Progressieven en conservatieven botsen in bijna alles 13 Wat is er toch aan de hand in Polen? Het land heeft met iedereen ruzie: over rechters, lhbti, normen en waarden, geld, de Europese Unie. Maar ook onderling zijn ze het nergens over eens. Een verslag uit een verscheurd land. Gdansk Warschau Krakau MARK VAN ASSEN Het is zo'n mooi verhaal. En het zegt veel over de Poolse ziel, zo klinkt het hier. Het is een ver haal uit het oos ten van het land, uit grensdorpjes die Dubicze Cerkiewne heten, of Grzybowszczyzna, en misschien ook wel Jurowlany. Daar zetten mensen groene lantaarns voor hun raam, uit de diepste goedheid van hun hart. Kom maar binnen, zeggen ze zo tegen die arme drommels uit Afghanistan, Syrië of Irak die naar de grens zijn ge stuurd door de regering van Be larus, het land aan de andere kant van de natte, koude bossen. Kom maar binnen, dan krijg je wat te eten of te drinken, je kunt je kle ren te drogen leggen en je tele foon opladen. ,,We gaan jullie niet verstoppen of helpen met de doorreis", zegt initiatiefnemer Kamil Syller op de speciale Face- bookpagina. ,,We helpen jullie al- leen om te overleven, uit solidari teit met iemand in nood." Er gaat tegelijkertijd ook een minder mooi verhaal rond. Over mensen met dezelfde lan taarns, maar andere bedoelin gen. Die zouden vluchtelin gen proberen te lokken met het groene licht, om ze ver volgens aan te geven bij de po litie. En er klinken ook veront rustende geluiden over de manier waarop de Poolse politie omgaat met de ongewenste gasten. Er zou inmiddels al een tiental doden zijn gevallen, al dan niet veroor zaakt door zogenaamde 'push- backs' (vluchtelingen met ge weld terug over de grens ja gen). Dat mag niet volgens in ternationale wetgeving, om dat iedereen het recht heeft om ergens asiel aan te vragen. Het Poolse parlement heeft het desondanks toch goedge keurd. GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Polen? Tegenpolen! LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61