Houdje kat (en z'n vacht) gezond Vier fabels over kattenvoer We verwennen onze katten graag, vooral als we een dag van huis zijn. Welke voeding is het best? ,,Geef in elk geval geen geld uit aan snacks en kattenmelk'', zeggen dieren arts Pascale Gastmans en assistent Ilse Reydams. 27 KRISTEL MAURIËN attenbaasjes geven alleen aan voeding al 200 tot meer dan 1000 euro per jaar uit. Tegelij kertijd is één op de twee katten te dik. ,,Het belangrijkst is dat je kat de juiste voedingsmiddelen in de juiste proporties krijgt'', zeggen Pascale Gastmans en Ilse Reydams. ,,Veel mensen vullen het etensbakje gelijk weer bij als het leeg is. Dat kan leiden tot obesitas, waardoor katten een grotere kans hebben op vroegtijdig overlijden, diabetes en ge wrichtsproblemen.'' Daarnaast is water belangrijk. Snacks, snoepjes en kattenmelk zijn niet nodig. De maag van een kat is klein en hiermee werk je obesitas in de hand. Het belonen van een kat werkt bovendien net even an ders dan een hond. Katten hebben echt niet meer nodig dan hun dagelijkse kleine porties basisvoeding en drinkwa ter.'' Labels als 'binnenkat', 'kitten' en 'senior' doen ertoe ,,Volg de aanbevelingen op de verpakking op. Categorieën als 'complete voeding', 'binnenkat', 'buitenkat', 'kitten', 'senior' en 'gesteriliseerd' doen er echt toe. Een kitten heeft behoefte aan extra energie en voedingsstoffen om te groeien, terwijl een gesteriliseerde of gecastreerde kat 30 procent minder calorieën nodig heeft.'' Het belangrijkst in kattenvoeding zijn eiwitten: aanbevolen is dat 45 a 50 pro cent van de voeding uit eiwitten bestaat, liefst dierlijke eiwitten. ,,In de eiwitsa menstelling is vooral het aminozuur tau- rine belangrijk. Katten maken taurine niet zelf aan, ze moeten het uit voeding halen. Een tekort aan taurine kan leiden tot blindheid of hartfalen. Koolhydraten zijn minder belangrijk: minder dan 10 procent granen is geen probleem.'' Vetten zijn wel noodzakelijk: 20 a 30 procent - bij voorkeur dierlijk - vet. Ver der zijn vitamines, mineralen en antioxi- danten en de verhouding calcium (1,5)/ fosfor (1) essentieel. Glanzende vacht en geurloze ontlasting Je kunt het beste naar de vacht en ontlas ting kijken om te weten of je kat de juiste voeding krijgt. ,,Een doffe vacht met schilfertjes wijst op slechte voeding. We merken vaak dat goedkope voeding van mindere kwaliteit voor een slechte vacht en gezondheidsproblemen zorgt. Ook de ontlasting zegt veel. Stinkende stoelgang of diarree wijst op slechte voe ding. Een kat die kwalitatieve voeding krijgt, laat geen windjes en heeft één of twee keer per dag een droge, geurloze ontlasting. Merk je verandering in de speelsheid van je kat, dan kan dat ook een aanwijzing zijn van slechte voeding.'' Drie tot vier kleine porties per dag, liefst droogvoer ,,Een kat is een prooidier en doet het liefst meerdere keren per dag een kleine vangst. Schotel je kat daarom drie tot vier keer per dag een kleine portie voor. Voor een volwassen kat is 250 calorieën per dag voldoende, dat komt neer op 85 gram droge voeding. Droge voeding voorkomt tandplak, is goedkoper en makkelijker te bewaren. Van natte voeding moet je bo vendien meer geven, omdat er veel vocht in zit. GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Van goede voeding Iaat je kat geen scheetjes haarballen uit te braken. „Kattengras irriteert de maag, waardoor de kat de haarballen uit braakt. Maar een kat heeft dit niet nodig. Kies eerder voor een antihaar- pasta. Die lost de haarbal op in de maag, zodat de resten met de stoel gang mee naar buiten komen. Dan is braken niet nodig.'' 2 Af en toe een schoteltje melk kan geen kwaad. ,,Een kitten heeft lactase om lactose te verteren. Als de kat geen moedermelk meer krijgt, wordt hij lac tose-intolerant. Volwassen katten kunnen de melksuikers (lactose) dan niet meer verteren, met diarree tot gevolg. Er is kattenmelk verkrijgbaar zonder lactose, maar een kat heeft dit niet nodig. Water is voldoende.'' 3Lightvoeding helpt tegen overgewicht. ,,Lightvoeding is niet bedoeld om je kat gewicht te laten verliezen. Het kan wel helpen om je kat na gewichtsverlies op gewicht te houden. Heeft je kat overgewicht, vraag dan een dierenarts welke voeding geschikt is. Los het niet op door de helft minder eten te geven. Dat kan gevaarlijk zijn, omdat er mogelijk een tekort aan essentiële voedingsstoffen ontstaat. In uitzonderlijke gevallen kan het zelfs dodelijk zijn.'' 4 Afwisselen van smaken doet een kat beter eten. ,,Een kat heeft vijfhonderd smaakpapillen, een mens negendui zend. Of een kattenmaaltijd van vis of vlees is, goed gekruid is of niet: het maakt je kat niets uit. Belangrijker is dat het eten lekker ruikt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75