Kennis over rouw en verlies schiet tekort vraag, naar wat de patiënt echt no dig heeft of wil? Minderhoud: ,,Ik stel vragen als: hoe zou je een zaamheid omschrijven? Een me neer antwoordde: „Heimwee. Ik heb elke dag heimwee naar mijn vrouw en hoe het vroeger was." Ze heeft voor haar scriptie elf ouderen tussen de 72 en 95 jaar geïnterviewd. Robert Smeets (80) is een van hen. Jonge mensen le ven in het nu, zegt hij. Oude men sen denken veel aan vroeger. ,,Ik droom over mijn reizen. Dat komt iedere keer terug." Zijn boeken kast staat vol literatuur in het Itali aans, Tamil, Hindi. Op een tafeltje ligt een grammatica Mandarijn. ,,Ik lees elke dag de buitenlandse kranten op mijn iPad, en het laat ste wetenschappelijke nieuws. De bibliotheek was altijd mijn tweede thuis. Weet je wat ik van mijn eer ste zakgeld kocht? Een encyclope die!" Ook Robert heeft verlies en rouw ervaren. Aan de muur in zijn Vlissingse appartement hangt een foto van zijn geliefde chihuahua Perla. ,,Die is op een dag verdwe nen. Gestolen. Ik mis haar nog ie dere dag", zegt hij. ,,Er is een ge zegde: Je sterft in je leven niet één, maar vele keren. Iedere keer als je een groot verlies ervaart een beetje. Ik verloor mijn vader op mijn 6de, mijn moeder toen ik 28 was. Daarna had ik geen fa milie meer." Zijn hele leven heeft hij gereisd. Maanden lange reizen, in Azië, Zuid- Amerika, de hele wereld over. Hij zou nog wel willen rei zen, maar dat is niet meer zo eenvoudig sinds hij een jaar ge leden ziek werd en in de medi sche molen belandde. Nu komt er hulp aan huis: voor zijn steunkousen, om schoon te maken, voor zijn katheter. Fiet sen durft hij niet meer, maar lopen gaat nog wel; rustig aan, dan. ,,Ik voel me wel een beetje gehandicapt. Als er nu iemand mee zou gaan, zou ik graag nog eens terug gaan naar Peru", mijmert hij. ,,Echte natuur, die mis in ik Nederland." Bijna een scheldwoord Toen hij jong was, praatte Ro bert Smeets graag met ouderen. ,,Die hadden ervaring en ken nis, immers. Ik had een buur vrouw, met haar praatte ik over ruimtevaart, over de sterren. Tegenwoordig is 'oudere' bijna een scheldwoord. Jonge men sen praten niet graag met ou deren. Als ze op school nou eens zouden uitleggen dat ou deren veel kennis en levenser varing hebben. En dat ouder dom niet besmettelijk is." WW ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Ook van het huis dat hij zelf nog heeft laten bouwen, de bomen en de beesten, moet Lou Dekker straks afscheid nemen. Hij is al een beetje begonnen. ,,Ik heb me al ingeschreven voor een zorgappartement in Zoutelande.'' foto dirk-jan gjeltema Lianne Minderhoud krijgt een lesje Tamil-literatuur van Robert Smeets, die zijn hele leven an dere talen en culturen bestu deerde. foto ondine van der vleuten Afscheid nemen van geliefde personen, maar ook van zaken als gezondheid, zelfstandigheid en jeugd kunnen zeer ingrij pend zijn. Het verwerkingspro ces tijdens de emotionele peri ode daarna noemen we rouw. Iedereen beleeft dat op zijn eigen, heel persoonlijke manier. Wellicht ook daarom weten fa milie, vrienden, maar ook hulpverleners vaak niet goed hoe ze moeten omgaan met ie mand die in zo'n rouwpro ces zit. Docent psycho- trauma en verlies verwerking aan de HZ, Luuc Smit (foto), nam in 2019 het initiatief voor de post-hbo opleiding begeleiden bij rouw en verlies, die in Re- nesse gegeven wordt. Lianne Minderhoud behoort tot de tweede lichting studenten, die in maart 2022 afstudeert. In 2020 boog de eerste groep studenten zich over thema's als rouwmethodiek, kind en rouw, scheiding, trauma en rouw, zelf doding, zingeving en religie. Dat gebeurt met vooraan staande gastdocenten als psy chiater Bram Bakker, hoogle raar Joachim Duyndam en pro fessor en klinisch psycholoog Manu Keirse. Hoofddocent Luuc Smit: ,,De visie van Keirse staat centraal. Dat wil zeggen: rouw is geen stoornis." De afgelopen jaren duiken steeds meer rouwcoaches op. Probleem: iedereen kan zich rouwcoach noemen. „We zien dat er weinig echte kennis is over rouwprocessen en verlies", aldus Smit. De HZ opleiding rouw en verlies vult die lacune. Smit: „Het loopt storm met aanmeldin gen, vanuit heel Nederland." Af studeerprojecten van de eerste afgestudeerden worden nu al in de praktijk gebruikt. Zo schreef pedagoge Kristal Boonstra een tweedaagse mo dule voor docenten, over rouw bij kinderen in het basisonder wijs. Van de Zeeuwse Danielle van der Werf verscheen een boek over het omgaan met de ziekte van Crohn: Ontdaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53