man: ,,Dat was al meteen een probleem. In 1942 week mijn moeder met ons gezin uit naar Valkenswaard, haar geboortestreek. De peri ode van de bevrijding heeft meer indruk op me gemaakt dan de tijd dat ik hier in Vlissin- gen op school zat. School heeft wel veel tijd gekost maar er gebeurde meer erbuiten dan erbinnen." Dat Valkenswaard bleek in de herfst van 1944 niet de beste keus die Wims moeder had kunnen maken. Het lag, schrijft Wim, precies op de route die de geallieerden hadden uitgekozen om vanuit België naar Arnhem en verder naar Berlijn op te rukken. Dat resulteert in deze scène (pagina 26): 'Mijn broer en ik moesten af en toe onder de tafel gaan zitten. Mijn moeder zette een paar matrassen tegen de poten. Maar er vloog met een enorme klap een granaat door de muur en door het gat kon je de hemel zien. Op de ka mervloer verschenen rookwolkjes en mijn moeder rende klagend en biddend rond met een steelpan met water om de beginnende vuurtjes te blussen. Ik herinner me nog het sissen van het water op de gloeiende granaat scherven.' Zeehospitium Herinneringen. Wim is van 1941. Geboren op 2 februari in het zeehospitium in Oostkapelle, in het Zwaluwnest - het Zwaaltjesnest, zegt Wim. Zijn moeder was daarnaartoe gestuurd omdat het te gevaarlijk was om in Vlissingen te bevallen. In Valkenswaard was hij nog geen 4 jaar. Hij zegt: ,,Hoe kun je je dat herinneren? Dat wordt me vaak gevraagd. Blijkbaar keek ik goed. Ik kan me nog zo voor de geest halen hoe ik mijn vader zag toen hij haveloos terug kwam uit Wilhelmshaven waar hij tewerkge steld was. Eerst zijn schoenen, dan zijn knieën, ik was maar klein natuurlijk. Op latere leeftijd heb ik het speelgoed getekend dat mijn vader vóór de oorlog had gemaakt, een stoom- carrousel en een vrachtwagen. Het klopte pre cies, zei mijn vader." Hoe kan het dat gebeurtenissen en observa ties zo levend blijven in je hoofd? Mogelijk Als je iets opschrijft, onthoud je het beter heeft het schrijven van dagboeken geholpen: ,,Als je iets opschrijft, onthoud je het beter." Wim had een hele stapel schriften vol dag boekaantekeningen. ,,Ik heb ze weggegooid. Na mijn middelbare school ben ik vaak ver huisd, naar Sterksel, Santpoort, weer naar Sterksel, naar Boekhout bij Antwerpen, weer naar Nederland, naar Engeland, toen weer naar België. Om spullen mee te nemen had ik eerst één kist en nog een koffer met de hand. Lakens, een deken, mijn lievelingsboek Huc kleberry Finn, een schoenborstel. Zo'n kist was zo vol. Waarschijnlijk heb ik mijn schriften weggegooid in Engeland. Ik ben toen ook ge- stopt met het schrijven van dagboeken. Later heb ik nog wel veel brieven geschreven." Wim Hofman is nu 80 jaar, bijna 81. Hij is een gelauwerd schrijver en beeldend kunste naar. Hoe dan ook zal 2021 een gedenkwaardig jaar voor hem blijven. Door de pas verschenen bundel Er is altijd wel iemand, waarin een ruime selectie van zijn poëzie is opgenomen. Door de voor de Zeeuwse Boekenprijs geno mineerde verhalenbundel We vertrekken voor dat het licht is. Door zijn onder het rijdek van de nieuwe Dokbrug bevestigde gedicht Waar zijn onze schepen? En door het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek In de sneeuw ge boren. Wim Hofman In de sneeuw geboren Vaar mee met Jan Bank en Doeko Bos- scher, de auteurs van het dit jaar ver schenen eilandenboek Omringd door water. Tijdens de Week van het Zeeuwse Boek geven zij zaterdag 20 november een lezing op rondvaartboot MS Onrust op de Ooster- schelde. De boot vertrekt om 13.00 uur vanaf de Nieuwe Havenweg bij Burghsluis en is rond 17.00 uur weer terug. Jan Bank (1940) is emeritus hoogleraar va derlandse geschiedenis in Leiden, Doeko Bos- scher (1949) is emeritus hoogleraar eigen tijdse geschiedenis in Groningen. In hun boek beschrijven ze de geschiedenis van 25 Neder landse eilanden, van Walcheren tot en met Rottum. Van de bijna duizend pagina's zijn er tweehonderd aan Zeeland gewijd. Mario Mo- legraaf schreef eerder over het eilandenboek: 'Sterk zijn Bank en Bosscher in het mengen van grote en kleine geschiedenis. Een ge schiedenisboek zoals je van een geschiedenis boek verwacht, met veldslagen en verdragen, vorsten en adel, overstromingen en epide mieën. De lezer van Omringd door water wordt omringd door honderden wetenswaardighe den, die veel herkenning en minstens even veel verrassing opleveren. Zo'n boek waarvoor je eens goed wilt gaan zitten, liefst op een ei land, al dan niet onbewoond.' Zeeuwse schrijvers Wandelen was een ritueel dat hoorde bij saaie zon dagen. De straten waren even duf als de huiskamer. De mi nuten duurden een eeuwigheid en de lucht was grijs. Remco Cam- pert beschreef het treffend in Een eindje wandelen. Zijn wens wan neer het 'hele erge voorstel' klonk, luidde: 'Kon je op dat moment maar onzichtbaar worden of héél oud en ziek en bedlegerig!' Het verhaal over zijn jeugd is als een verstekeling doorgedrongen tot Hier loop ik dan, Wim Huijsers bloemlezing met 'het mooiste uit de Nederlandse wandelliteratuur'. Een boek dat verder is gevuld met pro-wandelproza. Inmiddels is wandelen namelijk niet meer iets om de leegste uren te vullen, maar bijna een le vensdoel, de t ontdekking van H I KR' het nabij e, of P lX) O F, 2 niet zo nabije. IIK''DtA\J Er wordt in -"'y deze bundel ge wandeld door Bbv£v:X;:-?f de twaalf pro vincies van Ne derland, een af zonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de Veluwe. Bekende en minder bekende wandelschrijvers van vroeger en vandaag komen aan bod. De samensteller is zelf verte genwoordigd met twee wandel- verhalen, we volgen ook veel voet stappen van Jacob van Lennep, Gerrit Jan Zwier en John Jansen van Galen. De laatste is onder meer aanwezig in het Zeeuwse hoofdstuk en je krijgt zin met hem mee te lopen, al blijkt het Wal- cherse wandelweer wisselvallig: 'Voorbij Zoutelande ranselen re genvlagen omlaag'. Hij is onder weg van Vlissingen naar Westka- pelle: 'Op het pad over de duintop pen heb ik heel Walcheren aan mijn voeten - de witte molen van Koudekerke, de stoere toren van Westkapelle, de slanke Lange Jan van Middelburg, de technologi sche wirwar van het Sloegebied'. Verder wandelen we met Her man Koch zwijgend naar het Zwin, zwerven we met Hans War ren over Zuid-Beveland (niet over Walcheren zoals de samenstel ler meent), bezoeken we met Chris de Stoop de Hedwigepolder. Oek de J ong wandelt 'in gezel schap van vereerde filosofen' en Joyce Roodnat neemt Zeeuwse pa den in haar boek met de veelzeg gende titel Ik wandel dus ik besta. De waarheid over wandelen, prikte op die middagen van zon dagverveling toch een vaal zonne tje door het wolkengrauw? maandag 8 november 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Wim Hofman, een geschenk Jan van Damme Wim Hofman in Vlissingen bij een muurschildering uit zijn jeugdboek De stoorworm. FOTO RUBEN OREEL - Wim Hofman Wim Hofman: In de sneeuw geboren - Gratis bij aankoop van 15 euro aan boe ken in de Zeeuwse boekhandels tijdens de Week van het Zeeuwse Boek van woensdag 10 novem ber tot en met zon dag 21 november 2021. Jan van Damme Zaterdag 20 november 13.00 uur: Eilanden lezing op MS Onrust vanaf Burghsluis, kaar ten a 15 euro te koop in boekhandel de Drvkkery in Middelburg en via de site van de winkel. De rondvaart gaat alleen door als er vol doende deelnemers zijn. Mario Molegraaf Hier loop ik dan. Het mooiste uit de Nederlandse wandelliteratuur - Samengesteld en ingeleid door Wim Huijser, Uitgeverij Rainbow, 496 pagina's, 15 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27