Wereldwijde inzet speurhonden redt vele wilde dieren 16 'Bizar dat er mensen zijn die een aapje houden en in een kooi vervoeren' De door Wesley Visscher (33) opgeleide honden zijn redder in nood voor dieren in de hele wereld. In Indonesië sporen ze apen en vogels op die worden verhandeld, in Afrika zijn ze de schrik van stropers die het hebben voorzien op neushoorns en olifanten. „Mijn honden zijn tenminste niet corrupt." Op de luchthaven van Jakarta is het een ko men en gaan van toeristen die Indo nesië ontdekken. Er zijn geruchten over gesmokkelde apen en achter de schermen zoe ken eenheden met speurhonden driftig tussen de bagage. In de avond onderzoekt dezelfde een heid een passagiersbus in het cen trum tussen de hoge wolkenkrab bers. Fanatiek loopt een hond uit het team heen en weer, de neus vooruit. Opeens staat het dier stil. Het blijft zitten bij een mandje waar de politie later een paar jonge apen uithaalt. De honden van Wesley Visscher uit Marknesse namen deel aan de zoekactie. ,,Bizar", blikt hij terug. ,,Dat er mensen zijn die een aapje houden en in een kooi vervoeren. Daar doe ik het werk ook voor. Ik vind het fantastisch om met die ren te werken, maar het is hele maal geweldig als je met je werk ook nog eens andere dieren kan redden. In Jakarta worden dage lijks gesmokkelde dieren gevon den. De jonge aapjes die zijn ge vonden, gaan weer terug de na tuur in." Bij een missie in Zuid-Amerika hoopt hij soortgelijke resultaten te halen. Recent is Visscher met zijn honden vertrokken naar een land in Zuid-Amerika om illegale jaguarstropers op te sporen. Op vliegvelden, in havens en bij na tuurgebieden hopen ze botten, tanden en huid te vinden die vaak worden gebruikt als ingrediënt in traditionele medicijnen. Mogelijk weten ze ook levende exemplaren van de bedreigde diersoort te vin den. Naar welk land Visscher is vertrokken, moet geheim blijven. Kort voor vertrek oefent Vis scher nog met zijn dieren. King, de kleine en net één jaar gewor den zwarte speurhond, Bruce de labrador en de terriër Boris. In een aanhangwagen heeft hij iets ver stopt: in een zakje zitten witte damstenen van ivoor. ,,Puur een statussymbool in Azië", zegt Vis- scher. ,,Een olifant is hiervoor ge dood." Iets verderop heeft Visscher schilden van een schildpad ver stopt in andere aanhangwagen. Bruce springt even wild heen en weer, maar blijft daarna braaf stil zitten met een verwachtingsvolle blik richting de wagen waarin de schilden liggen. ,,Door een klein gleufje aan de voorkant ruikt hij het", wijst Visscher aan. ,,Goed zo mannetje", zegt hij, en geeft Bruce een beloning in de vorm van een speeltje. Geurcocktail Soms haalt Visscher wat brokjes uit zijn broekzak. ,,Daar doen ze alles voor. Mensen krijgen be taald, zij krijgen wat te eten of een speeltje. Ik zie snel of een hond geschikt is voor dit werk. Hij moet niet bang zijn om iets te zoeken en alles willen doen om het speel tje te krijgen. Aan het begin oefe nen we met een cocktail van de geuren aan een speeltje." Van die rentuin Artis heeft Visscher de kens uit het jaguarverblijf ge leend. Ook kreeg hij bakjes met uitwerpselen. ,,Het speeltje halen we later weg. Het is een groot spel ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO 'Eduafdm Op de bres voor bedreigde diersoorten: Wesley Visscher en labrador Bruce. foto freddy schinkel Hond Bruce en baas Wesley proberen stropers te verslaan JASPER VAN LOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64