De zwakste wilgen verliezen als eerste hun bladerkroon 4 Voetbalclubs Vlissingen Voetballers van VC Vlissingen, GPC Vlissingen en Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) trainen nu regelmatig op twee velden aan het Baskensburgplein, aangren zend aan hun eigen accommoda ties. Omdat het plein helemaal op de schop gaat, onder meer voor de bouw van wooncomplexen voor ar beidsmigranten, moeten de vereni gingen het na dit voetbalseizoen zonder die twee trainingsvelden doen. Die mededeling viel clubbe stuurders onlangs rauw op het dak. Ze wisten dat ze de extra velden al leen in bruikleen hadden tot de ge meente er een andere bestemming voor had. Maar na die velden meer dan tien jaar te hebben gebruikt, kunnen die niet zonder conse quenties worden afgepakt. De ver enigingen vrezen binnenkort teams naar huis te moeten sturen, omdat het trainingsschema 'kunst en vliegwerk vergt vanwege de staat van de velden'. Ook tekort kleedruimte De drie clubs wezen ruim een jaar geleden al op de noodzaak van om vorming van traditionele velden in kunstgrasvelden. Ook pleitten ze toen al voor nieuwe kleedkamers, omdat teams nu op elkaar moeten wachten om bijvoorbeeld te kun nen douchen. De nood is alleen verder gestegen en met het drei gende verlies van twee trainings velden moet er nu snel iets gebeu ren. Ook al omdat de clubs tijdens de voorbereidingen voor de bouw van arbeidsmigrantenappartementen vrezen voor overlast en veiligheids problemen. De clubs worden, hoe wel ze tot voor kort altijd plezierig overleg hadden met vertegenwoor digers van de gemeente, gedwon gen om bezwaar te maken, kondi gen ze aan. KNVB-normen Wethouder Els Verhage zou het be treuren als de sfeer van het regu liere overleg omslaat. Ze snapt dat clubs zich zorgen maken over de toekomst. ,,Maar dat de beschik baarheid van de twee extra velden eindig is, wist iedereen. Het aantal velden en kleedruimtes dat een club nodig heeft, is vastgelegd in KNVB-normen. Als clubs te weinig kleedruimtes en velden hebben, moeten ze gegevens over het aantal leden overleggen. Als accommoda ties niet voldoen aan officiële KNVB-normen moeten we samen op zoek naar oplossingen." Enkele raadsfracties stipten de problemen van de drie clubs tijdens de laatste raadsvergadering aan. Maar de meerderheid van de ge meenteraad vond dat de voorberei ding voor het creëren van huisves tingsplaatsen voor arbeidsmigran ten voorgaat. Enkele oppositiepar tijen en 5oPlus stelden dat pas seri eus werk van woningcomplexen kan worden gemaakt als duidelijk is hoe heel Baskensburg-West wordt ingericht (inclusief de eventuele komst van een tenniscomplex en een moskee) en hoe het gebied wordt ontsloten. De Middelburgse rijdt graag over het fietspad naar de stad. ,,En in de coronatijd wandel ik ook vaker over het pad als we een rondje lo pen door het Erasmuspark." Astrid Snoek woont nog dichter bij het park. Sterker haar achtertuin grenst aan de sloot, die langs het Eramuspad loopt. Zij raapt takken op die Van den Bosch net afzaagde. ,,Die gebruik ik om de schutting om de tuin af te werken. Aan de slootkant staat een lage afzetting, waar takken zijn ingevlochten. Die natuurlijke schutting maken we zelf hoger door er wilgentakken in te vlechten." Jan Meijer ziet het goedkeurend aan. De vrijwilliger van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) leidt de werkzaamheden aan het Erasmuspad in goede ba nen. ,,We zijn wel met 38 man be zig, maar dan knot je nog niet alle bomen langs het pad. Als we een derde doen, ben ik tevreden." Met de geoogste takken willen SLZ en de gemeente Middelburg een na tuurlijke wal bouwen om zowel een terreintje af te rasteren als kleine zoogdieren, vogels en insec ten onderdak of een schuilplaats te geven. ,,Maar het is natuurlijk ook prima als mensen wat takken in ei gen tuin gebruiken. Ze kunnen ze ook als dierenvoer gebruiken. Koeien zijn dol op bladeren van de jonge scheuten onderaan de wilg." Meijer wijst de knotters zaterdag welke bomen ze het eerst onder handen moeten nemen. ,,Bescha- digde bomen en wilgen met een dunne stam waaien het eerst om als ze nog een grote bebladerde takkenkroon torsen tijdens een zomerstormpje. Die moeten dus eerst worden geknot." Onder de knotters is ook een clubje internationale studenten van de HZ. Geen tuin- of bosspe- Die takken gebruik ik om de schutting rond mijn tuin natuurlijk af te werken cialisten, maar studenten interna tional business, civieltechniek en watermanagement. Voor wat stu diepunten willen ze niet alleen in boeken grasduinen, maar ook 'so ciaal-maatschappelijk bezig zijn', laten de internationale Middelbur gers (en enkele Vlissingers) uit on der meer Egypte, Spanje, Litou wen, Frankrijk en Denemarken weten. De meeste studenten zijn niet geboren met groene vingers, zodat Meij er en anderen hun heel wat uit te leggen hebben. Aagje Aarnoutse en Kasper Ton hadden aan een half oor genoeg. Hun knottempo doet vermoeden dat ze vaker met zaag en snoeischaar in de weer zijn. Aagje en Kasper kijken vanuit hun slaapkamer op het Erasmuspark en gebruiken het gelijknamige pad om 'in een kwartiertje door de na tuur naar het centrum te lopen'. Als je dan een oproep op Face- book ziet en een briefje in de bus krijgt, offer je wel een paar uurtjes op een vrije dag op. ,,Het is boven dien heel gezellig en we worden goed verzorgd. Koffie en een bolus en gesprekken met buurtbewo ners, die we nog niet kenden", lacht Aagje. Ontmoetingsplaatsen Behalve aan het Erasmuspad wa ren snoeiers, gravers, knotters, wieders en andere tuinspecialisten op nog vier plaatsen in Middelburg actief. Ook in Arnemuiden, Vrou wenpolder (Oranjezon) en Vlis- singen werd aan groot onderhoud in de natuur gewerkt of werden ontmoetingsplaatsen in de open bare ruimte verfraaid. maandag 8 november 2021 Verlies van velden valt vies tegen Astrid Snoek (l) brengt weer wat wilgentakken naar haar tuin om te gebruiken in een natuurlijke schutting (r), Christien van den Bosch zaagt intussen gestaag door. Nieuwe kunstgrasvelden moe ten drie Vlissingse voetbalclubs uit de brand helpen. Leden drei gen minder te kunnen trainen, omdat twee velden op sportpark Baskensburg vanaf volgend jaar niet meer beschikbaar zijn. René Hoonhorst Vlissingen Christien van den Bosch fietst vaak over het Erasmuspad. Lo gisch dus om als buurtbewoon ster een handje te helpen met het knotten van wilgen tijdens de landelijke natuurwerkdag. René Hoonhorst Middelburg - Astrid Snoek, woont aan het Erasmuspad De oude sportvelden van Baskensburg achter het voormalige zwembad, nu sportschool, zijn de afgelopen jaren gebruikt voor fes tivals, voor Speelstad Vlissingen en er was even sprake van een nieuw Asielzoekerscentrum in 2016. foto google maps Een veertigtal mensen knot een groot aantal wilgen aan het Erasmuspas in Middelburg. Vrijwilliger Jan Meijer van SLZ (gele jas) laat de 'hoveniers' weten welke bomen het eerst aan en knotbeurt toe Zijn. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24