Heeft mijn man een roeping? m 10 ZEELAND EXPOSITIE JOOP MIJSBERGEN EN JORIS VERMASSEN IN MIDDELBURG Wie werk van Joop Mijsbergen wil zien, moet haast maken. Alleen vandaag nog hangen zijn schilderijen in de Drvkkery in Middelburg. Monnikenwerk Joop Mijsbergen (Bergen op Zoom, 1934) is een schilder in hart en nie ren die verf laat spreken. In olieverf en aquarel verbeeldt hij essentiële momenten uit de Griekse mythen. Eurydice die de onderwereld betreedt. Jason die vlucht met Het Gulden Vlies. De veerman Charon en reeks wer ken geïnspireerd op Homerus' Odyssee. Zowel in gebruik van de waterverf als van de olieverf be speelt Mijnsbergen virtuoos alle registers. De verf verschijnt in vlekken, vegen, dotten en sluiers en roept vormen op die de essentie van verhaal en personages belicha men en ruimte bieden aan je eigen fantasie. Hij is net als Kees Verwey een schilder die de indruk kan wekken dat zijn werk vanzelf ont staat en je meeneemt in een won derlijke proces dat leidt tot een herkenbaar beeld. Voorbeeld van zijn werk is de ontmoeting van Eumaios de varkenshoeder en Odysseus die na zijn gedwongen omzwervingen berooid het eiland bereikt dat hem als vorst was toe vertrouwd. Bedelaar Odysseus wordt door de arme varkenshoe der warm ontvangen. De mannen zijn nauwelijks van elkaar te on derscheiden. Voor Homerus en Van Mijsbergen is het je voorstaan op macht en rijkdom iets wat je je fv 'y':% menselijkheid doet verliezen. En zijn liefde en respect het enige dat telt. Van Mijsbergen verbeeldt be staande verhalen. Als je ze niet kent kun je door zijn werk verleid worden ze te gaan lezen. Dan ben je in de Drvkkery waar hij expo seert aan het goede adres. Cartoonist Joris Vermassen (1964) is vooral bekend als cartoonist. Hij schrijft zijn verhalen zelf en het verbeel den ervan doet hij soms zelf en soms met anderen. Hij noemt zijn tentoonstelling in CBK Zeeland 'The suspension of disbelief - de opschorting van ongeloof. Die titel verwijst naar het leidende thema in alle verhaal-beeldcombinaties. De duistere macht van de duivel heeft in het oog van kunstenares Flikshuh haar vroegere geliefde het artistieke krediet gegeven wat hij haar heeft ontnomen, met als gevolg haar depressie en versla ving, uitmondend in het vernielen van één van zijn werken. Vermas- sen presenteert dit verhaal tussen twee schilderijen: links het mis kende stilleven van verdorde bloe men van Flikshuh, rechts het ab stracte werk dat zij met een stan- leymes bewerkte. Onverklaarbare wijze Er is een film over een vrouw die op onverklaarbare wijze uit het water komt en op even onverklaar bare wijze de hele eilandbevolking mee het water in neemt. In De do minee combineert Vermassen een i8e-eeuws portret van een man met een rariteitenkabinet vol op 'primitieve' kunst geïnspireerde assemblages. De makers leven in de duisternis. ,,Het is onze taak hen het licht te brengen, zodat hun ziel wordt gered", verzucht de In olieverf en aquarel verbeeldt hij essentiële momenten uit de Griekse mythen dominee. Prachtig is het handge schreven verhaal over zijn voorge nomen gesprek met zijn moeder. Zij zit in Covid-tijd in het verpleeghuis en 'heeft haar kri tisch denkvermogen nooit opzij gezet voor haar geloof. Vermassen schreef het verhaal op de blaadjes van de bijbel die zij niet meer no dig had. Deze twee tentoonstellingen met 'verhalen' als gemeenschappe lijk gegeven laten zien dat je zowel traditioneel als vernieuwend kunt werken om ze tot leven te brengen. In mijn ogen doen beide benade ringen niet voor elkaar onder. Soms is er een aanleiding - weer moeten thuiswerken misschien - nodig om te overdenken of je wel het juiste doet. Dan kan twijfel toeslaan, over of je op je plek bent, als je doorgaat waarmee je bezig bent. Neem je op je levenspad de goede afslagen? Ook als het over religie gaat? „Bezinning op waar je mee bezig bent, daarvoor willen we een plek geven", vertelt Pierre Humblet ,,Tegenwoordig komt misschien wel 95 procent van de bevolking niet meer in de kerk, maar bezig zijn met religieuze vragen is men selijk. We willen mensen helpen in hun zoektocht naar wat bij ze past." Humblet houdt zich bij de KNR (Konferentie Nederlandse Religieuzen) al 22 jaar bezig met roepingenwerk. ,,Als mensen stil staan bij de vraag 'wat nu', is er een heel mooie weg met hen te gaan. De zoektocht is van waarde, de uit komst ongewis." Mensen beden ken 'niet zomaar' priester, diaken of kloosterling te worden en de tijd is voorbij dat voor jongeren zich vanzelfsprekend een levenspad binnen de katholieke kerk afte kende. Humblet laat mij het pro gramma van de roepingenweek 2021 zien. Die is van vandaag tot en met 13 november. Het voorziet me van een enorm overzicht van acti viteiten en linkjes. Al zijn er geen kloosters in Zeeland, ik ga grasdui nen. Hoeveel mensen gaan niet 'even naar een klooster om tot rust te komen?' Via internet kan ik nu kijkjes binnen nemen. De trappis ten van Abdij Koningshoeven heb ben een uitgebreid digitaal bege leidingsprogramma. Op de site staat een poster met een foto van een hoodie van een e-novice en toelichtende tekst: 'Monnik worden. Omdat je meer wilt. Een leven van stilte, soberheid en solidariteit. De eer ste stap is een verlangen dat blijft. Gun jezelf een keuze die tijd krijgt om te rijpen. Meld je aan als e-novice van abdij Koningshoeven'. De abt schrijft: 'De achtergrond van de kan didaten is zeer divers: van 'doorge winterde' katholieken tot mensen die soms nog nooit een klooster van bin nen hebben gezien. Geïnteresseerden krijgen een uitnodiging voor een ge sprek'. Ik bezoek ook de site van de Zusters Clarissen in Megen, een carrière als monnik zit er voor mij niet in. Ik vind een klooster met een aantal dertigers, een interes sante webwinkel, vegetarische kookcursussen (ook digitaal), nieuwsitems over de aanplant van een voedselbos bij het klooster en filmpjes waarin de vrouwen ver tellen wat hen als kloosterling be- zighoudt. Frisser kun je het niet krijgen. Roeping, kan iedereen dat erva ren? ,,Zeker wel, maar het wil niet zeggen dat je priester, diaken of kloosterling zult worden. Alhoe wel we intern er al lang aan ge wend zijn dat de helft van de men sen die in een klooster intreedt niet van katholieke huize is", meldt Humblet opgewekt. ,,Ik weet ook van een abt van protes tante huize en leefgemeenschap pen van Lutheranen en Anglica nen." Bij de koffie vraagt mijn man zo'n hoodie voor hem te bestellen, hij wil hem wel dragen. Zou hij ge loofwaardig reclame kunnen ma ken voor trappisten? Of... nee, dat zal toch niet? www.knr.nl/agenda zaterdag 6 november 2021 GO Verhalen als inspiratie Nico Out Middelburg Joris Vermassen, De Dominee. Het werk Eumaios en Odys seus van Joop Mijsbergen. fotos NICO OUT Het werk van Joop Mijsbergen is alleen vandaag nog te zien in de Drukkery, Markt 51, Middelburg. Joris Vermassen exposeert nog t/m 19/11 in CBK Zeeland, Balans 16, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00 tot 17.00 uur. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38