Beste smartphones Zo blijft Tijger gezond Kunnen je ogen slecht wennen aan het donker? Oogarts Tjeerd de Faber van Het Oogziekenhuis Rotterdam legt uit wat je kunt doen. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES ,,Bij nachtblindheid kun je nauwe lijks of niets zien in het donker. Ook kan het zijn dat het langer duurt voordat je ogen zich aan het donker hebben aangepast. Door middel van kegeltjes en staafjes in ons netvlies zien we in het licht en in het donker. Bij echte nachtblindheid zijn de staafjes beschadigd, waardoor je niet goed ziet als het donker is.'' ,,Het komt zelden voor dat mensen echt nachtblind zijn. Het is een nare aandoening die erfelijk is of later in je leven kan opkomen. Veel mensen zeggen dat ze nachtblind zijn, maar ze zien gewoon minder in het donker dan overdag, een bekend fenomeen. De overgang van donker naar licht kunnen onze ogen in enkele secon den, maar andersom kan wel een paar minuten duren. Het kan best zijn dat je hier meer moeite mee hebt, maar dan ben je nog niet nachtblind. Meer vrouwen dan mannen hebben er last van, onbekend is waarom.'' ,,Onze ogen zijn ervoor gemaakt om overdag goed te zien, we zijn geen nachtdieren. We nemen licht waar met de kegeltjes en kunnen hiermee kleur en details onderscheiden. Bij veel licht wordt je pupil nauw, kijk maar eens in de spiegel als je met een zaklamp op je oog schijnt. Bij een nauwe pupil is er veel scherptediepte, dat betekent dat je zowel dichtbij als ver weg scherp ziet. In het donker wordt je pupil wijder omdat er meer licht binnen moet komen. Daardoor is er veel minder scherptediepte. Je ziet alleen nog grijstinten en details worden vaag.'' Wat zijn de gevolgen? ,,Nu het vroeger donker wordt, kun je er mogelijk meer uren last van hebben. Bij nachtblindheid mag je de weg niet op. Mensen die simpel weg minder goed zien in het donker zullen de consequenties onder ogen moeten zien. Bij schemering gebeu ren de meeste ongelukken. Het schakelen van je overdagsys- teem naar je nachtsysteem - dat heet donkeradaptatie - heeft ongeveer twintig tot dertig minuten nodig. Het is dus belangrijk dat je, als je toch de weg op gaat, je rijgedrag aan past zodat je kunt anticiperen op wat je niet ziet.'' ,,Als je merkt dat je slechter ziet in het donker of dat de overgang van licht naar donker lang duurt, dan is het verstandig een afspraak te ma ken bij de opticien. Eigenlijk zou iedereen vanaf 45 jaar dat moeten doen. Zij testen niet op nachtblind heid, maar zien wel of er een afwij king is waarbij een bril of contact lenzen uitkomst bieden. Je gebruikt die dan alleen in het donker. Er zijn nachtbrillen met gele len zen voor in de auto, maar die zorgen alleen voor meer contrast, niet voor scherpte. Aan de erfelijke variant kun je helaas niets doen.'' c 2. Hand voor je oog c 3. Schone ruiten c 4. Geen groot licht TIPS VAN DE EXPERT c 1. Laat je rijden GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Zin in een nieuw kookboek? Voe dingsonderzoe ker en oud-finalist van Heel Holland bakt Guido Camps bespreekt de vijf beste van dit jaar. c pagina 22 Voor wie geen idee heeft welke smartphone hij moet kopen: Friso Weijers van Tweakers legt uit waar je op moet letten - een goede accu bijvoorbeeld - en tipt vijf modellen. c pagina 24 In de dierenwinkel liggen de schappen vol snoepjes en speciale melk, maar die heeft je kat helemaal niet nodig. Geef hem alleen een paar keer per dag wat droogvoer en zorg voor genoeg water, dan is de kans het grootst dat hij gezond blijft. c pagina 27 'Laat je ogen testen als je denkt aan nachtblindheid' MAYEE MACCO Wat is nachtblindheid? 'Echte' nachtblindheid? Hoe komt het dat we minder goed zien in het donker? Wat kun je eraan doen? Piraten droegen een ooglapje zodat ze benedendeks meteen goed konden zien. Voor je een tunnel inrijdt of een donkere ruimte binnengaat is het verstandig om één oog dicht te knijpen. Juist in het herfst- en winterseizoen is het belangrijk je autoruiten van binnen en buiten goed schoon te houden. Kijk niet in de koplampen van tegenlig gers. En zet niet zomaar groot licht aan; daardoor kun je last hebben van verblin ding door reflecterende borden. Vrouwen zien vaker dan mannen slecht in het donker en ze zijn ook vaker de bob na een avondje uit. Bespreek van tevoren wie 's avonds terugrijdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69