Middelburgers krijgen geld terug omdat ze hun afval goed scheiden 7 li 7 KERKWERVE DROOMPLEK VAN HANS EN MARLENE DEKKER Hans en Mariene Dekker hebben hun gloednieuwe moderne woning verruild voor een boerderij uit 1879. f h h ier gaan we nooit H meer weg." Met I die gedachte lie- I ten Hans (58) en I Marlene (57) Dek ker hun door een architect ont worpen woning aan de Zuidbos weg in Noordgouwe bouwen. Vijf jaar lang woonden ze naar hun zin in hun gelijkvloerse huis dat klaar was voor de toekomst. Totdat Mar lene dit voorjaar op Facebook een paar foto's van de monumentale boerderij aan de Heuvelsweg in Kerkwerve voorbij zag komen. ,,Een boerderij is altijd al onze wens geweest. Iets authentieks. We waren het alleen nog niet te gengekomen." Hadden ze eerst al les gelijkvloers, nu moeten ze een houten trapje zonder leuning op om naar bed te gaan. Bed and breakfasts In september kregen ze de sleutel en daarmee ook gelijk twee extra banen. Hans is fysiotherapeut in Laco in Zierikzee en Marlene doet ondersteunende werkzaamheden op de praktijk. Maar bij de boerde rij, die tot de overdracht de naam de Heerenhoeve droeg, horen ook twee bed and breakfasts en drie appartementen voor vakantiegan gers. Marlene: ,,Ik zeg nu: we heb ben gewoon zes huizen." Dat is al een baan op zich, maar er is nog een flinke taak bijgekomen voor het stel. Want het 1,5 hectare grote perceel heeft niet alleen begroei ing die gemaaid en gesnoeid moet worden, er lopen ook drie loop- l eenden, acht Maasduinenschapen, zeven kippen en een haan, twee kittens en drie honden rond. ,,En nog een aantal ratten en muizen", grapt Marlene. De honden, Spaanse asieldieren, hadden ze al. Het is de afdeling van Marlene, die is van de dieren, volgens Hans. ,,Ze wilde ook paarden, maar dat vond ik te veel worden. Bij Marlene komt er steeds meer bij." Bellas Artes De gebroeders Van Damme boer den op de boerderij voordat ze die verkochten aan Alex en Susanne den Hoed die er hun kunstgalerie Bellas Artes runden en een bed and breakfast opzetten. Zij ver huisden naar Dreischor en de nieuwe eigenaren doopten de boerderij om tot de Heeren Hoeve. ,,Het waren twee heren, maar dat zijn wij niet. Bovendien willen ze Ik zeg nu: we hebben gewoon zes huizen de naam voortzetten in Limburg, waar ze naartoe verhuisd zijn. Wij hebben er de Zeeuwsche Hoeve van gemaakt. We wilden wel iets met hoeve doen, omdat het vroe ger een hofstede was", verklaart Marlene. Natuur om je heen Voornamelijk zij runt de gasten verblijven. Hans geniet, naast de praktijk, van het werk op eigen erf. ,,Als ik hier kom, ervaar ik rust. Za lig! Hier heb je echt natuur om je heen. Dat hadden we in Noord- gouwe ook wel, maar dat was meer boerenland. We hebben de eerste storm hier al meegemaakt, er zijn gelijk een paar bomen omgekapt." Hans en Marlene hebben niet lang getwijfeld. ,,We keken elkaar aan en zeiden: 'Zullen we dit gaan doen?' Het is wel druk met de prak tijk, maar als je het nu niet doet, doe je het nooit meer. We hebben wel zitten lachen. We hadden alle luxe en comfort en nu hebben we er een heel bedrijf bij", zegt Marlene. ,,Het is nu opstaan, werken, slapen. Als ik even tussen de katjes en de schapen ga zitten dan weet ik: hier doe je het toch allemaal voor?" Middelburg voerde dit jaar het sys teem in waarbij de vervuiler meer betaalt dan iemand zijn afval goed scheidt en dus bijdraagt aan een schoner milieu. Hoe minder restaf val je overhoudt en hoe minder vaak de grijze kliko opgehaald moet worden, des te minder je betaalt. Dat beleid werkt goed. Het ge volg is dat er minder restafval over blijft en dat Middelburg dus min der afval hoeft te laten verbranden. Daardoor is de gemeente goedko per uit. Omdat zij geen winst mag maken op de afvalstoffenheffing, wordt het bespaarde geld terugge geven aan de inwoners. Het college van B en W wil daarom volgend jaar het vaste ta rief in de afvalstoffenheffing ver lagen met 4,75 euro per huishou den. Hier profiteert elk huishou den van. De gemeente vindt dat het eerlijkst, omdat het voor som mige mensen moeilijker is hun hoeveelheid restafval te vermin deren. Dat is bijvoorbeeld het ge val bij huishoudens met kleine kinderen die luiers gebruiken of bij mensen die medicijnen ge bruiken en daardoor meer restaf val overhouden. Mensen die hun afval heel goed scheiden, kunnen extra besparen op de kosten voor het legen van de grijze kliko. De ervaring is dat hoe hoger dit tarief is, hoe beter men sen hun best doen. Daarom blijft het variabele tarief nu gelijk. Vol gend jaar wordt bekeken of dat ook aangepast moet worden. De gemeenteraad moet de ver laging van de afvalstoffenheffing volgende week nog goedkeuren. Heb jij een (bijna) afgeronde opleiding in de zorg? Maak vrijblijvend kennis met Zuidwester tijdens onze speeddate! zaterdag 6 november 2021 SD Van luxe huis naar stokoude boerderij Valeska Nastaly Kerkwerve m ^ÈÈiÉiÊËiÊÊÊÊ&m 'O'! Hans en Marlene Dekker voor de oude boerenschuur die bij hun hoeve hoort. foto sandra schimmelpennink -Marlene Dekker, eigenaresse De Zeeuwsche Hoeve De Middelburgers zijn zo goed bezig met het scheiden van afval, dat ze daar volgend jaar minder voor hoeven te betalen. Het vaste tarief gaat omlaag met 4,75 euro. Daarnaast blijft het mogelijk om extra te bespa ren door de grijze kliko zo wei nig mogelijk te laten ophalen. Maurits Sep Middelburg Meer weten over werken bij Zuidwester en onze vacatures? Kijk dan op werkenbijzuidwester.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130