Een spade, spitvork, schoffel en hark: meer is niet nodig EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA Gratis verzending Van de meeste bestrijdingsmidde len ontdekken we na verloop van tijd dat ze toch iets schadelijker voor het milieu blijken te zijn dan we ooit hadden voorzien. Ook de onschul dige of 'biologische' bestrijdingsmid delen die wij nu nog kwistig om ons heen gieten, strooien en spuiten, zul len straks schadelijk blijken te zijn. Bovendien: volgens mij is de tuin toch vooral bedoeld om er lol aan te beleven en niet voor het voeren van een chemische oorlog. Als jouw ter ras dan toch zo nodig uit rustieke klinkertjes moet bestaan in plaats van uit betontegels, leg die straatste nen dan in gestabiliseerd zand - een mengsel van zand en cement - om te voorkomen dat je voegen moet krabben. Dat bespaart tijd. En azijn. Besef wel dat hemelwater op een waterdicht terras niet weg kan. Over besparen ge sproken: kijk eens kri tisch naar de voorraad tuingereedschap en ga na wat in de tuin nood zakelijk is: een goede spade, een spitvork en in de moestuin een schoffel en een hark. Verder nog een plant- schopje, een snoei- schaar, een mes, een bosje raffia en een bol letje touw. Vergelijk die beschei den hoeveelheid eens met het arsenaal dat een goed gesorteerde han del in tuingereedschap aanbiedt. Er zijn te genwoordig zo veel prikkers, stekers, krab bers en woelers in de handel dat het je dui zelt. Gereedschap, vooral als het van ambachtelijk smeedijzer is gemaakt, werkt op mij als een magneet, maar als ik bij de helft van de aangeboden apparaten moet vragen waarvoor die eigenlijk bedoeld is, dan is er toch sprake van wildgroei op de gereed- schapsmarkt. Veel gereedschap lijkt eerder als cadeau bedoeld dan voor de tuin. Gieters zijn een verhaal apart. Het is nog steeds mogelijk om voor een schappelijk bedrag een oude ver zinkte gieter op de kop te tikken, maar let er vooral op dat de broes op de gieter past. Anders vliegt hij er bij het water geven af. En bedenk dat een gieter met een inhoud van 12,5 liter voor een nor maal mens eigenlijk alleen te tillen is als hij halfvol of leeg is. De Engelse gieter lijkt mij vooral een status symbool en ik vraag mij af of een gieter van het merk Haws, de RollsRoyce on der de gieters, nu werkelijk zo veel beter giet dan een plastic gieter van de Hema. Toch ben ik niet dol op plastic gieters, vooral omdat ze meestal zijn uitgevoerd in knalgeel of anders in de enige kleur groen die in de natuur niet voorkomt. Als een goedkope plastic gieter zwart zou zijn, dan zou ik die zonder aarzelen gebruiken. Ingewikkelde handelingen worden goed uitgebeeld. Wij hebben minder met de Indiase keuken dan bijvoorbeeld de Britten. Zoals veel Nederlanders nasi kunnen maken, kunnen veel Britten prima curry maken. Het aanbod van Indiase producten is hier beperkter en maal tijdmixen in de supermarkt smaken vlak, terwijl zo'n mix zo lekker krui dig kan zijn. Daar gaat dit boek je ze ker mee helpen. Zorg wel dat je een extra schap aan je keukenrek toevoegt, je moet veel potjes en specerijen in huis hebben. Een van de belangrijkste is kurkuma, daaraan worden allerlei gezondheids voordelen toegekend. Het gebruik van peulvruchten past bij een gezond en duurzaam dieet.'' Soms lijkt het wel of plan ten liever in bestrating groeien dan in de tuin. En er zijn leukere tuinklusjes te bedenken dan het krab ben van voegen. Toch zijn we straks op de voegenkrabber aangewezen als alle onkruidbestrijdingsmiddelen in de tuin verboden zijn en we beseffen dat royaal azijn gieten ook niet goed is voor het bodemleven. tegen het vocht van de asperge kan. De vormgeving is knap gedaan en ook de fotograaf verdient compli menten. Voedsel ziet er op foto's vaak onaantrekkelijk uit, het wordt snel dof. Dat zie je bijvoorbeeld bij som mige foto's in de andere boeken. Ik zie zelden mooiere foodfoto's dan die in het boek van Job en Perry.'' 'Ideal als je meer groente en minder vlees wilt eten' Camps: ,,Dit is een toegankelijk kook boek als je weinig weet van de India se keuken. Als je meer groente en minder vlees wilt eten, is dit het ideale Ottolengi-achtige boek. GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Spade Voegenkrabber Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje De bijbel van de Indiase keuken van Paulami Joshi, Carrera (€33,99). Nog t/m 14 november is het Kook- boekenweek, een campagne van CPNB. Een klootzak-proof kookboek van Job Pattinasarany en Perry de Man, Carrera (€27). Gieter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71