7 c Naast directeur nu ook programmeur: 'Ik krijg nog steeds kracht van hem' Voor Justyna Bolsius kwam de lockdown van vorige winter eigenlijk wel goed uit. Natuurlijk was de sluiting van haar Ledeltheater een klap, maar het gaf haar ook de gelegenheid de dood van haar man John een plekje te geven. ,,Ik heb ontdekt dat ik meer aankan dan ik zelf dacht." Het Ledeltheater in Oost burg krabbelt weer op na een zeer ingrijpende pe riode. Op 30 mei 2020 overleed John Bolsius plotseling, op 67-jarige leeftijd. 'Mis ter Ledel' was twintig jaar lang onbe zoldigd coördinator, programmalei der en het gezicht van het theater. Een icoon in de streek. Honderden bewezen hem een laatste eer door in het centrum van Oostburg een ere haag te vormen. Het overlijden van John verdrong de verplichte sluiting van het Ledeltheater door de pande- mie naar de achtergrond. Bijna anderhalfjaar later heeft we duwe Justyna Bolsius bijna alle taken van John overgenomen. Ze was al di recteur en is nu ook programmeur. ,,Ik werk twee fulltimebanen. Vooral het theaterprogramma samenstellen is tijdrovend." De steeds weer veran derende coronamaatregelen maken haar werk er niet makkelijker op. Toch bieden ze vreemd genoeg ook uitkomst. De tweede lockdown van vorig jaar winter kwam op een goed moment. ,,Eindelijk hadden mijn dochter en ik tijd voor bezinning. Na alle hectiek hadden we tijd de dood van John te verwerken. De lockdown was een cadeautje voor ons." Alles ging kapot Justyna maakt een montere indruk. De foto van John die nog steeds in het theater hangt is voor vaste gasten confronterend, maar zelf heeft ze er weinig moeite mee. ,,Dat heb ik ge parkeerd, anders ben ik er te veel mee bezig. Ik kan het prima handelen." Een week nadat John was overleden, draaide het theater weer op volle toe ren. ,,Ik werd direct in het diepe ge gooid en dat heeft me overeind ge houden. Alles was nieuw, ik moest mijn eigen weg vinden. Als ik me had teruggetrokken, was ik in een diepe put terechtgekomen." Daar had Justyna ook helemaal geen tijd voor gehad. ,,In die eerste week ging alles kapot. De filmprojec tor was stuk, we konden een week lang geen films spelen. Ook de nood verlichting ging kapot, net als de te levisies. Het was echt bizar! Ze zeg gen dat overledenen communiceren via elektriciteit. 'Nou, hij is lekker be zig', dacht ik dan." Publiek is nog huiverig Intussen zijn die problemen opge lost, maar niet alles is terug bij het oude. Corona laat zich nog altijd gel den. Justyna merkt het vooral aan het theaterpubliek. ,,De mensen zijn te rughoudend. Zelfs de voorstellingen van Maikel Harte zijn niet uitver kocht. En voor de Ladies Night was het altijd vechten om een kaart, maar de kaartverkoop is vier weken gele den gestart en er zijn nog tickets te koop. Youp van 't Hek is met veel moeite uitverkocht." Terwijl het the ater genoeg te bieden heeft. De voor stelling Einstein door Pip Utton, een Ze zeggen dat overledenen communiceren via elektriciteit. 'Nou, hij is lekker bezig', dacht ik dan tribute aan Leonard Cohen... ,,We hebben echt een leuk programma." Meerdere theaters kampen ermee, weet Justyna. ,,Ik hoor van artiesten dat het overal speelt. De mensen zoe ken het blijkbaar minder op." Ze jam mert er niet over, maar gaat er crea tief mee om. ,,Onlangs hadden we kindertoneel, een poppenkast. Het was niet druk. Daarom hebben we de kinderen op het podium gezet, dat vonden ze natuurlijk heel leuk." Primeurtje ,,Ons biospubliek is dan weer minder angstig. We hebben een heel goede zomer gehad, ook door het slechte weer, maar hebben iedere dag vijf of zes films gedraaid." En het Ledelthe ater heeft ook een primeurtje. Voor het eerst in de geschiedenis was de première van de nieuwste James Bond te zien. ,,Normaal krijgen we die pas een paar weken nadat de film is uitgekomen. Hoe dat is gelukt? Misschien toch door onze goede con tacten die we altijd hebben gehad." Haar man John had in twintig jaar tijd een grote kring opgebouwd. Je moet het zelf willen ,,Ik krijg nog steeds kracht van hem. Natuurlijk zijn er mindere momen ten, maar het gaat goed. Uiteindelijk komt altijd alles goed, maar je moet het zelf willen. Vroeger dacht ik wel- eens: 'Wat zou ik zonder John moe ten?' Wij deden alles samen. Ik heb ontdekt dat ik meer aankan dan ik dacht." VL ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 Justyna runt Ledeltheater na dood van haar man John 20 JUNI IN OE BIOSCOOP Bob Maes Oostburg John Bolsius overleed vorig jaar onverwacht op 67-jarige leeftijd. FOTO PETER NICOLAI Justyna Bolsius in het Ledeltheater in Oostburg. foto anne hana - Justyna Bolsius, Ledeltheater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134