13 LITI E 'Ze zijn nu geen verdachten' Precies twee weken later zit de oud-aanvaller van Oranje opnieuw tegenover de rechercheurs, want de politie wil meer weten van de oud-voetballer. Wie was bijvoor beeld de voetballer die hem in con tact had gebracht met Edobet? ,,Het was een voetballer met wie ik bij Feyenoord heb gespeeld. Vanwege zijn privacy noem ik zijn naam liever niet'', reageert Kuyt, die ook vertelt dat hij in het najaar van 2017 voor het eerst begon met spelen op Edobet. Ook krijgt hij de vraag bij welk tank station hij afsprak voor zijn contante betalingen. ,,Dat was een tankstation tussen Rotterdam en Noordwijk. De laatste afspraak was meer dan een jaar geleden.'' Dan nemen de ondervragers weer het woord. ,,Wij hebben informatie waaruit blijkt dat je een keer hebt afgesproken met iemand, maar dat je er niet stond omdat je het niet durfde aan te nemen. Kun jij je dit herinneren?'' Kuyt zegt van niet. ,,Ik had het in die periode best druk, dus misschien kan het een keer zijn voorgekomen dat ik niet ben komen opdagen bij een afspraak.'' En passant vertelt hij ook nog dat hij door zijn contactpersoon was ge vraagd te investeren in een legale goksite op Malta. ,,Maar toen ik aangaf dat ik daar geen interesse in had, was het klaar.'' Sneijder Kuyt blijkt niet de enige voor malig topvoetballer over wie in afgeluisterde gesprekken ge sproken blijkt te zijn. Een week vóór het eerste verhoor van Kuyt zitten dezelfde rechercheurs te genover Wesley Sneijder, de man die in 2010 de Italiaanse topclub Internazionale naar de winst van de Champions League loodste. Diezelfde zomer sloot hij af als gedeeld topscorer van het WK. Op 26 januari 2021 neemt hij plaats in een ruimte tegenover de re chercheurs die zijn vriend Kuyt later zullen verhoren. ,,Uit door ons afgeluisterde ge sprekken blijkt dat jij eind 2019 be dragen hebt gewonnen, maar ook verloren. Uiteindelijk moest je een bepaald bedrag betalen, maar deed je dat niet. Wat kan je daarover ver klaren?'' Sneijder reageert meteen: ,,Zoals ik al zei, ik heb nooit op deze site gespeeld.'' De rechercheurs ver tellen Sneijder vervolgens dat uit de gesprekken blijkt dat hij en zijn fami lie zouden zijn bedreigd omdat hij niet wilde betalen. Ze pakken de documenten erbij en lezen de uitge schreven gesprekken rustig voor. ,,Effe dat broertje van hem, voordat we geld gaan vragen, in het zieken huis slaan. Dus die laat ik effe zijn oogkas breken, gewoon effe goed. En dan kunnen ze twee of drie keer Ze boden wel tien keer hun excuses aan en daarna gingen ze weg. Ik heb nooit meer iets van ze gehoord betalen. Die jongen heeft Wesley gebeld, hij heeft één keer terugge beld. We gaan ook niet meer vragen om geld, eerst gewoon het zieken huis in laten trappen. Mag ook een wijf zijn, als het maar iemand van die familie is. Zijn moeder, tante, oma, het kan mij niet schelen wie. Ze wil len toch niet anders? Dus gewoon echt een goed pak slaag geven. En dan ga ik wel een berichtje sturen naar Wesley, dat ik degene ben die erachter zit. En dat het een waar schuwing was. En dat het tien keer erger wordt als hij zijn schuld niet twee keer betaalt.'' ,,Oké", zegt Sneijder. ,,Het is duidelijk. Ik ga eerlijk zijn.'' Hij zegt het verhaal te kennen, maar zelf nooit op Edobet ge speeld te hebben. Ruim ander halfjaar geleden, zo vertelt de Utrechtse oud-voetballer, zat hij in de bus van zijn ama teurclub DHSC en werd hij anoniem gebeld. Hij kreeg te horen dat hij een schuld moest betalen, omdat hij garant zou staan voor ene Wout van K. ,,Die ken ik'', zegt Sneijder tegen zijn verhoorders. ,,Hij is een neef van mijn vader. Ik heb hem maar één keer gezien. Hij is een meesteroplichter.'' Sneijder zegt aan de telefoon geen zin te hebben in gedoe en hangt op. Later wordt hij opnieuw ge beld, en dan zegt Sneijder dat hij wel met de mannen in ge sprek wil. Hij spreekt af in het restaurant van een vriend in Nieuwe- gein (diezelfde vriend heeft hij ook meegenomen naar het politiever hoor). Er komen drie mannen aan tafel zitten. Ze herhalen dat Wout van K. hen heeft gezegd dat de fami lie Sneijder garant zou staan voor de schulden. ,,Ik zei toen letterlijk tegen ze: 'Dan moet je Wout nu maar even bellen'.'' Een van de mannen pakt zijn telefoon en belt via FaceTime naar Wout, terwijl Sneijder uit beeld blijft. De mannen vragen Wout of het nog steeds klopt dat Sneijder garant staat voor zijn schulden. ,,Ja'', zegt Wout. Sneijder vertelt zijn ondervragers dat Wout van K. aan de telefoon om de hete brij heen draaide. Volgens de oud-voetballer wisten de drie mannen daardoor genoeg. ,,Ze boden wel tien keer hun excuses aan en daarna gingen ze weg. Ik heb nooit meer iets van ze gehoord.'' De politieagenten willen Sneijder en zijn vriend graag foto's voorleggen en vragen of zij iemand herkennen. Dan neemt Sneijders vriend het woord: ,,Ook al zou ik hem herken nen, dan zou ik zeggen dat ik hem niet herken. Voor onze veiligheid.'' Het Openbaar Ministerie heeft via een woordvoerder laten weten niet te willen reageren op vragen van deze krant. De twee voetballers hebben in De Telegraaf gereageerd. Wesley Sneijder: „Toen ik keihard kon bewijzen dat dit niet waar was, was dit verhaal afgedaan.'' Dirk Kuyt: ,,De periode dat ik gokte via Edobet ligt inmiddels ver achter me en ik word liever niet meer herinnerd aan deze tijd.'' GO MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 Hoogleraar strafrecht Sven Brinkhoff rea geert op de zaak: ,,Uit het dossier zoals dat er nu ligt, kan worden afgeleid dat zowel Kuyt als Sneijder nog de status van getuigen hebben en op dit mo ment niet als verdach ten zijn aangemerkt. Het is niet ondenkbaar dat dit nog verandert, zeker als we kijken naar de informatie die er ligt over Kuyt. De optelsom van het gok ken op een hoogst waarschijnlijk illegale site en het cash opha len van winsten neigen naar de kwalificatie van schuldwitwassen. Dan kan betoogd worden dat je redelijkerwijs had moeten weten dat het geld van een misdrijf afkomstig was.'' F Het proces-verbaal van het verhoor van Wesley Sneijder. Team Opsporing (DH) PROCES-VERBAAL VAN VERHOOR GETUIGE Pro nes-verbaalnummer: Documentcode: Onderzoek: BVH nummer: Behandelend ovj: Betreft: Parketnummer: RC-nummer: Taxus 1 DHRAA16063 Verhoor getuige Wesley Sneijder PROCES-VERBAAL Wij, verbalisanten, i inspecteur werkzaam bij de Eenheid Den Haag verklaren het volgende: Op dinsdag, 26 januari 2021 om 13:14 uur verhoorden wij op een ons verbalisanten bekende locatie Utrecht, de getuige: Voornamen: Achternaam: Geboortedatum: Geslacht: Wesley Sneijder 9 juni 1984 man - Wesley Sneijder tjdens zijn verhoor brigadier werkzaam bij de Eenheid Den Haag en VERANTWOORDING Dit artikel is gebaseerd op de politie verhoren die door Sneijder en Kuyt zijn afgelegd bij de politie. Ook heeft deze krant inzage gehad in andere dossierstukken uit onderzoek Taxus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13