Jan Vantoortelboom Neem nou Fedde In het nieuws Uit het nieuws Musical over De Ruyter in première Danny's rollercoaster rolt maar voort DEZE WEEK IN Z. Zo'n grote voorstelling zelf doen is bijzonder' En waar staat hij dit jaar in de Top2000? 2 6 HANNIE 8 DE BOER OP HOOPT DAT OM LAATSTE MEN NAAR APPELS TE HAAR LUISTERT PLUKKEN 9 TE KOOP: HUIS DAT ZO IN VT WONEN KAN STAAN Af en toe krijg ik als redacteur overdonde rende schrijfsels onder ogen et is warm voor oktober. Behoorlijk warm zelfs. Fedde Slaghek heeft een goed humeur. Hij humt het melodietje dat net vanuit een autoraam langs hem heen woei: Vivaldi's Vier jaargetijden. Heerlijke opwekkende muziek, denkt Fedde. Hij zet er de vaart in met dat eigenaardige loopje van hem: bil len naar achter, schouders naar voren. Alsof hij voorover valt. Waarbij zijn snelheid voorkomt dat dit echt gebeurt. Goed idee om naar het park te gaan. Hij heeft zware dagen gehad. Loodzwaar. Maar vandaag gaat het beter, echt stuk ken beter. Vandaag kan hij een stootje hebben. ,,We hebben twee jaar gewerkt aan deze musical, het is hoog tijd dat Michiel de Ruyter, de musical nu eindelijk op de planken komt", zegt Eddy Bogaert, voorzitter van Muziektheater Zeeland. Aan staande vrijdag is het zover, in De Mythe in Goes is de première van een gloednieuwe musical. Eigenlijk was het 75-jarig jubi leum van zijn vereniging vorig jaar al, maar een week voor de pre mière, mocht er niets meer in theaters, vanwege corona. Bogaert is trots op zijn vereni ging. ,,De zeeslagen van Michiel de Ruyter brengen we dichtbij met een enorme led-wall, het wordt spectaculair, je zit er middenin", vertelt hij. ,,lk ben al vanaf 1985 voorzitter en heb al heel wat jubi- lea meegemaakt. Dit is de derde ei gen musicalproductie die we op voeren." Muziektheater Zeeland maakte de musical namelijk in eigen be heer, samen met tekstschrijver Rini de Koster, componist Hans Laureyn en regisseur Hugo Segers uit Vlaanderen. ,,Zo'n grote voostelling zelf pro duceren, is best bijzonder voor ons als amateurvereniging. Het is een bijzonder verhaal, de muziek is prachtig en de aankleding is hele maal af." Michiel de Ruyter, de musical is vanaf 12 november te zien in de drie grootste Zeeuwse theaters, in Goes, Middelburg en Terneuzen. Kaarten zijn te bestellen via: zee- landtheaters.nl. Danny Vera staat op het roem ruchte popfestival Pinkpop in 2022, zo werd afgelopen week be kend. Verder speelt hij mee tijdens een grote show met rockheld Barry Hay en topgitarist JB Meijers in het Ziggo-dome, volgend jaar. Ondertussen draait de kaartver koop van Vera's huidige clubtour ook prima. In de touragenda van Danny Vera prijkt vaak het woord 'uitver kocht'. Het staat bij de twee shows in 013 Tilburg gisteren en eergiste ren, bij een show in Heerlen van avond. Ook voor clubtouroptre- dens later deze maand in Zwolle en Utrecht kun je geen kaart meer krijgen. Voor het grote kerst avondoptreden, 24 december in Ziggo Dome, gaan de laatste kaar ten in de verkoop. Ook vooruitkijkend komen er mooie optredens aan. Afgelopen week werd bekend dat Vera juni volgend jaar op popfestival Pink pop staat. De Middelburgse zanger staat dan in Landgraaf tussen we reldberoemde acts als Metallica, Imagine Dragons, Pearl Jam en Queens of the Stone Age. Danny Vera is volgend jaar no vember gastmuzikant tijdens een optreden in Mexicaanse sfeer van Golden Earring-zanger Barry Hay en gitarist JB Meijers, het Fiesta de la vida in de Ziggo Dome. Songs van Elvis, Bob Dylan en Patti Smith krijgen dan een Mexicaanse twist. bankjes. En overal staan kinderwagens. Moeders met kin derwagens, altijd een goed teken. Een teken van vrede. Wei nig kans op gedonder. Hij knikt goedkeurend naar de wa gens. Alsof hij kinderwageninspecteur is, haha. Kijk, daar lacht een moeder naar hem terug. Dit maakt Fedde nog op gewekter. Jolig schopt hij tegen een steentje dat tegen een richel schiet en opspringt. Van de weeromstuit belandt het in een van de kinderwagens. Een schel gekrijs stijgt op uit de wagen. Snotdomme, denkt Fedde, dat heb ik weer. Snel loopt hij door, billen nog verder naar achter, schouders nog verder naar voren. Als hij langs een veldje loopt, komt er een bal aanrollen. Ver derop staat een groepje jon gens wild te gebaren. Ze schreeuwen naar hem. Fedde schrikt. Hij staart naar de bal die snel dichterbij komt. Hij hoopt dat de bal door rolt. Maar dat doet het ding niet. Traag komt hij tot stilstand, precies voor zijn voeten. Stom ding. hem. Hier is hij niet goed in, tegen ballen schoppen. Laat ste keer dat hij dit probeerde was hij omgevallen. Als een hark. Had-ie een lelijke ver stuiking aan overgehouden. Maanden zoet mee geweest. Fedde loert om zich heen. Een van de moeders lacht naar hem. Knikt hem toe. Knappe meid, zeg. Hij voelt hoe zijn maag zich samen trekt. Wegrennen? Nee, wegrennen is geen optie. Kom op Slaghek, laat je niet kennen, man. Het is maar een balletje. Fedde haalt een vinger langs zijn lip en snuift. 'Tis maar een balle tje.' Dan duwt hij het ding iets van zich af met zijn schoen, meet zich een onbe stemde air aan en schopt wild voor zich uit. Tot zijn verbazing raakt zijn voet de bal vol in het midden. De bal stijgt op, schampt een struik en belandt precies in de voeten van de grootste schreeuwer. De jongen steekt een duim omhoog en brengt het ding weer terug in het spel. Fedde kijkt naar zijn voet zoals je kijkt naar een kind dat z'n eerste woordje zegt. Dan vangt hij de blik van de moeder. Een gulle glimlach. Fedde kleurt tot bo ven zijn oren. Hij haalt zijn schouders op en wendt noncha lance voor. 'Ach ja, die jongelui.' De vrouw giechelt. Inne mende lach zeg. Ze blijft hem aankijken. Nu moet hij iets zeggen. Of beter: iets vragen. Of ze hier vaker komt. Of dat haar kind is. Hè, natuurlijk is dat haar kind, Slaghek, niet alsof je zo'n kind ergens uit een rek trekt. Fedde trekt zijn schoen door het grind en kucht. 'Komt u hier vaker?' Terwijl hij dat zegt kijkt hij omlaag. Wat is dat? Hondenpoep? Staat hij daar nu met poep aan zijn schoen? Potdomme, het is poep. Af en toe krijg ik als redacteur overdonderende schrijf sels onder ogen. Dit is het begin van een relaas over de on vergetelijke Fedde, één van de verhalen uit de bundel van de onvolprezen schrijver Koen Gubbels. ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO Hoe lang nog, vulkaan? 12 Saskia Noort: twee prikjes scheelt een hoop gezeik 13 Polen is een tot op het bot verdeeld land. Ruzie met de EU, maar ook onderling zijn ze het nergens over eens 16 Speurhond Bruce zoekt geen drugs, maar dieren 18 Het klimaat kreunt onder de CO2-uitstoot, maar Duitsland blijft bij Sittard stug bruinkool uit de grond graven Fedde kijkt om zich heen. Overal zitten moeders op De jongens roepen naar Ik hoop dat u genoten heeft van dit stukje fictie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50