Smartphones voor het verlanglijstje Mocht de Sint of Kerstman dit jaar ruimte hebben voor een luxer cadeau, dan zou je een smartphone op je verlanglijst kunnen zetten. Friso Weijers, telefoonexpert bij Tweakers, tipt vast vijf modellen. 24 Als schoencadeau is een smartphone wel erg duur, en ook met het formaat wordt het steeds lastiger om hem in de schoen te krijgen. De laatste jaren maakte de smartphone - en het scherm - een groeispurt door. Maatjes S en M maakten plaats voor L en groter. ,,Die trend is dit jaar wel gestopt'', zegt Friso Weijers, die bij techplat- form Tweakers elke twee maanden mobiele telefoons test. ,,De rek was eruit, want een telefoon moet natuurlijk in je broekzak en hand blijven passen. En die twee groeien niet.'' Wie een nieuwe telefoon wil, begint met het maken van een prin cipiële keuze: Apple (iPhone) of Android. Dat laatste is een bestu ringssysteem van Google waar een hele rits telefoonfabrikanten mee werkt. Veel mensen hebben een per soonlijke voorkeur, al speelt ook bud get een rol. Weijers: ,,iPhones zitten in de hoogste prijsklasse. Als je die wilt, red je het niet met 200 euro. Tenzij je voor een tweedehandsje gaat.'' Een oud tweedehandsje dan, want anders dan Android-toestellen blijven producten van Apple altijd bijzonder waardevast. Switchen van merk In beide kampen heb je gebruikers die voor geen goud de overstap naar het andere systeem willen maken en daar doen fabrikanten nog een schepje bovenop. Weijers: ,,Zowel Apple als de Android-fabrikanten willen je graag in hun ecosysteem houden, dus maken ze het lastig om te switchen. Zo is het een heel gedoe om je WhatsAppgesprekken van het ene naar het andere systeem over te hevelen. Samsung bedacht onlangs een trucje waarmee je de WhatsAppge- schiedenis vanaf een iPhone toch kunt verplaatsen naar een Samsung, '5G is in Nederland wei nig relevant, het levert nauwelijks winst op. Kies dus liever voor 4G' maar niet andersom en ook niet naar Android- toestellen van de concur rent. En een dag uittrekken voor de verhuizing van al je gegevens, daar zit bijna niemand op te wachten.'' Kies je voor iOS van Apple, dan weet je op voorhand hoe alles eruit ziet. Apple bepaalt immers veel voor jou als gebruiker. ,,Dat levert een te lefoon op die het gewoon doet'', zegt Weijers. Op Android ben je zelf meer de baas. ,,Je hebt riant meer opties om de telefoon qua instellingen hele maal naar jouw hand te zetten. Dat kun je prettig vinden, maar je kunt je ook overweldigd voelen door de hoe veelheid keuzes. Het is maar net waar je van houdt.'' Bij elke Android-telefoon zijn die keuzes weer anders, omdat fabrikan ten er hun eigen sausje overheen gie ten. ,,Op een Samsung ziet alles er anders uit dan op een Xiaomi of Oppo.'' Fabrikanten proberen je met mooie technische snufjes en blik vangers over de streep te trekken. Trap daar niet in, de meeste daarvan kun je in de dage lijkse praktijk gewoon mis sen, zegt Weijers. Hij adviseert om juist naar details te kijken die je op het eerste oog niet ziet. ,,Met op nummer 1: de accuduur. Heel basaal, maar met een lege accu doen al die mooie features het ook niet.'' Zoek ook uit hoe lang het toestel ondersteund wordt met nieuwe updates, zodat je kunt inschatten hoelang je met je toestel kunt doen. ,,Apple is daarin koploper, die houdt zelfs de iPhone 6S uit 2015 nog in de race. Fabrikanten van Androidtoe- stellen maken eindelijk een soortge lijke beweging. Samsung belooft vier jaar ondersteuning op het gros van de toestellen, Oppo drie jaar en Xiaomi doet geen officiële belofte maar zit in de praktijk ook op drie jaar.'' Voor de sier Een goede camera is een ander belangrijk aspect. ,,Vroeger kon je aan de grootte van de camerasensor aflezen hoe goed de cameraprestaties zouden zijn. Dat is niet langer het geval. Wel kunnen extra camera's meerwaarde bieden. Künnen, want op goedkopere toestellen zitten de vele lensjes er vaak vooral voor de sier.'' Daarnaast maken algoritmes en kunst matige intelligentie het verschil tussen een kiekje en een meesterwerk. De software is bepalender dan de lens. ,,Het lijkt alsof je één foto maakt, maar ondertussen maakt de smart- phone er misschien wel zes om voor- en achtergrond, belichting en witba- lans zo precies mogelijk te vangen. De smartphone zet al die resultaten vervolgens bij elkaar en presenteert het als één plaatje.'' Is er nog iets waar je je niet blind op moet staren? Weijers: ,,5G. Dat is in Nederland weinig relevant, omdat we notoir traag zijn bij de uitrol van nieuwe frequenties en het qua downloadsnelheid nauwelijks winst oplevert. Tegelijkertijd zie ik dat 5G dit jaar in steeds meer toestellen zit. Niet alleen in de topmodellen, ook in budgetexemplaren. Sommige daar van hebben een 4G- en een 5G- versie. In dat geval zou ik voor de 4G- variant gaan, omdat de 5G- compo nenten best duur zijn en je dus kunt aannemen dat de 4G-variant daar voor in de plaats andere, mooiere on derdelen bezit.'' pBB BB ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO 'Let op camera en accu, trap niet in de snufies' ANTON DAMEN - FRISO WEIJERS Bekijk alle door Tweakers geteste smartphones op tweakers.net B B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72