De nieuwste varianten puzzels voor volwassenen Puzzelen is een favoriete bezigheid, zeker in deze tijd. Wie eens wat an ders wil dan een Jan van Haasteren of Oostenrijks land schap kan aan de slag met deze uitda gende exemplaren. 26 COLLECTOR'S ITEMS n rmi mn i Escape puzzel: na het leggen volgt een raadsel De laatste noviteit zijn de Escape Puzzels van Ravensburger, gebaseerd op escape rooms. Je legt eerst alle 759 stukjes, daarna volgt met een hand leiding een raadsel hoe je uit de af beelding kunt ontsnappen. In de puzzel zit een aantal clous verwerkt. Er zijn sinds kort juniorversies met 368 stukjes. Cosijn: ,,Escape Puzzels zijn mysterieus, je bent wel even be zig.'' Impossible Puzzle: ongeveer dezelfde figuren met ongeveer dezelfde kleur Toegegeven, het plaatje van tien tallen lachende Nemo's op de doos is vrolijk makend. Maar het lachen ver gaat je al snel als je gaat be ginnen: er zit namelijk één blauw visje tussen, maar minstens 980 puzzelstukjes zijn grotendeels oranje. Deze Impossible Puzzle van Clementoni vraagt bijzonder veel ge duld, aldus Cosijn: ,,Ze hebben al lemaal als kenmerk: veel herha ling en veel dezelfde kleuren. Je hebt ze ook van de 101 Dalmati- ers en van alle gezichten uit de films van Harry Potter. Laatst heb ik er eentje gemaakt van Minions: elk stukje was geel. Lastig.'' Clementoni Impossi ble puzzle Emoji, 1000 stukjes, €18,23. De grootste: 9,70 meter lang en 1,90 meter breed De grootste legpuzzel ter wereld is van Kodak en telt 51.300 stukjes. Een tikkie misleidend, want de puzzel bestaat uit 27 onderdelen van elk 1900 stukjes. De puzzel toont we reldberoemde locaties en bouwwer ken, zoals de skyline van New York en de Taj Mahal. Heb je ze alle 27 ge maakt, dan kun je ze aan elkaar puz zelen. Je hebt een grote kamer nodig: de puzzel is 9,70 meter lang en 1,90 me ter breed. De grootste puzzel die Fanoy en Cosijn hebben gelegd, bestaat uit 40.320 stukjes: Mickey's 90ste verjaardag (7 x 2 meter). Toegegeven, het is een beetje valsspe- len: de puzzel was verpakt in tien zakken. Fanoy: ,,Je moet ze wel in de len maken, anders is het niet te doen. Een klant heeft ooit geprobeerd een puzzel van Keith Haring van 32.000 stukjes te maken door alle zakken bij elkaar te gooien, maar kwam later te rug voor een nieuwe.'' Krypt: eenkleurige puzzel kost twee keer zoveel tijd Gekmakend kunnen deze puzzels zijn, omdat ze uit slechts één kleur bestaan. En nee: geen enkel stukje heeft dezelfde vorm. Onder de noe mer Krypt brengt Ravensburger een aantal eenkleurige puzzels op de markt. De gouden versie heeft 631 stukjes, de zwarte bestaat uit 736 stukjes en de roze variant heeft er 654. ,,Je hebt dus niks aan de afbeel ding op de doos'', aldus Babette Fanoy (55) van Legpuzzels.nl. ,,Ruim er wel twee keer zoveel tijd voor in.'' 3D-puzzel: leuk voor op de vensterbank of nachtkast Wil je een puzzel als decoratie ge bruiken, kies dan een 3D-vorm, in clusief scharnierende stukjes. Denk aan gebouwen als Buckingham Palace, een pennenbak of de Harry Potter-bus. Sommige kun je zelfs als nachtlampje gebruiken. Wasgij: puzzel de volgende scène Wie fantasie heeft, zweert bij Wasgij van Jumbo. De afbeelding op de doos is het uitgangspunt, maar je puzzelt deze niet een-op-een na. Integen deel. Zo kruip je bij de Original-versie in het hoofd van één persoon op die afbeelding en puzzel je wat hij of zij ziet. Bij de Destiny-dozen moet je een portret namaken, maar dan in een andere leeftijdsfase. Fanoy: ,,Op het plaatje zie je bijvoorbeeld een jong meisje, maar je puzzelt haar als oude vrouw.'' Bij de Mystery-versie mag je be denken wat er in de aankomende se conden gebeurt met de personen op het plaatje. Zoals de verjaardagspuz zel waarbij een familie aan tafel zit terwijl een grote taart op een trolley komt binnenrijden. Danaë Cosijn (26), die samen met haar moeder Babette Legpuzzels.nl runt: ,,Valt ie mand in de taart? Of gebeurt er iets anders?'' ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO Ravensburger Escape, 759 stukjes, vanaf €12,89. Kodak World's largest puzzle 27 wonders from around the world, 51.300 stukjes, €518 (ver krijgbaar via kodak. com). Het Nederlandse MB maakte in het verleden tweezijdige puzzels, met dezelfde afbeelding op de voor- en achter kant. Fanoy: ,,Ik heb wel eens de neiging gehad om deze puzzel met doos en al uit het raam te gooien.'' Op Markt plaats zijn ze nog wel te vinden. Ook zijn er puzzels op de markt geweest waar extra stuk jes in waren gestopt. Fanoy: „Dan eindigde je met een paar stukjes die je nergens kwijt kon. Ik werd er gallisch van. Pas toen ik goed op de doos keek, zag ik in kleine lettertjes staan dat er vier extra stukjes in zaten. Deze puzzels worden jammer ge noeg niet meer gedrukt.'' JEROEN KREULE Ravensburger Krypt in goud, 631 stukjes, €18,69. Ravensburger 3D Buckingham Palace, 216 stukjes, €28,95. Jumbo Wasgij Safari sur prise!, 1000 stukjes, €14,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74