SH^Ü Het móest er komen, het laatste boek van Engel Reinhoudt 4 SPAERPOT het LEVEM Muzikant, zanger, entertainer, verteller en schrijver. Engel Reinhoudt was het allemaal, maar werd vooral bekend als drijvende kracht achter cultuurcentrum 'het kerkje van Ellesdiek' in Ellewoutsdijk. Het Zuid-Bevelandse dialect is er de voertaal. Net als in zijn boek De Spaerpot van het Leven, dat zondag wordt gepresenteerd, ruim een jaar na zijn overlijden. Zijn dochter Jolijn hielp bij de samenstelling. De titel van het boek grijpt terug naar een gedicht dat Engel al in 2005 maakte, en waarin hij be schrijft dat in die spaarpot van het leven veel snippers met geluk en mooie herinneringen zitten, die je kan bewaren voe kwaeë daegen, as medicien. Uit het leven gegrepen Veel geluk, maar soms verdriet en ellende: dat zie je ook terug in de 34 verhalen uit het boek. Het zijn vaak luchtige observaties, uit het leven gegrepen. Er zijn jeugdherinnerin gen aan de enige dag in de week dat er gebadderd werd, op vrijdag, waarna moeder je rug niet al te zachtjes onder handen nam. „Te genwoordig ka je dat litte doeë in een wellnesscentre. Dl eêt het 'scrubben' en kost het een paer tientjes." En een anekdote over Wullem die 'uutslag op z'n elfde vienger' ontdekte en van de paereknecht het advies kreeg 'm 'een paer dagen an een stik onder te dompele in kernemelk', maar daarbij betrapt werd door z'n vrouw. Maar ook de kwaeë daegen komen aan bod. Dan gaat het over het meisje Isabelle, dat na de vakantie niet meer op school kwam omdat ze was overleden. Over Engels af keer van oorlog. En over zijn herin neringen aan De Ramp. Geen on derwerp wordt gemeden. De Ramp Alles benoemen en bespreekbaar maken, zo kende dochter Jolijn haar vader. ,,Hij vond het raar om gevoe lens weg te drukken, niet te praten over bijvoorbeeld overleden men sen of pijnlijke situaties. Dat moe digde hij juist aan." Eén van haar fa voriete verhalen is Een roaie taekel- auto. ,,Omdat mijn vader daar zijn eigen herinneringen aan De Ramp beschrijft. Dat is ontroerend." Maar ze noemt ook Wraak, een Mijn vader vond het raar om gevoelens weg te drukken, niet te praten over overleden mensen of pijnlijke situaties heerlijk komisch verhaal waarin Engel beschrijft hoe hij tijdens het winkelen in Goes wordt dwarsge zeten door twee pronte wuven, en ze even later op de parkeerplaats van het ziekenhuis terugpakt, waarna hij voldaan terug naar huis rijdt. ,,Toen begreep ik pas wirrom a ze wè es zegge da wraak zoete is." Grappig en herkenbaar, vindt Jolijn. ,,Veel van de verhalen zijn verzonnen hoor. Maar dit had zomaar echt kunnen zijn. Engel maakte zich niet gauw druk, maar als iemand hem onrecht aandeed, kon hij zich daar wel over opvreten." Haar vader was altijd al een ver halenverteller, kijkt Jolijn terug. ,,Hij had altijd een pen en een blokje papier in de buurt." Oók toen het de laatste jaren wat minder goed met hem ging. Engel woonde toen in een mantelzorgwoning, in de tuin van Jolijn en haar gezin. ,,Dat was heel bijzonder. Hij had opeens meer tijd, hoefde minder zelf te doen. Toen heeft hij zelf ge- concludeerd: er moet nog een boekje uitkomen. Zelfs toen hij op het laatst naar zorgcentrum Ter Reede ging, kwam hij daar aanzet ten met zijn papieren, telefoon en laptop. 'Zo, u bent nogal wat van plan', zeiden ze daar. ,,Ja, het moet af, zei hij dan." Jan Willem Hament De inhoud van het boek was zo goed als rond toen Engel in de zo mer van vorig jaar overleed. ,,Jopie en Jan Minnaard hebben de teksten geredigeerd naar consequent 'Zeeuws', en Jan Willem Hament heeft tekeningen gemaakt", vertelt Jolijn. ,,We hebben er zelf weinig meer aan hoeven doen, behalve dan de verhalen in een wat logische volgorde zetten." Het boek eindigt daardoor met opvallend veel kerstverhalen. ,,Mijn vader was dol op kerst. Dat kwam ook doordat hij zo'n hekel had aan oorlog. Met kerst is alles vredig, kan er méér, gaan mensen op een an- dere manier met elkaar om." Kerstdiner Haar vader bracht die kerstgedachte zelf overigens ook in de praktijk. ,,Toen we hier net woonden", wijst Jolijn om zich heen in haar eigen huis in 's-Heerenhoek, ,,belde mijn vader op de dag van het kerstdiner vanuit het kerkje. Er waren optre dens die middag. Hij vertelde dat er muzikanten waren die nog hele maal naar huis moesten, dat die dan pas om negen uur aan het kerstdi ner zouden zitten en dat dat toch echt niet kon. Of hij die mee mocht nemen. En even later belde hij weer, om te zeggen dat er ook nog een pianist was die van plan was een broodje te eten in de trein. Dat was natuurlijk ook geen optie. Uit eindelijk zaten we hier met zeven extra mensen aan het kerstdiner, in een kaal huis zonder gordijnen. Van wie er ook nog eentje vegeta riër bleek te zijn. Mijn vader vond het prachtig. 'Zo hoort het, dit is kerst', zei hij." ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO RCUïKOÜDT ifiWPW Jolijn Reinhoudt in haar woning, met op de achtergrond de 'mantelzorgwoning' waar haar vader bijna twee jaar woonde en werkte. foto marcelle davidse 'Tot op het laatst liep hij rond met pen en papier' G Engel Rein houdt tijdens een voorlees activiteit in boekhandel Paard van Troje in Goes, drie jaar gele den. foto MARCELLE DAVIDSE Martijn de Koning 's-Heerenhoek - Jolijn Reinhoudt, dochter van Engel Het boek De Spaerpot van het Leven wordt zondag gepresen teerd in 't Kerkje van Ellesdiek tijdens een eerbetoon aan Engel Reinhoudt. Muzikanten en ver tellers brengen muziek en tek sten van en over hem. Er zijn geen plaatsen meer beschik baar. Het boek, uitgegeven door Paard van Troje, is vanaf vol gende week te koop voor 15 euro bij meerdere Zeeuwse boekhandels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32