zwaar vervuilende brandstof B MJMÊ^ 19 'Vaak willen ze niets meer te maken hebben met hun oude dorp. Het is te pijnlijk' en een keuken waarin dagelijks voor iedereen wordt gekookt. Overal klinkt gehak en gezaag en er liggen stapels pallets voor de mensen die, hangend in klimtuig, werken aan indrukwekkende boomhutten. Ook op het terrein te vinden: een kleine eerstehulppost, die be stierd wordt door de Amster damse huisarts Nienke Esselink (52). Met haar vriend, die in Keu len woont, heeft ze een caravan neergezet, waar ze zo'n twee keer per maand een aantal nachten in doorbrengen. ,,Ik vind het belang rijk om te laten zien dat hier niet alleen jonge, werkloze mensen wonen", zegt Esselink. ,,Maar ook mensen zoals ik, die vrij nemen van een drukke baan omdat ze de noodzaak zien actie te voeren voor een snellere klimaatacties.'' In haar eerstehulppost heeft ze nog niets ernstigs meegemaakt, zegt ze. „Hoogstens een val uit een boom, of een wond die ge hecht moest worden. Maar nu de confrontatie met RWE nadert, is het een geruststellend idee voor de mensen hier dat er een arts voor ze klaarstaat. Zodra de noodklok luidt, kom ik meteen vanuit Nederland deze kant op." Tal van actiegroepen mengen zich in de strijd tegen de afgra- ving: van boeren die hun erven willen redden, tot gelovigen die opkomen voor de eeuwenoude kerken uit de dorpen. Een van de drijvende krachten achter het protest is de groep Alle Dörfer Bleiben, gevormd door bewoners van bedreigde dorpen. Eerder dit jaar liet de organisatie een rapport opstellen door het Deutsches In- stitut für Wirtschaftsforschung (instituut voor economisch on derzoek) over het effect dat RWE's plannen zouden hebben op de Duitse CO2-uitstoot. De conclusie in het rapport is dat Duitsland de doelstellingen van het Klimaatakkoord van Pa rijs niet zal halen als RWE, zoals gepland, nog 780 miljoen ton bruinkool afgraaft. Dat mag maxi maal 210 miljoen ton zijn, wil Duitsland zich aan de afspraak houden om de aarde niet meer dan 1,5 graad te laten opwarmen. RWE wijst op het Kohleaus- stiegsgesetz, de wet uit 2020 waarin de Duitse strategie voor het 'uitfaseren' van kolenverbran- ding is uitgestippeld. Volgens deze wet mag Garzweiler wél uit breiden en nog tot 2038 worden gebruikt om energiekrapte te voorkomen. Maar mogelijk zal een nieuw Duits kabinet deze termijn vervroegen naar 2030. De Duitsers ondertekenden deze week tijdens de klimaattop in Glasgow niet de door 22 landen gesteunde verkla ring om eind 2022 te stoppen met het gebruiken van publiek geld voor investeringen in olie-, gas- en steenkoolprojecten. Ook Ne derland tekende niet. ,,De afspraak is dat tot 2030 RWE zijn bruinkoolcapaciteit met twee derde zal verkleinen", zegt een woordvoerder. „Daarmee draagt RWE het leeuwendeel van de maatregelen voor het vermin deren van kolenverbranding in Duitsland. De groeves Inden en Hambach worden vroeger geslo ten dan gepland. Uitbreiding van Garzweiler is nodig om de reste rende krachtcentrales van kolen te kunnen blijven voorzien.'' Uitstel Oorspronkelijk zouden na Lütze- rath de dorpen Berverath, Keyen- berg, Kuckum, Oberwestrich en Unterwestrich moeten verdwij nen, maar afgelopen maart be sloot de landsregering van Noor- drijn-Westfalen die beslissing tot 2026 op te schuiven. Veel van de dorpen zijn intus sen half leeggelopen, de bewoners verhuisd naar de nieuwbouwdor- pen die ervoor in de plaats zijn ge komen. ,,Vaak willen ze niets meer te maken hebben met hun oude dorp. Het is te pijnlijk", zegt David Dresen (29) die met zijn ouders, grootouders en zus wel in Kuckum bleef. ,,Maar sommigen zeggen ook: als het dorp toch blijft, wil ik mijn huis terug." Zijn grootouders groeiden al op in Kuckum, vertelt Dresen, een idyllisch dorpje tussen de velden en bossen dat tussen de 11de en 13de eeuw ontstond. Toen zijn ou ders in 2016 te horen kregen dat ze moesten vertrekken, waren ze daartoe aanvankelijk bereid. ,,De politieke situatie was toen nog heel anders. Wij zagen geen an dere optie dan te verhuizen." Maar in de onderhandelingen met RWE veranderde alles, toen bleek dat het gezin zijn stuk grond van 12.400 vierkante meter, met boomgaarden en een weiland voor hun paarden, zou moeten in ruilen voor 2000 vierkante meter in het nieuwe dorp. ,,Dan zouden mijn opa en oma bij ons in huis moeten komen wonen. En we zouden de paarden moeten weg doen; dat was niet acceptabel." Kort geding De protestwandeling voert deze zondag door akkers vol graan en wortels. Ook Eckhardt Heukamp wandelt mee over de veldwegge- tjes, zijn fiets aan de hand. Hij vertelt dat RWE een kort geding heeft aangespannen om te bepa len of het zijn boerderij en huizen al mag afbreken, zonder de uit komst van de hoofdprocedure af te wachten. De rechtbank in Aken gaf RWE groen licht, waarna Heukamp in hoger beroep ging bij de rechtbank in Münster. De uitspraak verwacht hij er gens de komende weken. ,,Ik zie het niet erg positief in, maar dit is mijn laatste hoop. Als ik verlies, is mijn boerderij weg en heeft het ook geen zin meer om door te gaan met de hoofdprocedure.'' Intussen is hij al ruim 90.000 euro kwijt aan gerechtskosten, een bedrag dat nog flink kan oplo pen als hij verliest. Gelukkig is er dankzij een campagne van Alle Dörfer Bleiben al een aanzienlijk bedrag aan giften binnengeko men, zegt Heukamp. ,,Bijna nie mand durft een rechtszaak aan te spannen tegen RWE, het is ge woon te duur en te risicovol." RWE laat weten dat Heukamp niet onteigend zal worden vóór de uitkomst van het kort geding. An dere voorbereidende werkzaam heden zullen wel doorgaan. ,,RWE zal binnen afzienbare tijd beginnen met de afbraak van de leegstaande huizen in Lütze- rath'', aldus een medewerker. ,,De tenten en boomhutten zullen dan vanzelfsprekend ook worden weggehaald." Hevige aanvaringen tussen de activisten en de politie van Aken, zoals die ook voorkwamen tijdens de ontruiming van het Hamba- cher bos, lijken niet uit te slui ten. Maar Eckhardt Heukamp zelf is niet van plan het zo ver te laten komen. Als wordt besloten dat RWE zijn huizen mag afbreken, zal hij niet afwachten tot hij door de politie wordt weggevoerd, zegt hij. ,,De media-aandacht die we in Lützerath wilden, is er inmiddels. Ik denk niet dat het ook maar iets toevoegt als ik me tot het laat ste moment verzet. Een paar fo to's van een man die uit zijn huis wordt gesleept, is dat het waard?" GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 S»É™3il '--j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67