'Zet naast de huisarts een psycholoog. Dat is de enige manier waarop mentale problemen vroeg herkend worden. Dat bespaart heel veel ellende en geld' 'Ik ervaar wat mensen vertellen, luister goed naar wat ze zeggen en probeer hen vervolgens kracht te geven. Iedereen heeft een bepaalde kracht en dit is de mijne' 7 laas wil men daar maar niet aan, men is heel wars. Onlangs overleed mijn oudste broer. Op zijn uitvaart werd gezegd dat hij zijn tijd ver vooruit was. Daarna zei iemand tegen me: dat zelfde geldt voor jou. Mij is het altijd intuïtief gelukt om achter het probleem van iemand te komen." ,,Nee, dat klopt. Ik ben geboren en getogen in Amsterdam. Daar zei de hoofdmeester destijds: studeren is niets voor meisjes. En dat ging ik dus ook niet doen, ik deed gewoon wat er tegen me gezegd werd. Vanaf mijn 15de werkte ik in een grote winkelzaak in Amstelveen. Die had drie verdiepingen en zo'n 25 werknemers. Het was een soort warenhuis. We verkochten vloerbedekking, gordijnen en kleding. Tegen de tijd dat ik 20 was, was ik de cheffin. Ik runde heel die tent. Dat kon je wel aan mij overlaten." ,,Pas nadat ik getrouwd was, we in Tholen kwamen te wonen en onze twee kinderen al naar school gingen, ben ik een opleiding gaan volgen. Ik leerde voor gymnastiekjuffrouw. Acht jaar heb ik lesgegeven op diverse scholen. Later heb ik nog de sociale academie gedaan, een studie gevolgd voor kwaliteitsfunctionaris in de gezondheidszorg en een opleiding gedaan voor hoger management. En uiteindelijk volgde na mijn prepensioen nog psychologie. Ik heb dus heel veel gedaan, maar in die geeste lijke gezondheidszorg was ik pas echt op mijn plek." ,,Dat genieten van mijn pensioen heb ik ook gedaan. Mijn man en ik hebben jarenlang door Nederland gevaren met onze boot. We hebben over de hele wereld gereisd met de caravan en de camper. Maar er is meer dan dat in het leven. Ik zie het schrijven van dit essay als een op dracht. Ik heb een passie voor het leven. Het le ven is een geschenk. En ik denk dat het nog PASPOORT Jeroense woonde in Amsterdam en Alk maar voordat ze naar Zeeland kwam. Van uit Tholen en Zierikzee beoefende ze di verse beroepen. Ze was gymnastiekjuf frouw, ergotherapeute, kwaliteitsfunctio naris voor verpleeghuizen en psychologe. mooier kan worden als we psychologische pro blemen eerder en beter aanpakken. Wat ik op schrijf, komt voort uit mijn ervaring in de praktijk én een studie psychologie. Samen noem ik dat mijn levenswijsheid. Ik denk dat de samenleving wat vaker naar ouderen zou mogen luisteren. Te vaak worden oudere men sen bedankt voor hun diensten en dan nemen jongeren het over. Maar die hebben niet die zelfde levenservaring die in veel functies vaak zo nodig is." ,,Ik hoop het in elk geval. De dingen waarin ik geloof, wil ik graag overdragen op anderen. En als ik een keer stop, moeten anderen het over nemen. Het eerste dat zou kunnen gebeuren, is dat er onderzoek gedaan wordt naar mijn be vindingen. Maar dat duurt dan weer een paar jaarEigenlijk is daar geen tijd voor. De men sen die geestelijke gezondheidszorg nodig heb ben, kunnen daar niet op wachten." ,,Natuurlijk ben ik ook een mens van vlees en bloed, maar het stapelt zich bij mij niet op. Ik ervaar wat mensen vertellen, luister goed naar wat ze zeggen en probeer hen vervolgens kracht te geven. Iedereen heeft een bepaalde kracht en dit is de mijne. Ik zie het als een ca deautje dat ik mensen kan helpen. Er wordt me weleens gevraagd: ga je er zelf dan niet aan on derdoor? Maar nee, ik focus me op dat ene pro bleem en geef dat dan een plek. Daarna kan ik weer verder." GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Maar u was aanvankelijk helemaal niet bezig met de gezondheidszorg. Mensen van uw leeftijd genieten graag van hun pensioen. Wat zorgt ervoor dat u nog zo bezig bent met dit onderwerp? Hannie Jeroense woont in Zierikzee. Ze was getrouwd met Piet, die twee jaar gele den overleed. Ze kregen twee kinderen en vijf kleinkinderen. Momenteel werkt Jeroense aan het essay De kloof tussen het dagelijks leven en de psychologische hulpverlening. Daarin staat de zogenoemde eclectische en existenti ële benadering van psychische problemen centraal. Verwacht u dat uw ideeën worden opge pikt? U hebt veel mensen in uw praktijk ontvan gen en begeleidt nog steeds enkele cliën ten. Heeft dat geen effect op u?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55