Boris glijdt in één week twee keer uit FJAILAjüD Geniale fotostunt AirrtiWAKAfjrig mr t>= ?=aa-v c Zweem van vriendjespolitiek till VOIGirRAVEL 13 □Kaan De beslissing van de Britse premier Boris Johnson de schorsing van een corrupt parlementslid tegen te houden, heeft zijn partij, de Conservatieven, in een crisis gestort. Was het domheid, misplaatste ar rogantie of het volledig ontbreken van een gevoel van verhoudingen? Britse media, partijgenoten en te genstanders van Boris Johnson vragen zich af wat de premier deze week bezielde. Hij verordon neerde zijn parlementsleden om een schorsing van een corrupt fractielid te blokkeren. Het onaf hankelijke orgaan dat er op toeziet dat belangenverstrengeling wordt voorkomen, moest van hem ook op de schop. ,,Het geeft een verkeerde indruk als de machthebbers de regels kunnen veranderen als een uit spraak niet hun kant op valt", ver telde het conservatieve Kamerlid Kevin Hollinrake aan The Times. Het parlementslid van het district Thirsk Malton stond niet alleen in zijn opinie over de gang van za ken. Liefst 51 partijgenoten van Johnson rebelleerden tegen het 'hersenspinsel' van hun leider. De motie om de schorsing van Owen Paterson aan te vechten, haalde het nipt, maar maakte een storm los in Westminster. Ook re geringsgezinde kranten veegden de vloer aan met het besluit. John son, geschrokken van de commo tie, keerde om als een blad aan de boom. Het parlementslid, schul dig bevonden aan onreglementair lobbyen, nam ontslag. De hervor ming van de Parliamentary Com mission for Standards verdween van tafel. Onrecht Paterson stribbelde in een emoti onele afscheidsbrief tegen. Hem was onrecht aangedaan, zo schreef hij. De Daily Mail fileerde deze zienswijze met een forensische analyse van de gang van zaken. Uit het rapport van 170 pagina's kon slechts een conclusie worden ge trokken. Paterson opereerde tegen betaling van bijna 700 duizend euro als een 'verkoper' van een farmaceutisch bedrijf en een vleesconcern. ,,Macht corrum peert", stelde hoofdredacteur Fra- ser Nelson, het tijdschrift waaraan Johnson in het verleden leiding gaf. „Absolute macht corrum peert volledig." Met een meerderheid van tach tig zetels in het Lagerhuis denkt de premier volgens hem te kun nen doen, wat hij wil. De groep jaknikkers om hem heen, leggen hem geen strobreed in de weg. ,,Anders was hem wel verteld dat je een parlementaire waakhond niet eigenhandig kan verande ren." Voor Johnson vormt de 'gigan tische inschattingsfout' de tweede uitglijder binnen een week. Na wereldleiders in Glasgow op kli maatconferentie COP26 te heb ben voorgehouden dat het 'vijf voor twaalf is in de strijd tegen de opwarming van de aarde, vloog hij met een privéjet van Schotland naar Londen. Niet voor urgente zaken, maar om een reünie van oud-collega's van The Telegraph bij te wonen in de exclusieve Gar- rick Club. De zweem van hypocrisie en vriendjespolitiek achtervolgt Johnson steeds nadrukkelijker. De ontluisterende uitkomsten van een onderzoek naar pesten op de werkvloer van minister Priti Patel van Binnenlandse Zaken weigerde de Britse premier te ac cepteren. ,,We moeten vierkant achter 'de Prittster' staan', zei hij volgens ooggetuigen tegen zijn fractie. Tijdens de pandemie liet hij toenmalig adviseur Dominic Cummings ook al met de schrik vrijkomen. Onderzoek Cummings lapte de regels aan zijn laars door besmet met het virus van Londen naar het noordoosten van Engeland te rijden. Vervol gens bezocht hij de toeristische trekpleister Barnard Castle om zijn 'zicht te testen.' Een parle mentair onderzoek later dit jaar naar het handelen van politici tij dens de coronacrisis kan extra schade aanrichten. Ministers gun den persoonlijke contacten lucra tieve deals voor mondkapjes en beademingsapparatuur. Johnson kan nog dieper in de nesten komen. Er wacht mogelijk een onderzoek naar de dubieuze wijze waarop hij de herinrichting van zijn ambtsflat aan Downing Street heeft gefinancierd. Op last van de parlementaire waakhond die de voormalige burgemeester van Londen drastisch wilde wijzi gen. Zijn woordvoerders bezwe ren dat van een vooropgezet plan om het orgaan onschadelijk te maken, geen sprake was. Maar hij heeft de schijn tegen in de pu blieke opinie. Waar de premier tot nu toe met al zijn 'Johnsonian-daden' weg kwam, lijkt het nu anders te lig gen. In de nasleep van het schan daal daalde de Conservatieve Par tij flink in de peilingen, op slechts één procentpunt van oppositie partij Labour. Fraser Nelson, een geestverwant van BoJo, vreest voor het ergste. ,,Het wordt ineens makkelijker om te zien hoe het bewind van de Conservatieven eindigt." Kijk op voigt-travel.nl/finse-winter 035 69 90 322 GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Geert Langendorff Londen BERGHEM FOTO ALBERT BEUKHOF Het idee van hobbyfotograaf Albert Beukhof uitpakt, mag gerust worden gesproken van een (45) uit Arnhem was al apart: zet een miniwinkel- geniale stunt, die nu als fotoserie de hele wereld wagen op een boomstam, vul hem met nootjes en overgaat. Al gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat wacht tot een eekhoorn op het lekkers afkomt, en een Belgische fotograaf, gespecialiseerd in eek- druk dan af. Als het resultaat dan zo fantastisch hoornfoto's, ook een winkelwagentje inzette. VAN REIZEN NAAR BELEVEN O Beleef de sprookjesachtige Finse winter met je eigen auto! In Zuid-Finland vind je glooiende heuvels vol dennenbomen, bevroren rivieren en wonder schone meren. Geniet van je bungalow met sauna, winterse excursies én de skipiste naast de deur. - Januari t/m maart '22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13