12 Dirk Kuyt en Wesley Sneijder zijn verhoord als getuigen in een groot onderzoek naar de criminele organisatie van de Haagse 'godfather' Piet S. De politie heeft informatie dat de twee oud-topvoetballers hebben gewed op een illegale goksite die wordt gekoppeld aan de bende van Piet S. LITI E POLITIEONDERZOEK OUD-VOETBALLERS GOKTEN OP ILLEGALE SITE De oud-voetballers Wesley Sneijder en Dirk Kuyt zijn door rechercheurs ver hoord, omdat ze heb ben gewed via de in middels opgeheven illegale goksite Edobet. Die werd volgens het Open baar Ministerie opgezet door Freddy S., de zoon van Piet S. In afgeluisterde gesprekken hoorde de politie dat Sneijder en Kuyt regelmatig via Edo- bet zouden gokken. ,,Dirk Kuyt speelt soms 25 ruggen (25.000 euro) per dag'', werd onder meer gezegd. In een ander gesprek wordt gesteld dat Sneijder schulden niet aflost. Hij en zijn familie zouden daarom 'het zie kenhuis ingetrapt moeten worden'. Kuyt is in februari van dit jaar twee keer verhoord door de politie. In die verhoren, gelezen door deze krant, geeft hij toe dat hij na zijn voetbal carrière op Edobet heeft gespeeld. Hij vertelt dat hij speelde op krediet. ,,Ik liet het vaak staan op de site, maar soms kreeg ik uitbetaald. Ik sprak dan bijvoorbeeld af bij een tankstation met iemand. Ik vond het wel fijn om dit cash te doen, zodat ik anoniem kon spelen. Ik speelde niet om het geld, ik vond het leuk om te spelen.'' Sneijder ontkent in een verhoor in januari 2021 dat hij op de site heeft gespeeld. Wel geeft hij toe dat hij is benaderd door mensen die zeiden dat hij schulden had, en dat hij garant zou staan voor Wout van K. Tegen over de politie verklaart Sneijder: ,,Hij is een neef van mijn vader. Ik heb hem maar één keer gezien. Hij is een meesteroplichter.'' Sneijder ver telt dat hij later met de schuldeisers in gesprek is gegaan en toen bleek dat hij niets met de schulden te maken had. ,,Ze boden wel tien keer hun ex cuses aan en daarna gingen ze weg. Ik heb nooit meer iets van ze gehoord.'' Gokken op een goksite zonder Nederlandse licentie is strafbaar, stelt de Kansspelautoriteit. Straf rechtdeskundigen stellen dat met name Kuyt zich zorgen moet maken. Hoogleraar straf recht Sven Brinkhoff: ,,De optel som van het gokken op een hoogstwaarschijnlijk illegale site en het cash ophalen van winsten bij een tankstation neigt naar de kwalificatie van schuldwitwassen. Dan kan im mers betoogd worden dat je in die situatie redelijkerwijs had moeten weten dat het geld van een misdrijf afkomstig was.'' Strafzaak Het is woensdag 3 februari 2021 12.00 uur, als Dirk Kuyt gaat zit ten tegenover twee rechercheurs van de Haagse politie. Een van de agenten herinnert Kuyt eraan dat ze eerder telefonisch contact hebben gehad. In dat gesprek was de oud-spits van Feyenoord, Liverpool en Oranje medegedeeld dat de politie hem als getuige in een strafzaak wil verhoren. De agenten vertellen dat de politie in september 2020 verschillende verdachten heeft aangehouden in binnen- en buiten land in het kader van het onderzoek met de naam Taxus. Dat richt zich op de vermeende drugsorganisatie van de Haagse 'godfather' Piet S. en zijn zoon Freddy. De verdenkingen tegen Piet S. liegen er niet om. Hij wordt verdacht van grootschalige en we reldwijde soft- en harddrugshandel, witwassen, mishandeling en deel name aan een criminele drugsorga nisatie. Het OM noemt Piet S. 'de eindbaas van de bv'. De rechercheurs vertellen Kuyt dat het politieonderzoek ook zicht kreeg op gokwebsite Edobet. Uit afgeluis terde gesprekken blijkt volgens hen dat de voormalige topvoetballer gebruik zou hebben gemaakt van de site. De rechercheurs lezen voor: ,,Dirk Kuyt, dat soort spelers spelen bij hun. En die spelen grof.'' En uit een ander gesprek: ,,Dirk Kuyt speelt soms 25 ruggen per dag.'' Er valt een stilte in de kamer. De rechercheurs vragen Kuyt of het klopt. Hij knikt. ,,Nadat ik was gestopt met voetballen speelde ik daar weleens. Ik speelde niet voor zulke bedragen.'' Ruim een jaar voor het verhoor, op 14 januari 2020, ontvangt het onder zoeksteam Taxus een tip van het Team Criminele Inlichtingen (TCI). De inlichtingendienst van de politie hoorde van een informant het vol gende: ,,Piet en Freddy S. zijn de ba zen van de goksite Edobet.'' Uit on derzoek van de politie blijkt dat in maart 2017 op Curasao het bedrijf FA Entertainment is opgericht. Binnen dit bedrijf wordt Edobet opgezet, een goksite waarbij op sportwedstrijden kan worden ingezet. Ook lijkt er een Nadat ik was gestopt met voetballen speelde ik daar weleens. Niet voor zulke bedragen onlinecasino te zijn, waar blackjack en roulette gespeeld kunnen worden. De goklicen- tie is door Curasao verstrekt, maar dat betekent niet dat er in Nederland gespeeld mag worden. Pas op 1 oktober van dit jaar is de Nederlandse gok- markt opengesteld voor een aantal bedrijven die daarvoor een vergunning hebben gekre gen. Het OM betitelt Edobet dan ook als een illegale goksite en denkt dat Freddy S. de grote man erachter is. De site zou volgens justitie een witwas vehikel kunnen zijn voor de organisatie. Meelezen In het voorj aar van 2020 is er een grote doorbraak in het on derzoek: door het kraken van het Encrochat-netwerk kan de politie live meelezen met de gebruikers van versleutelde tele foons. De recherche ziet dat op 12 mei 2020 Freddy S. aan zijn vader keurige visitekaartjes stuurt, met daarop een verwijzing naar de website van Edo- bet. Ook kan er een inlognaam en een wachtwoord worden ingevuld. Uit de vele onderschepte berichten trekt het rechercheteam de conclusie dat Freddy zich bezighoudt met het terughalen van schulden van gok kers. Edobet verstrekt een krediet aan spelers, waarna winst en verlies contant worden verrekend. Vaak gaat het daarbij om bedragen van 10.000 euro. Of in het geval van Dirk Kuyt om '25 ruggen per dag', horen de rechercheurs in opgenomen gesprekken. Kuyt vertelt de rechercheurs dat hij 'via een andere voetballer' hoorde hoe hij moest spelen. Hij kreeg een telefoonnummer, stuurde een appje en kreeg daarna een inlog en een wachtwoord. Vervolgens kreeg hij een krediet om mee te spelen. MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 GO Sneijder en Kuyt getuigen in zaak Haagse Yelle Tieleman Den Haag Team Opsporing (DH) PROCES-VERBAAL VAN VERHOOR GETUIGE Proces-verbaalnummer: Documentcode: Onderzoek: Taxus 1 DHRAA16063 BVH nummer: Behandelend ovj: Betreft: Parketnummer: RC-nummer: PROCES-VERBAAL Wij, verbalisanten, brigadier werkzaam bij de Eenheid Den Haag en^pMi ■■I inspecteur werkzaam bij de Eenheid Den Haag verklaren het volgende: Op woensdag. 3 februari 2021 om 12:00 uur verhoorden wij opeen voor ons verbalisanten bekende locatie de getuige: Voornamen: Achternaam: Geboortedatum: Geslacht: Dirk Kuijt 22 juli 1980 man Het proces-verbaal van het verhoor van Dirk Kuyt. - Dirk Kuyt tijdens zijn verhoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12