'Polexit' is in beide Poolse kampen allang geen woord meer 14 'Polen begint steeds meer te lijken op het Amerika van Donald Trump' Hoe het ook zij: niemand kan het controleren, want niemand mag het grensgebied tussen Polen en Belarus in. De overheid heeft er de noodtoestand uitgeroepen, alles is afgesloten. Zelfs een Nederlandse delegatie van Europarlementariërs werd vorige week botweg tegenge houden. De enige beelden die naar buiten komen, zijn van staatsom roep TVP. Maar die is, zo weet een deel van de Polen, niet te vertrou wen. Dus de beelden die we zien, van gemaskerde vluchtelingen die met stenen en halve boomstam men gooien naar jonge soldaten, wat moeten we daarmee? ,,Helemaal niks", zegt Adrian Kaminski, een jonge IT'er uit de zuidelijke industriestad Katowice. ,,We weten dat dit TVP is, we we ten dat het propaganda is. Althans, de helft van het land weet dat. De andere helft gelooft blindelings al les wat de regering zegt. Mensen als mijn oma, bijvoorbeeld. Die denkt echt dat we belaagd worden door hordes uit het Midden-Oos ten. Of dat homo's een bedreiging vormen voor het Poolse gezin. Of dat de Europese Unie hier de macht wil overnemen." Hij moet een beetje lachen, maar niet van harte. Het is wat je telkens hoort als je met Polen praat over de politieke stormen die al een tijdje over het land razen. De één is voor, de an der is tegen, maakt niet uit waar het over gaat. Het land is tot op het bot verdeeld. ,,Er is een Polen A en een Polen B", zo luidt inmiddels een gangbaar gezegde hier. Je kunt de twee Polens zelfs aanwijzen op de kaart: de grens tussen beide be gint aan de noordkust bij Gdansk, loopt dan iets schuin naar bene den naar het oosten, en gaat dan via Warschau en Krakow richting Slowakije. Het westelijke Polen A geldt grofweg als liberaal en progressief, het oostelijke Polen B staat voor het conservatieve platteland. Po len A stemt op de oppositie (het Burgerlijk Platform van voormalig premier Donald Tusk), Polen B gaat voor de huidige regeringspar tij Recht en Rechtvaardigheid (PiS). In Polen A wonen mensen met de blik naar het Westen, in Polen B kijken de vooral oudere inwoners graag achterom, naar hoe het vroeger was en willen graag hun tradities koesteren. Polen A kijkt naar het nieuws van oppositiezender TVN, Polen B naar staatsomroep TVP. Sommige mensen kijken overigens naar beide zenders, zoals Dariusz Przy- byla, een ambtenaar uit Katowice. ,,Ik vertrouw ook de oppositie niet, en probeer zo maar het midden te zoeken, daar zal de waarheid wel ergens liggen." Przybyla heeft het ook al een tijdje geleden opgegeven om een politieke discussie te beginnen, iets wat hij vroeger graag deed. ,,Toen konden we nog lachen om elkaar en om die gekke politici. Nu zijn de standpunten zo verhard dat je gegarandeerd binnen een paar minuten ruzie hebt. Zelfs met fa milie en vrienden. Serieus: Polen begint steeds meer te lijken op het Amerika van Donald Trump." Wie deze dagen luistert naar de retoriek van de regering snapt een beetje wat Przybyla bedoelt. Pre mier Mateusz Morawiecki zegt op hoge toon dat Polen zich niet laat 'chanteren' door een bemoeizuch tige Europese Unie. Hoezo gaat Brussel bepalen hoe wij ons rechtssysteem inrichten? Wij be palen zelf wel welke rechters we benoemen! En hoezo krijgen we geen geld meer als we sommige Poolse wetten belangrijker vinden dan sommige Europese? Dat recht hebben we, het staat gewoon in onze Grondwet. Dus waar be moeien jullie je mee? Vooral premier Mark Rutte, die een harde lijn tegen Polen voor staat (kort door de bocht: luiste ren, ofje kunt fluiten naar 36 mil jard euro Europese steun), moet het ontgelden. Gaat deze man ons nou vertellen hoe wij ons moeten gedragen? ,,Nederland staat be kend als belasting- én drugspara dijs, dus hij is wel de laatste per soon die ons moet kapittelen over ons rechtssysteem", concludeert staatszender TVP. Applaus En als Morawiecki de Europese Commissie waarschuwt dat die een Derde Wereldoorlog riskeert als ze de geldkraan naar Polen dichtdraait, krijgt hij luid applaus van Polen B. Tegelijkertijd wendt Polen A vertwijfeld de ogen ten hemel: waarom blijft de regering zo volharden in het uitkleden van de onafhankelijke rechterlijke macht? Ze weet toch dat Brussel dit nooit gaat pikken? Waarom Gdansk ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 De Poolse premier Morawiecki. foto epa De taferelen rond migranten in het grensge bied met Be larus leidden in Polen tot fel verzet. foto's REUTERS, AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62