Onaangename verrassing Omwonenden bezorgd over reddingshelikopters Meneer Statenleden: Niet goed te praten dat rapport in de bureaula bleef 2 INTERVIEWGEDEPUTEERDE DICK VAN De provincie Zeeland betreurt het dat eigen onderzoeken naar PFAS in de Westerschelde in de bureaula bleven liggen. Gedeputeerde Dick van der Velde zoekt uit of er nog meer vergeten rapporten zijn. zaterdag 6 november 2021 Commentaar Een van kop tot staart met PFAS gevulde platvis roept bij Jan Publiek weinig emotie op. Maar zodra de grootste eter van vis in de Westerschelde, de zeehond, vergiftigd wordt met dit spul, moeten bij een verantwoordelijk politicus alle alarmbellen gaan rinkelen. Zeehonden hebben een hoog knuffelgehalte. Maar het bleef stil in de Middelburgse Abdij in 2015, toen een bij Imares besteld onderzoek was bezorgd. In het bloed van zeehonden waren PFAS-concentraties aangetroffen die vele malen hoger lagen dan bij soortgenoten elders in de we reld. In 2015 stonden PFAS al jaren bekend als zorgwekkend. Begin deze zomer begon gedeputeerde Dick van der Velde aan een kruistocht tegen PFAS in de Westerschelde toen in Antwerpen zich een schandaal rond chemiebedrijf 3M ont vouwde. Vertel ons wat er aan de hand is, vroeg hij alle betrok ken instanties. Hij wist zelfs de steun te krijgen van een oude bekende, minister Barbara Visser. Hoe zuur is het dan om in de krant te moeten lezen dat uit gerekend in eigen huis rapporten in de la zijn blijven liggen. Het doet de geloofwaardigheid van de provincie geen goed. Van der Velde windt er geen doekjes om, dit had zo niet gemoeten. Het valt hem te prijzen dat hij geen uitvluchten zoekt en pal voor zijn mensen gaat staan. Maar het blijft moeilijk te begrij pen dat niemand die in 2015 bij het rapport betrokken was ge weest hem, en de rest van Zeeland, van het bestaan op de hoogte heeft gebracht. Het doet de geloofwaardigheid van de provincie geen goed Omwonenden van vliegveld Mid den-Zeeland maken zich zorgen over mogelijke overlast van red dingshelikopters die vanaf juli volgend jaar vanaf Arnemuiden gaan vliegen. Maurits Sep Arnemuiden Vliegvelddirecteur Enno Belderok snapt dat wel, maar benadrukt ook dat hij niet degene is die de ant woorden kan geven. ,,Het is heel vervelend dat er nu zo op ons wordt geschoten." De gemoederen liepen gisteren hoog op in een vergadering van een commissie van omwonen den, overheden, milieuorganisaties en vliegvelddirectie. Bij omwonen den leeft het gevoel dat de vlieg velddirectie hen niet goed heeft geïnformeerd. Maar directeur Belderok spreekt dat tegen. ,,Ik weet formeel ook van ALMANAK niks." Hij wijst erop dat de komst van search-and-rescue-helikopters naar Midden-Zeeland volgt uit een aanbesteding van het ministerie, die is gewonnen door het Schotse bedrijf Bristow. ,,Wij zijn hierin geen partij. En de gemeente en de provincie ook niet." De Terneuzenaar telt al negen tig jaren, maar is met recht een krasse knar. Bij sommige din gen krijgt hij wat hulp. Zo ook bij de schoonmaak in zijn huis. Deze week diende zich een nieuwe interieurverzorgster bij hem aan. Zij stelde zich aan de voordeur keurig voor. ,,Dag me- Het is heel vervelend dat er nu zo op ons wordt geschoten - Enno Belderok, directeur vliegveld Midden-Zeeland De commissie wil nu zo snel mo gelijk in overleg met gedeputeerde Dick van der Velde en Bristow om helderheid te krijgen over de plan nen en de gevolgen voor de omge ving. Tip? redactie@pzc.nl neer, ik kom bij u schoonma ken.'' Meneer liet daarop weten dat hij liever geen 'meneer' wordt genoemd. ,,Zeg maar ge woon Luc, hoor.'' Ze knikte in stemmend. Een paar minuten later klonk het vanuit de keu ken: „Meneer Luc, waar staat het afwasmiddel?'' VLISSINGEN Scholen maken kans op prijs Zes scholen zijn genomi neerd voor de Onderwijs prijs Zeeland. In het ba sisonderwijs gaat het om: basisschool Nobelhoorst in Hulst, De Wingerd in Goes en De Twijn in Ter- neuzen. Voor het voortge zet onderwijs maken het Goese Lyceum samen met de Mytylschool De Sprienke, de Mondia Scholengroep in Middel burg en het Zwin College in Terneuzen kans op de titel. Zij hebben allerlei ini tiatieven ontplooid: varië rend van het aanleren van technische beroepsvaar digheden (Mondia) tot bewegen als middel om te leren. MIDDELBURG Twee padelbanen bij tennisclub Bij tennisclub MLTC in Middelburg worden dit weekend twee padelba nen in gebruik genomen. Daarmee kan de snel aan populariteit winnende racketsport ook op Wal cheren worden beoefend. Onder meer in Scharen- dijke en Breskens zijn er al padelbanen. De aanleg in Middelburg liep wat vertraging op, meldt de club, doordat er leve ringsproblemen waren met het waterdoorla- tende beton. Vandaag zijn er clinics en een de monstratiepartij, waarna de opening plaatsvindt. AXEL Expositie werk van Johnny Beerens Kunstenaar Johnny Beerens exposeert vanaf volgende week vrijdag werk in Het Wa renhuis in Axel dat de afgelopen jaren zijn weg vond door heel Neder land, België, Duitsland, Italië en de VS. De schil derwerken zijn in de af gelopen elf jaar door de West-Zeeuws-Vlaamse kunstenaar gemaakt. Het grote publiek zag de werken nog nooit, omdat ze na voltooiing al snel werden opgeno men in particuliere col lecties. De tentoonstel ling Getekend door de Zee is tot en met 27 fe bruari te bezoeken. Theo Giele en Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het was gisteren geen vrolijk begin van de dag vertelt dagelijks provin ciebestuurder Dick van der Velde. ,,Ik heb de mensen die mij bijstaan op kantoor gevraagd: hebben jullie goed geslapen? En er was niemand die echt fijn geslapen had." De aanleiding voor de onrustige nacht was een bericht, dat donder dagavond op de site van de PZC verscheen over een eigen rapport van de provincie uit 2015. Daarin stond dat zeehonden in de Wester schelde erg veel PFAS in hun bloed hadden. Terwijl Van der Velde zich de afgelopen maanden het vuur uit de sloffen liep om bij elke moge lijke instantie informatie over PFAS in te winnen, lag in zijn eigen provinciehuis dit brisante zeehon denrapport te verstoffen zonder dat hij het wist. Heeft u er de pest in? ,,Ja!" Wanneer hoorde u van het be staan van uw eigen provinciale rapporten over de PFAS, zoals het zeehondenrapport uit 2015? ,,Dat was bij jullie publicatie. Dus ja, ik was verrast." Hoe is dat mogelijk? Zelfs in de titel van het rapport werd PFAS genoemd? ,,Ik denk dat het onderzoek hier niet op het netvlies stond. Hart stikke vervelend, maar moeilijker dan dat is het niet. Ik betreur dat ook natuurlijk. Dit was enerzijds geen rapport dat over PFAS ging maar over Natura2ooo-doelen en zeehondjes. Anderzijds stond er wel belangrijke informatie over PFAS in. Ik kan me voorstellen dat in die tijd, toen PFAS toch een an dere prioriteit had dan nu, het niet meegenomen is. Met de kennis van nu denk ik dat het rapport boven op de stapel had gelegen." Wie heeft destijds besloten het rapport niet naar Provinciale Staten te sturen? MIDDELBURG Statenlid Harold van de Velde (SGP) is blij dat de provincie nog een keer in de dos sierkasten duikt om te kijken of er nog rapporten over de vervuiling van de Westerschelde over het hoofd zijn gezien. ,,Dat is precies wat ik laatst in het debat heb ge vraagd." Hij krijgt bijval van fractie leider Gerwi Temmink van Groen Links. ,,Ik ben blij dat de provincie zegt dat ze de kast nog eens gaan uitpluizen." De Statenleden reageren op het nieuws dat de provincie in 2015 zelf opdracht gaf voor een onderzoek naar PFAS in het bloed van zeehon den. Ondanks zorgwekkende con clusies werd het rapport niet met de Staten gedeeld, ook niet afgelo pen zomer toen gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) zich op de kwestie stortte. ,,Zulke rapporten moet je altijd delen", vindt Tem mink. ,,Het verbaast me dat zoiets in de kast kan liggen, zonder dat ie mand dat weet. Is er geen archivaris of zo?" Eddy Heerschop (PvdA) noemt het 'niet goed te praten' dat de in formatie nooit is gedeeld. Toch neemt zowel hij als SGP'er Van de Velde het de gedeputeerde niet kwalijk. ,,In dit dossier neem ik eer der Rijkswaterstaat en het ministe rie iets kwalijk dan Dick van der Velde", aldus Heerschop. ,,Het zijn Rijkswateren hè", valt Van de Velde hem bij. ,,Ik word niet blij van de traagheid van de landelijke instan ties." Het verbaast me dat zoiets in de kast kan liggen, zonder dat iemand dat weet - Gerwi Temmink, GroenLinks Trees Janssens van de Partij voor de Dieren vindt het onbegrijpelijk dat kennelijk nooit iets met het rap port is gedaan, omdat er toch ge noeg zeehonden in de Wester- schelde waren. ,,Dat is iets waar ik me zorgen over maak. Dat er geke ken wordt naar aantallen, maar niet naar het lot van het individuele dier." II Slapeloze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30