Busje stort van brug op schip, man komt om 3 Maurice Steketee Guido van der Heijden Terneuzen Vier andere vrouwelijke inzit tenden (30, 32, 36 en 56 jaar) en de bestuurster (38), allen uit Ter- neuzen, zijn met verwondingen naar het ziekenhuis afgevoerd. De bestuurster was niet onder invloed van alcohol of drugs, meldt de politie. Onderzoek naar de oorzaak loopt nog. Het busje, met werknemers van uitzendbureau CSU, werd lange tijd met een touw boven water gehouden, omdat een van de inzittenden nog bekneld zat in het voertuig. Deze man over leed aan zijn verwondingen. Pas 's middags kon zijn lichaam uit het busje worden gehaald. Vermoedelijk is het voertuig bij door slagbomen gereden en vervolgens niet in het water, maar half op een binnenvaart schip terechtgekomen, aldus een woordvoerster van de veilig heidsregio. Getuigen zagen de passagiers van het busje in het water liggen. Zij zijn door om standers uit het water geholpen. Omdat het voertuig gedeelte lijk op het schip terecht was ge komen, hing het zeer instabiel. Vanwege het risico dat het zou kantelen en daardoor te water zou raken, was het voor de brandweer moeilijk bij de be knelde man te komen. Het me disch team kon wel al constate ren dat hij al was overleden. Een woordvoerder van uit zendbureau CSU laat weten het onderzoek af te wachten. ,,Onze primaire focus ligt op het bij staan van de betrokkenen en hun naasten en collega's.'' Lil' Kleine na party op straat bestolen van peperduur horloge gaan om een klok ter waarde van 174.000 euro. De overval zou hebben plaatsge vonden toen de rapper de al bumrelease-party van produ cent en dj Jack Shirak verliet. Hij werd opgewacht door drie per sonen, met een pistool op zijn hoofd geslagen en van zijn hor loge ontdaan. Scholten is lichtgewond geraakt, maar maakt volgens zijn mana ger het inmiddels goed. De palingstand in heel Europa blijft zo belabberd dat er een algeheel vangstverbod moet komen, zowel op volwassen paling als op glasaal. Dat zeggen internationale viswetenschappers in een dringend advies aan Brussel. De International Council for the Ex ploration of the Seas (ICES) wil een nulvangst voor paling in 2022. ,,Een totaalverbod is een wel heel rigou reuze maatregel'', vindt SGP-Euro- parlementariër Bert-Jan Ruissen. Nederlandse palingvissers vinden dat ook. Zij zijn vastbesloten ge woon door te vissen. Het gaat hele maal niet slecht, zeggen ze. Schrikbeelden van werkloze pa lingvissers, schepen aan de ketting en een leeg bord voor de consu- ment zijn niet aan de orde, zo ver zekeren voorzitter Albert-Jan Maat van Visnetwerk en secretaris Derk Jan Berends van de Nederlandse Vissersbond, die de Nederlandse palingvisserij - zo'n honderd be drijven - vertegenwoordigen. Dat klinkt bij de ICES anders. Deze raad van wetenschappers ad viseert al jaren een uiterst terug houdend visbeleid en nu voor het eerst dus een volledig verbod. ,,De Europese aalstand blijft kritiek'', al dus de Raad. De Europese lidstaten bepalen la ter dit jaar op basis van het advies wat er gaat gebeuren. Nieuw in het ICES-rapport is ook de streep die de wetenschappers door de vangst van glasaal willen. Nu wordt glasaal be wust gevangen, bijvoorbeeld in Frankrijk, en uitgezet in (Neder landse) binnenwateren. De Raad vindt dat soort projecten, dat in Ne derland wordt gesubsidieerd, 'scha delijk'. Het rendement is niet be- 'Hoezo een vangstverbod, het is in Nederland nog nooit zo goed gegaan met de palingstand' wezen, de schade van de vangsten voor de palingstand wel. De twee visvoormannen denken dat Brussel het totale visverbod niet gaat volgen. Maat: ,,Als je die ICES-rapporten leest, denk je: dit is het einde van de palingvisserij. Het probleem is dat in het onderzoek nogal wat hiaten zitten. De Euro pese Commissie ziet gelukkig wel degelijk herstel en dat is zeker in Nederland zo.'' Maatregelen Nederland ziet een groot aantal maatregelen die het zelfal nam be loond, stellen ze. Palingvissers trekken er elk jaar maar een beperkt aantal maanden op uit (behalve in Friesland, maar daar geldt een quo tum). Verder wordt de aalstand streng gemonitord, worden elk jaar bakken volwassen paling bij Har- lingen de dijk overgezet naar zee en wordt omgekeerd glasaal in de bin nenwateren uitgezet. 'Ook de laatste jaren is er in de palingstand in Nederland geen vooruitgang' EU EN DE VISSERIJ Ook zijn moeilijke passages bij bij voorbeeld waterkeringen en gema len visvriendelijker gemaakt zodat de glasaal makkelijker binnen en de volwassen paling makkelijker naar buiten kan. „Nederland zet al sinds 2009 in op bescherming en verbe tering van de aalstand'', aldus het ministerie van LNV in een reactie, ,,en heeft er eerder op aangedron gen om in Europees verband tot verdere aanscherping van maatre gelen te komen.'' Volgens Maat zijn de resultaten in Nederland goed maar kan bij voorbeeld een land als Spanje wél veel doen. ,,Door allerlei werken zijn daar veel binnenwateren afgesloten. Je moet net als bij ons voorzien in paling passages.'' GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Een busje met zes inzittenden is gisterochtend door de slag bomen voor een open brug in Terneuzen gereden en ge deeltelijk op een binnenvaart schip terechtgekomen. Een 25-jarige man uit die plaats kwam hierbij om het leven. ROTTERDAM Jorik Scholten, artiestennaam Lil' Kleine, is donderdagavond in Rotterdam bestolen van zijn peperdure horloge. Het zou Palingvisser Ale de Jager, hier aan het werk bij zijn fuiken op het Pikmeer in Friesland snapt niet waarop het advies van de ICES is geba seerd. FOTO ANP Palingoproer in Brussel Frans Boogaard Brussel Palingvisser Ale de Jager (foto boven) ziet verbetering van de palingstand. Hij snapt niets van het advies. „Het is met de paling in het IJs- selmeer nog nooit zo goed ge gaan als nu. De afgelopen jaren zijn veel glasaaltjes uitgezet en we vangen heel veel kleine alen. Dit bewijst dat de huidige maat regelen ter bevordering van de palingstand werken.'' In de maanden september, okto ber en november geldt voor be roepsvissers in Nederland een vangstverbod op palingsoorten in binnen-, kust- en zeewateren. Paling die als bijvangst in netten belandt die in deze periode wél zijn toegestaan, moeten meteen worden teruggezet. Sportvissers moeten gevangen paling altijd terugzetten. De Jager: ,,In Friesland hebben we in plaats van dat vangstver bod een quotum. Het gaat om 36 ton paling per jaar voor twaalf vissers. Het gaat alleen maar beter met de paling. De aantallen zijn weliswaar lager dan in de jaren 60 en 70, maar die tijd komt nooit meer terug.'' Tessa van der Hammen, aal-on derzoeker bij Wageningen Ma rine Research, is allerminst verrast door het nulvangst-ad vies. ,,ICES adviseert dit al en kele jaren, en is nu wat explicie ter en duidelijker'' Het advies gaat volgens haar uit van het voorzorgsprincipe. ,,Sinds de ja ren 80 is de palingstand enorm afgenomen. Ook de laatste jaren is er geen vooruitgang in Neder land als geheel. Alleen in het IJs- selmeer is sprake van een lichte vooruitgang'', zegt de weten schapper. Het is volgens haar aan de politiek om te beoorde len wat ze met het advies doet. Bioloog Willem Dekker, internati onaal een autoriteit op het ge bied van palingonderzoek, pleitte vorig jaar voor een seri eus debat over de negatieve ge volgen van blokkades in het wa ter voor de paling. ,,Ik snap dat je een sluis of waterkrachtcen trale niet zomaar weghaalt, maar nu de palingstand al tien jaar op een stabiel laag niveau staat, moeten landen alle oplossingen aanwenden'', zei hij in Trouw. - Caspar Naber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3