'Toen hoorde ik achter me: Jie bin toch un 'andigen mieter!'' 4 'Als ze nou eens op school zouden uitleggen dat ouderen veel kennis hebben en dat ouderdom niet besmettelijk is' Zoutelande, had dat al snel door. Huisartsen hebben tegenwoordig een praktijkondersteuner GGZ in dienst voor psychische klachten. Die kijkt of je na een paar gesprek ken weer opknapt en verwijst je anders door naar de specialistische GGZ. Rouw komt in de opleiding voor praktijkondersteuner GGZ wel aan bod, maar slechts zijde lings. In de opleiding rouw en ver lies gaan we veel en veel dieper. Toen ik daarover las, was ik ver kocht: dat wilde ik gaan doen." Oud worden is afscheid nemen, zegt Minderhoud. Van personen, relatie, werk, gezondheid, zelf standigheid. ,,Elk stukje zelfstan digheid dat je verliest, is een stap op weg naar de dood. Afscheid ne men van een auto, omdat je niet meer mag rijden, dat lijkt mis schien niet zo ingrijpend. Maar je actieradius wordt steeds kleiner. Verlies en rouw stapelen zich in een mensenleven op. Een partner die overlijdt kan net de druppel zijn die de emmer doet overlo pen." Op dat punt zat meneer Dekker, toen Lianne hem voor het eerst bezocht. ,,Ik ben een opgewekt mens", zegt Lou. ,,Maar ook een opgewekt mens kan het te veel worden." We zijn verliezers Vandaag bezoekt Lianne meneer Dekker weer. Hij ziet uit naar haar komst. ,,De huisarts zei tegen mij: is het geen idee als ik iemand bij u langs stuur, met wie u kunt pra ten?", vertelt hij in zijn woning in Meliskerke. Veel familie heeft hij niet meer. De buren zijn vriende lijk, maar ook zij hebben hun ei gen dingen. ,,Goedemorgen, meneer Dek ker!" „Goedemorgen, mevrouw Min derhoud! Kopje thee? Dat hoort d'r bie, hé!" In de lente van 2021 is ze gestor ven, zijn Corrie. Ze wisten al drie jaar dat het einde eraan zat te ko men, vertelt hij. „Uitgezaaide darmkanker. De oncoloog zei: 'We zijn verliezers'. Toen wisten we het wel. Hard? Nou, ik vond het wel fijn eigenlijk. Dan kun je het ook vertellen, als je op het dorp loopt. Sommigen vragen niks. Die lopen om je heen, die vinden het maar moeilijk. Anderen vragen wel. En als je het tegen een zegt, weten ze het al snel allemaal." Zijn vrouw was niet zo'n prater. ,,Dan ga je niet zeggen: straks ben je er niet meer. En je kunt het toch niet oplossen. Ze heeft me wel le ren koken, op het laatst: macaroni, aardappels, simpele gerechten. Huishouden: daar wist ik niks van. Op een gegeven moment was ik zover dat ik me een beetje kon red den in de keuken, met de afwas en zo. Toen hoorde ik achter me: ,,Jie bin toch un 'andigen mieter!" Voltooid leven Tranen in zijn ogen bij de herin nering. ,,Dat hoor ik nog steeds weleens, als ik in de keuken sta." ki Lianne Minderhoud bij Lou Dekker, een van de patiënten die via de huisarts naar haar doorverwezen werd voor hulp bij zijn rouwpro ces. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA m: jê& Robert Smeets heeft in zijn leven vele reizen gemaakt. Op zijn oude dag droomt hij nog steeds van reizen naar verre landen, maar alléén durft hij niet meer. Ze zeggen dat het uitmaakt als de dood niet onverwacht komt: dat je je erop kunt voorbereiden. ,,Dat zal wel, maar je wordt toch overvallen door het gemis", heeft Lou ervaren. ,,Het komt altijd on verwacht en te vroeg. En dan? Ik ben 80. Welk doel heb ik nog in mijn leven? Waar doe ik het nog voor? Je bent eigenlijk overbodig. Dat is best moeilijk. Je zou bijna zeggen, een voltooid leven." Laatst is hij met Lianne een rondje om zijn huis gelopen. Her inneringen ophalen; over de scha pen, de paarden, de kippen, de moestuin, de bomen die hij plantte. Het was afscheid nemen. Lang zal hij hier niet meer blijven wonen. Het huis is te groot, het land te veel om te onderhouden. ,,Ik ben niet sterk meer. Regeren is vooruitzien: ik heb me ingeschre ven voor een zorgappartement in Zoutelande." Twee dingen houden hem op de been: zijn geloof en zijn kleinkin deren. In de speelkamer boven staat een 'koets' van bouwsteent jes. ,,Mijn kleinzoon heeft kort ge leden ook zijn andere oma verlo- Robert Smeets ren. Op een dag zag ik dat hij dat karretje gemaakt had. Hij zette er een poppetje in en zei: dat is de be grafenis. Zo gaat een kind er dan mee om." Het gaat met Lou Dekker nu be ter. ,,Als ik geen hulp had gehad, was ik misschien wel echt depres sief geworden", zegt hij. ,,Ik zat heel erg in de put. Deze gesprek ken hebben mij heel erg gehol pen." Vage klachten Lianne Minderhoud: ,,Iedereen gaat er maar vanuit dat het vanzelf beter gaat, met de tijd. Dat is niet altijd zo. Sommige mensen komen in een lang, complex rouwproces terecht en krijgen last van allerlei klachten. Dat kunnen vage klach ten zijn maar ook ernstige. Me disch zijn ze vaak onverklaarbaar. Daarmee komen ze dan uiteinde lijk bij de huisarts terecht." Juist daarom zou een praktijk ondersteuner gespecialiseerd in rouw en verlies een waardevolle aanvulling zijn op de huisartsen praktijk, betoogt Lianne Minder- houd. ,,Daar heb ik een werkboek voor geschreven. Gemiddeld zijn er acht gesprekken. Ik kom bij de patiënt thuis, ik luister naar zijn of haar verhaal en geef waar nodig uitleg over rouw en hoe die zich kan uiten. Het belangrijkste is dat je de tijd neemt voor de mensen, dat je ze de volle aandacht geeft en luistert. Daarom heb ik maximaal twee gesprekken per dag. Ik ben geen therapeut en los geen proble men op, maar toch blijkt dit al heel helpend te zijn. Het mooie is: de huisarts houdt meer tijd over voor zijn andere patiënten, de patiënt krijgt iemand die echt kan luiste ren en we voorkomen dat mensen moeten worden doorgestuurd naar de duurdere, specialistische zorg. Helaas wordt dit door de zorgverzekeraars nog niet vergoed. Ik zou heel graag de komende ja ren onderzoeken wat het effect is op de zorgkosten en op het welbe vinden van de patiënt." Heimwee naar vroeger In haar afstudeerscriptie over ou deren en rouw zoekt ze het ant woord op de vraag: hoe kijk je als hulpverlener voorbij de medische ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 WW VERVOLG VAN PAGINA 3 ■pa m - .Mt?. 1 jei 'mWÊm ^iT |M - i s&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52