Wie stopt topfavoriet Robinson-Jan? 16 In pyjama met natte haartjes voor de buis. Rond Het Sinterklaasjournaal hangt elk jaar weer een bijzonder soort magie. Spannend voor de kinderen, maar misschien wel net zo voor de ouders en opa's en oma's. Van honger was niet veel sprake, al was Jasmine Sendar zeer verrukt met haar 'kipnuggets'. En ze had ze verdiend: het eten, het lekkere bed en het gezelschap van Jan van Halst op Winnaarseiland. Eerst weggestemd, daarna Afvallerseiland en toen glorieus de onderwaterproef gewonnen. Was toch een beetje akelig kijken naar dat rillen, trillen en geen adem verspillen. Ook Jasmine zette haar naam bij die van Jan, Yuki en Britte op de wand van 'Hotel Van Halst'. Maar de grote vraag: wie stopt Robinson-Jan eigen lijk? De oud-profvoetballer is to renhoog favoriet voor de eind zege, al kan zijn sterkte ook zijn zwakte zijn. Anouk liet het al doorschemeren: als hij één duel verliest en terugkeert naar een ander eiland, dan zullen de anderen hem toch wel wegstemmen? Jan doet alles goed. Nou ja, bijna alles. Puzzel is puzzel Jan, en geen püzel. Kun je een held zijn als je ook verliest? Ja dus. Dat is Loek Peters. Grootser verliezen kan bijna niet. Ik zag hem van dichtbij toen ik bij de opnames was van De Verraders, waar Loek ook aan meedeed. Ook toen besefte hij waar hij mee bezig was: een spel. En nu ook. Anouk Maas, de voorlopig eeuwige tweede, deed wat ze moest doen: kiezen voor zich zelf, overstappen en dus Loek wegstemmen. Het opvoeren van de spanning was grandioos gedaan. De kandiaten op de boot, hun strakke gezichten, met prachtige muziek van Lorne Balfe eronder (even Shazammen): Yelena Belova, uit de film Black Widow. Daarna die Eilandraad, in het don ker, zoals het hoort en dan wachten op die ene laatste beslissende stemDe totale verbijstering, teleurstelling en soms woede bij kandidaten is schitterend om te zien. De reactie van Loek was ronduit indrukwekkend. Natuurlijk, ook hij was teleurgesteld ('Het is kut'), maar hij snapte: ,,Het is een spel, waarin we vroeg of laat het veld moeten ruimen." Daarop pakte hij 'verrader' Anouk beet, knuffelde haar en zei: ,,Het is oké. Moet je wel fok king winnen.'' Groots! Je zag het aankomen, de exit van Défano. Als je ooit een gekneusde rib hebt gehad, snap je 'm. Ik heb genoten van Défano, van zijn proeven, tactiek, speech, proef én woorden. Maar merkwaardig ge noeg werd er, in tegenstelling tot na het vertrek van Loiza, nu wél een Eilandraad gehouden. Dyan- tha volgde afgelopen donderdag: zij liet zich eruit stemmen. Ik vrees dat Wietze de Jager ook volgt. Zijn maatje Loek is naar huis, Anouk is overgestapt en hij heeft last van heimwee naar thuis en naar zijn snel jarige zoontje. Ik hoop dat hij even terug denkt aan de editie van 2018 toen zes kandidaten vrijwillig opgaven. En dat Wietze dan denkt: dat gaat mij niet gebeuren. Ik zou hem missen. Lid UB40 overleden Dolly Parton op tv TERUGBLIK KINDERPROGRAMMA IS VOOR IEDEREEN LEUK Vanaf de allereerste aflevering in 2001 leest Dieuwertje Blok het sinter- klaasnieuws voor tussen ingepakte ca deaus, bergen pepernoten en chocola deletters. En elk jaar komen ze terug: de klungelende pieten, zoekgeraakte pakjes en de race tegen de klok om het sinterklaasfeest op het nippertje te redden. Toch biedt elk seizoen nieuwe variaties op hetzelfde verhaal. Vijf memorabele momenten uit de geschiedenis van Het Sinterklaas journaal. ,,Die regenboog komt recht op ons af. Dadelijk raakt-ie ons nog'', stamelt Piet in 2006 op de stoomboot op weg naar Nederland. „Uitwijken! Wegwezen!' Gedurende het zesde seizoen van Het Sinterklaasjournaal vaart de pakjesboot dwars door een regenboog, waarna de zwarte pieten van kleur verschieten. Een huilende Huispiet gaat langs bij Sinterklaas. Hij moet tellen hoeveel rode, gele en paarse pieten er in Nederland zijn, maar dat is onbegonnen werk. ,,Een piet is een piet. En blijft een piet. Kleur maakt toch helemaal niet uit?'', zegt Sinterklaas op geruststellende toon. In 2006 verschoten de pieten dus al van kleur. Is Het Sinterklaasjournaal altijd vooruitstrevend ge weest? ,,Nee'', zegt historica Marie-José Wouters, historica en auteur van het Sinterklaas Lexicon. ,,De makers hebben juist altijd aan de voorzichtige kant gestaan. Dit was de eerste keer dat ze hun nek hebben uitgestoken, maar toen is het door de rest van het land niet opgepakt.'' Want inderdaad, aan het begin van het seizoen in 2007 blijken alle pieten weer zwart. Door de eer ste regenboogpieten kregen de makers veel kritiek. Toen al. ,,Wat mij toen choqueerde was de agressie die er in veel reacties zat. Ja, ik heb ook doodsbe dreigingen gehad. Tot dan toe leefden we in de na- ieve illusie dat we gewoon met kinderlijke pret een komisch kinderprogramma maakten'', aldus schrijver Ajé Boschhuizen in Trouw. Desondanks vindt Wouters het jammer dat toen niet is doorgepakt. ,,Het Sinterklaasjournaal kon zich van zijn vooruitstrevende kant laten zien. Het is spijtig dat ze dat toen niet hebben gedaan. Dan hadden we eerder verandering gehad.'' Het seizoen 2014 is hét seizoen van Opa-piet, ge speeld door acteur Peter Faber. ,,Een ervaren piet die alles wel prima vindt'', zegt Faber over het fi guur. ,,Hij geeft ook niks om status, één van de leuke dingen van wat ouder zijn. En hij is niet flauw met de pepernoten. Aan kleine handjes doet hij niet.'' De pietendiscussie is dan op zijn hevigst. En een piet die alle commotie gemakkelijk van zich af laat glijden, is wel zo makkelijk. Van Het Sinterklaasjournaal wordt zo ongeveer een reactie geëist op de maatschappelijke discussie. Dat ant woord komt via een verhaal, met Opa-piet in de hoofdrol. Tijdens de afleveringen leert hij de jonge pieten door een schoor steen te glijden. En daar krijgen ze roetvegen van. De pieten die het vaakst door de schoor steen zijn gegaan, zijn het zwartst. Goed bedacht, maar de meeste lof oogst Het Sinterklaasjournaal door het slot van de serie: Opa-piet verschijnt dan met mijter op en tab berd aan. Hij wordt voorgesteld als nieuwe hulpsinterklaas, omdat de echte Sint een beetje moe is. In het laatste beeld rijden de zwarte en witte Sinterklaas naast elkaar op een wit en zwart paard. ,,Als dat geen verbroe dering is?'', aldus Faber, die zich herinnert dat over de scène lang is nagedacht. ,,Het maakt voor het verhaal geen reet uit welke kleur je bent. Het gaat over gelijkwaardigheid. Dat je het feest samen viert. Dat je samen geeft en samen ontvangt. Dit was een duidelijk signaal, zonder het nadrukkelijk te zeggen. Origineel en geestig.'' In 2019 wordt afscheid genomen van de volledig zwart geschminkte piet. De editie van 2015 gaat de boeken in als eng. Me vrouw 'Kort van Memorie' vertelde tijdens het programma over witte wieven. Spookachtige hek sen die het op kinderen hebben gemunt. Het ver haal heeft zijn herkomst in Meppel, de plek waar Opa-Piet Wie wint welke proef, lijdt het meeste honger of smeedt de gemeenste plannetjes om anderen weg te stemmen? Verslaggever Dennis Jansen kijkt in de rubriek Expeditie Jansen wekelijks terug op Expeditie Robinson. r*- v HONGER HARTZEER MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 GO MUZIEK Terence Wilson, medeoprichter en voormalig zanger van de Britse reggae- band UB40, is op 64-jarige leeftijd overle den na een kort ziekbed. Wilson, die als arties tennaam Astro had, speelde tot 2013 bij de band UB40. TELEVISIE Dolly Parton maakt haar op wachting in de Netflix-serie Grace and Fran- kie. Welke rol is nog onduidelijk. De serie gaat over twee vrou wen die door hun mannen zijn verlaten, omdat die homo zijn. Jurriaan Nolles Regenboogpieten (2006) Opa-piet (2014) Witte wieven (2015)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16