Bij de meeste Sinterklaasintochten zijn roetveegpieten Tweede elftallen op niveau, dat wordt steeds lastiger HMHHHHHt !l!l!l!l!IH!i;milil! veegpieten aantreedt. De roet- Een aantal jaren geleden lieten de Zeeuwse sinterklaascomités una niem weten dat een sinterklaasfeest zonder zwarte pieten onaanvaard baar was. Dat is nu anders. Voor deze koerswijziging zijn diverse re denen. Zwaarwegend blijkt het standpunt van openbare scholen, die aankondigden dat zwarte pieten niet meer welkom zijn. Ook de toe genomen dreiging van actievoer ders speelt een rol. Belangrijke overweging is verder, dat kinderen op school en op televisie alleen nog roetveeg- of gekleurde pieten zien. Vrijwilligers Op Tholen houden alleen Scherpe nisse en Poortvliet vast aan de tra ditionele, zwarte pieten. Dat is ook het geval in Reimerswaal en Vlissingen. „Bij ons is Piet net als andere jaren zo zwart als roet", zegt organisator van de Vlissingse optocht, Harrie van Hal. Ook de komende jaren wil de organisatie hier aan vasthouden. An ders haken vrijwilligers af, meent Van Hal. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat 'de uiterlijke verschijningsvorm van de pieten tijdens de sin terklaasintochten in de gemeente een eerste verantwoordelijkheid is van de organiserende comités'. Burgemeester Van den Tillaar wilde zelf niet reageren. In de gemeente Reimerswaal wordt op 13 november een sinter klaasoptocht gehouden in Yerseke. De zwarte pieten blijven zwart, zegt Arietta Verstraete van het sin terklaascomité. „Veel scholen kie zen ervoor om geen pieten in te zet ten of om Sinterklaas helemaal niet „Petje af voor wat er in Zeeland gebeurt", zegt raadslid Angélique Duijndam van de gemeente Vlis- singen. Duijndam is voorzitter van de Stichting Monument Middel- burg/Slavernijmonumenten Zee land. ,,Ik begrijp dat dit soort din gen stapsgewijs moet gebeuren. Mensen vinden het heel moeilijk om veranderingen te accepteren. Maar dat een gemeente als Vlissin- gen dan zegt: we houden ons afzij dig, dat betreur ik. De gemeente fa- ciliteert het sinterklaasfeest, zorgt voor beveiliging, voor hekken: die is hierbij betrokken, of ze wil of niet. Vlissingen zou het goede voor beeld moeten geven en meegaan met het sinterklaasjournaal. Dus: kiezen voor roetveegpieten, zodat de karikatuur uit het beeld ver dwijnt." Niet van deze tijd Wat mensen in hun eigen huis doen, moeten ze zelf weten, bena drukt Duijndam. ,,Maar als ge meente ben je rolmodel voor de in clusieve samenleving. Het klopt niet, wat hier gebeurt. Waarom houden we dit in stand? Het is niet meer van deze tijd. Dat je je vrijwil- Als gemeente ben je rolmodel voor de inclusieve samenleving. Het klopt niet, wat hier gebeurt ligers kwijtraakt, is geen argument. Dan staan er anderen op. Dat zie je in andere gemeentes ook." Onder meer in Goes woedde be gin dit jaar nog een stammenstrijd binnen het organiserende comité, met vóór- en tegenstanders van Zwarte Piet. De tegenstanders van de roetveegpiet zijn nu uit het co mité vertrokken. Dit jaar lopen al leen nog roetveegpieten in Goes mee. Bij de grootste intocht van de gemeente Sluis (in Oostburg) zijn zowel zwarte- als roetveegpie- ten. In Zierikzee, Middel burg, Veere, Hulst (14 november), Heinkens zand en Terneuzen heeft de roet veegpiet de al leenheerschap pij. Op Noord-Beve land vindt de belang rijkste intocht plaats in Kamperland, waar een mix van zwarte, ge- sj kleurde en roet- 1 veegpiet zal daar steeds meer een rol gaan spelen, kondigt de organi satie aan. Er is bewust voor 'ge mengde pieten' gekozen om zo ie dereen te laten wennen. Demonstreren Actiegroep Kick Out Zwarte Piet heeft aangekondigd dit jaar te de monstreren in Volendam en Maas tricht, waar Zwarte Piet stand houdt. Zijn de Zeeuwse volhouders niet bang voor demonstraties? ,,Er zijn nog geen meldin gen binnengekomen over een eventueel protest", laat een woordvoerder van Vlissingen weten. Liduine Wijf fels van Rei merswaal zegt dat het risico op een demonstra tie naar inschat ting van de ge meente niet hoog is. Bij ons is Piet net als andere jaren zo zwart als roet It I zaterdag 6 november 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 In Vlissingen zijn de pieten ook dit jaar nog wel zwart. FOTO LEX DE MEESTER overstag: dag Zwarte Piet EOBBna* - Angélique Duijndam, raadslid Vlissingen Zwarte Piet is passé. Op een enkel bastion na - Vlissingen, Reimerswaal, Scherpenisse, Poortvliet - zijn zwarte pieten in Zeeland overal verdwenen óf opgegaan in een groter geheel van meerkleurige pieten. Duide lijk is dat de roetveegpiet nu ook het platteland heeft veroverd. De gele-, bruine-, stroopwafel-, kaas- en regenboogpieten sloe gen aanzienlijk minder aan. Ondine van der Vleuten Vlissinen meer te vieren. Dan is het leuk dat er vanuit het dorp nog iets georga niseerd wordt." De roetveegpiet is als winnaar uit de strijd gekomen. foto anp - Harrie van Hal, organisatie sinterklaasintocht Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29