Hannie Jeroense (82), psychologe niet in ruste 6 Hannie Jeroense voelt zich een roepende in de woestijn. De 82-jarige inwoonster van Zierikzee heeft ideeën over de vernieuwing van de geestelijke gezondheidszorg in Nederland, die volgens haar al tientallen jaren ernstig tekortschiet. Als psychologe had ze jarenlang een praktijk aan huis. Nu ze daarmee gestopt is, werkt ze aan een essay. Ze hoopt dat dit boekwerk niet ergens onder in een la belandt. ,,Het is de hoogste tijd dat men in actie komt." jMWiPMIPffll1 lillliHl Jeroense spelt iedere ochtend de PZC en haalt er artikelen uit waarin ze bevestigd ziet dat 'het volledig mis is met de geestelijke gezondheidszorg'. In haar werk kamer liggen stapels knipsels over onder meer huiselijk ge weld, misbruik, mensen in geestelijke nood en de lengte van de wachtlijsten in de psychiatrie. ,,Kijk dan toch", zegt ze haast smekend. ,,Dft is wat er allemaal aan de hand is. En er is een op lossing voor ,,Als mensen gezondheidsklachten hebben, moeten ze altijd eerst naar een huisarts. Maar je kunt niet van hem of haar vragen om bij pa tiënten ook eventuele onderliggende geeste lijke problemen te doorzien. Een huisarts is geen psycholoog. Zet dus een psycholoog nMst een huisarts. Dat is de enige manier waarop vroegtijdig ingegrepen kan worden. Nu blijven mensen soms tientallen jaren met hun proble men worstelen. Weet je hoeveel ellende en ook geld wordt bespaard als er eerder naar de psy che van een patiënt wordt gekeken? Als dus eerder wordt gezien dat iemand in disbalans is?" ,,Precies. Mensen durven vaak niet toe te geven dat ze met een mentaal probleem zitten. Daar kom je dan ook niet achter als er niet goed doorgevraagd wordt. Dat kan die psycholoog doen. Het kan niet anders dan dat er nog veel meer mensen ergens mee worstelen dan nu be kend is." ,,Als je psycholoog bent, mag tijd geen factor zijn. Dat mag gewoon niet. Want dan kom je er niet uit. Nu plannen psychologen een uur in en daarna staat de volgende voor de deur. Waarom ze dat zo doen? Omdat zorg geld kost. Wie moet er dan voor extra geld zorgen? De over heid. Er staat geen tijd voor het oplossen van een psychisch probleem. Toen ik hier een prak tijk aan huis had, ontving ik mensen een hele ochtend of zelfs een hele dag. Als psycholoog heb je de verantwoordelijkheid - en die heb ik altijd héél sterk gevoeld - om erachter te ko men wat er mis is. Een patiënt kan totaal geslo ten zijn en dan is het niet te achterhalen. Maar als hij of zij er maar een beetje ontvankelijk voor is, lukt het wel. Ik heb alle mensen die bij mij kwamen, kunnen helpen, op vier na. En die vier ontvang ik nog steeds, hoewel ik geen praktijk meer heb." ,,Omdat ze bij instellingen niet weten wat ze met de mensen aan moeten. Als je in disbalans bent, heb je een hulpverlener nodig die snapt waar het over gaat. Ik help al jaren een me vrouw uit Noord-Holland om door de hulpver- lening heen te komen. Ik ben bij tal van ge sprekken met behandelaars aanwezig geweest. Maar op een gegeven moment geraakten we niet verder, we kwamen ook voor een dichte deur te staan. Dat heeft me toen heel erg aange grepen. Ik kreeg er zelfs een paar keer nacht merries van. Ik voelde zo goed de hulpvraag van de familie en de bijkomende stress en angst... Maar die hulpvraag werd maar niet be antwoord." ,,Dat leeft bij mij al tientallen jaren. Voor mijn 59ste, toen ik psychologie ging studeren, had ik het al gezien. Ik had 25 jaar in de gezond heidszorg gewerkt en ervaren wat er in de praktijk ontbrak. Op de universiteit heb ik heel wat discussies gevoerd met professoren. Die waren allemaal puur van de theorie. Die theo rie is heel mooi, maar ik ben ervan overtuigd dat de praktijk ook om iets anders vraagt. He- ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO 'Dat ik mensen kan helpen, is een cadeautj e' ROELAND VAN VLIET Wat zou u direct aangepakt willen hebben? Want mensen komen met fysieke klachten bij de huisarts, maar dan blijken die een psy chische oorzaak te hebben. U schrijft een essay met de titel De kloof tussen het dagelijks leven en de psychologi sche hulpverlening. Daarin bent u ook fel over het vervolgtraject binnen de geeste lijke gezondheidszorg. U stelt onder meer dat er onvoldoende tijd voor de patiënten wordt genomen. Je leest verhalen over patiënten die van het kastje naar de muur worden gestuurd en voor dichte deuren komen te staan. Hoe kan dat? U wilt dat uw ideeën worden opgepikt. Hoe lang vindt u al dat de geestelijke gezond heidszorg tekortschiet? Hannie Jeroense bij het havenhoofd in Zierikzee. Onder meer daar doet ze inspiratie op voor haar essay over de geestelijke gezond heidszorg. foto sandra SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54