Zoek je motivatie? Dit werkt beter dan een to-dolijst H Woede over privacy en verlies aan banen 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Soms heb ik er een: zo'n week die lijkt te bestaan uit honderden kleine taak jes. Mailtje hier, vergadering daar, achter dat ene dingetje aan, documentje aanleveren. In zo'n week is voor mij een goede to-dolijst onmisbaar. Als ik al die taakjes in mijn werkgeheugen zou moeten bewaren, zou ik helemaal gek worden. Zo'n takenlijstje maakt dan dat ik me geen zorgen hoef te maken dat ik iets essentieels vergeet. Bovendien geeft het voldoening: wanneer er iets is afgerond klik ik op mijn digitale lijstje op het kruisje, en - poef! - hij is weer een item korter. Voelt toch lekker. Nieuwe voorzitter Musk houdt Twitterpoll Frankrijk gaat met satellietfoto's de huizen en tuinen van Fransen bestuderen, op zoek naar illegale zwembaden en fiscale fraude. Verstoppen kan niet meer. De Franse fiscus gaat de Fransen vanuit de lucht bespioneren. Is er een zwembad in de tuin aangelegd? Werd de garage uitgebreid? De be lastingdienst kan straks op satelliet foto's alles zien, registreert fraude en stuurt daarna de aanslag op. En dat werkt. Bij een experiment in 2019 in slechts drie departemen ten werden al drieduizend 'illegale' zwembaden vanuit de lucht gezien. De eigenaren moesten daarna hun achterstallige onroerendgoedbelas- ting alsnog betalen. Voor het project wordt samenge werkt met Google. Daar is ophef over in Frankrijk. In 2019 moest de multinational zélf bijna een mil joen euro aan boetes en nabetalin gen neertellen wegens beschuldi gingen van belastingontduiking in Frankrijk. ,,Het is een schandaal, we zijn woedend'', zegt Philippe Laget van vakfederatie CGT. „Vandaag voeren we er overleg over op het Ministerie van Economische Zaken.'' Reputatie Ook in de politiek is er onrust. ,,Hoe zit het met de bescherming van privégegevens, aangezien Google op dat gebied niet echt een goede reputatie heeft?'', aldus sena tor Cathy Apourceau-Poly (Com munistische Partij) in schriftelijke vragen aan de regering. De Franse fiscus is afgelopen maand begon nen met haar 'luchtcontroles' in ne gen verschillende departementen. In maart volgend jaar wordt dat in principe uitgebreid naar de helft van Frankrijk en in september of oktober moet het hele grondgebied vanuit de lucht bekeken kunnen worden. De overheid gebruikt satelliet- en luchtbeelden van het Nationaal Geografisch Instituut IGN. Daar worden algoritmes op losgelaten om zwembaden en bijgebouwen te herkennen. ,,Google levert daarbij de cloud-infrastructuur en kunst matige intelligentie die het bedrijf zelfheeft ontworpen'', meldt de be lastingdienst. De gegevens die dat oplevert, worden vergeleken met de be staande database van de fiscus. Zo wordt geverifieerd of het ge traceerde en gefotografeerde zwembad is opgegeven bij de belas tingdienst. Want alles wat op, aan ofrond het huis is gebouwd, draagt bij aan de huurwaarde van het huis. En die bepaalt de grond- en onroe- rendgoedbelasting. Dus is de jacht geopend op niet alleen zwembaden, maar ook op schuurtjes, tuinhuisjes, veranda's, garages en alles waarvoor steen en cement zijn gebruikt. ,,Iets geldt als een officieel gebouw als het niet verplaatst kan worden zonder het af te breken'', zegt de fiscus. Een foto alléén is overigens nog geen bewijs. Een blauw dekzeil in de tuin kan van bovenafal snel wor den aangezien voor zwembadwa ter, zelfs met de beste algoritmes. Een werknemer gaat persoonlijk langs om de informatie te controleren ,,Een werknemer van de belasting dienst gaat persoonlijk langs om de informatie te controleren en pas daarna volgt eventueel een aan slag.'' De vakbonden zijn witheet over de nieuwe controles. Ze vrezen dat een deel van hun werk overbodig wordt. ,,Uit interne documenten blijkt dat het project 24 miljoen euro gaat kosten en dat het tot het schrappen van driehonderd banen kan gaan leiden'', schrijft vakfede ratie Solidaires. „Kunstmatige intelligentie is prima als het iets toevoegt aan het werk van mensen, niet als het werk overneemt van mensen'', zegt Phi lippe Laget van de CGT. ,,Wij wil len hierover een serieus debat met de regering.'' Het ministerie van Economische Zaken doet verder geen inhoudelijke mededelingen. Het gesprek met de vakbonden van belastingambtenaren is 'intern overleg', aldus het ministerie. Geen boetes Overigens hoeven de Franse zwembadbezitters nog niet echt bang te worden. Vooralsnog wor den er geen boetes uitgedeeld. De luchtspionage moet er (voorlopig) alleen voor zorgen dat mensen hun belasting alsnog gaan betalen. Dat is lucratief voor de fiscus. De onroerendgoedbelastingaanslag kan met een zwembad in de tuin oplopen met honderden euro's per huishouden. Frankrijk telt volgens schattin gen 2,9 miljoen privézwembaden. Tijdens corona en de lockdowns ex plodeerde de vraag zelfs. Er werden alleen al in 2020 197.000 zwemba den aangelegd en gebouwd, volgens cijfers van de branchevereniging FPP. Dat was een recordstijging van 27 procent. Of dat ook een reden is geweest voor de belastingdienst om meer te gaan controleren, is niet be kend. definitie staan er namelijk alleen de dingen op die ik nog niet heb gedaan - de stapel werk die me nog te wachten staat. Op slechte dagen heeft zo'n ding de neiging om niet korter te worden, maar juist steeds lan ger, hoe hard ik ook mijn best doe om hem weg te werken. Alsofje vecht met de mytho logische waterslang Hydra: elke keer dat je een kop afhakt, verschijnen er twee nieuweHoe handig zo'n to-dolijst ook is, hij maakt me dus ook regelmatig ontevre den. Zeker als aan het einde van de dag blijkt dat er nog een hele hoop taakjes onafgevinkt zijn. Ik ben de hele dag bezig geweest, maar zie dan alleen nog maar de berg werk die er nog ligt. Er zal altijd nóg meer werk zijn, denk ik dan, de rest van mijn werkende bestaan, hoe hard ik ook mijn best doe. Vandaar dat mijn interesse gewekt was toen ik las over een 'done-list'. Dat is, volgens de Ame rikaanse journalist die er voor het eerst over schreef, een lijstje dat je maakt van de dingen die je wél hebt gedaan: de dingen die normaliter - poef! - na het afvin ken in het luchtledige verdwijnen. En dat helpt, omdat daarmee de aandacht komt te liggen op al die dingen die je die dag al wel hebt kunnen afronden: 'kijk eens wat ik al lemaal voor elkaar heb gekregen vandaag!' De fans van het instrument raden aan om dagelijks aan het eind van de dag je afge ronde taakjes te inventariseren, of wekelijks te reflecteren op de belang rijkste taken die je hebt gedaan. Dat zou ook helpen je op de juiste koers te houden in alle drukte. Maar hoe het bijhouden van een do- ne-lij st dan weer niet wéér een extra item op je to-dolijst wordt, daar heb ik nog geen ant woord op. Op slechte dagen heeft zo'n ding de neiging om niet korter te worden GO MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 CONSUMENTEN Oud-D66-politi- cus Lousewies van der Laan (1966) is geko zen tot voorzit ter van de Con sumentenbond. Ze volgt Pieter Broertjes op. Van der Laan is directeur van anticorruptieor- ganistatie Transparency International Nederland. AANDELEN Teslabaas Elon Musk is een poll op Twitter be gonnen waarin hij zijn ruim 62 miljoen volgers vraagt of hij 10 procent van zijn Tesla-aandelen zou moeten ver kopen. Er zijn al ruim 1,5 miljoen stemmen uitge bracht; 54 pro cent heeft op 'ja' gestemd. iSf-'. f G Speciale al goritmes kun nen op satel lietfoto's zwembaden en bijgebou wen herken nen. foto getty Franse fiscus jaagt vanuit de lucht op illegaal zwembad Frank Renout Parijs - Woordvoerder Franse belastingdienst Zo'n to-dolijst heeft wel een nadeel. Per Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15