Motie van wantrouwen tegen wethouder II Geen verhoging ozb in Noord-Beveland 6 Les in herkennen criminaliteit KRUISING SLIMME VERKEERSLICHTEN Marcel Modde Zierikzee Natuurlijk zijn hier her en der ille gale wietkwekerijen en kent het ei land ongetwijfeld ook criminelen die op listige wijze gebruikmaken van de 'bovenwereld' (zogeheten ondermijning) om hun duistere ac tiviteiten te verdoezelen. ,,Dat is in het hele land aan de gang, dus zou het wel heel naïef zijn te veronder stellen dat dit op Schouwen-Duive- land niet zou gebeuren. Juist terwijl er hier legio mogelijkheden zijn", aldus Lemsom. ,,Maar naar verhou ding valt het nog mee. En dus moe ten we met z'n allen zien te voorko men dat het explosief groeit." Waterbedeffect Lemsom kijkt met een schuin oog naar de Brabantse buren. Gemeen ten als Boxtel, Heusden, Vught, Meierijstad en Sint-Michielsgestel organiseren vier keer per jaar een actieweek tegen ondermijning, waarbij inwoners en ondernemers leren kijken naar mogelijke mis standen in hun omgeving en dat dan ook melden bij de instanties. De VVD-fractie is beducht op een 'waterbedeffect', doordat sommige criminelen zich in het nauw ge- drukt voelen en uitwijken. Naar een grote plattelandsgemeente als Schouwen-Duiveland bijvoor beeld, met weinig politie. ,,Lekker in de luwte. Op het moment dat ze elders harder optreden, gaat het schuiven. Dat moet je voor zijn." Vier actieweken vindt burge meester Jack van der Hoek (die gaat over openbare orde en veiligheid) voor Schouwen-Duiveland een beetje te veel van het goede. Maar voor één blijkt hij na overleg zeker te porren, aldus Lemsom. In welke vorm zo'n campagne hier het beste kan worden gegoten, is nog niet duidelijk. ,,Het gaat er om dat je je bewust wordt van bepaalde omstandighe den die misschien helemaal niet zo gewoon zijn als het lijkt", legt ze uit. ,,Dat, wanneer jij bij een boer derij allemaal blauwe vaten naar Juist terwijl hier legio mogelijkheden zijn binnen ziet rollen, je bij jezelf denkt: hé, dat is vast geen varkens voer! Of stel bijvoorbeeld dat er in een dorpje als Kerkwerve acht kap perszaken zouden zijn, dan is dat best een beetje veel en zou zo'n zaak wel eens puur kunnen worden gebruikt om zwart geld wit te was sen. Uiteindelijk praat je over je ei gen omgeving, waar je veilig moet kunnen blijven wonen." De VVD komt donderdag bij de begrotingsbehandeling door de ge meenteraad met een voorstel voor de jaarlijkse actieweek. Noord-Beveland staat er financieel goed voor. De gemeente schrijft zwarte cijfers en heeft zelfs een half miljoen euro kunnen reserve ren voor klimaatprojecten. En om dat de gemeente er zo goed voor staat, vindt de raad het niet meer dan logisch iets terug te doen voor de inwoners. Op initiatief van NBB, CDA, SGP en PvdA heeft de raad unaniem besloten dat de voorgestelde inflatiecorrectie bij de ozb vervalt. De opbrengst (45.000 euro) is nog makkelijk te halen uit het begrotingsoverschot en daar kiest de gemeenteraad voor. De toeristenbelasting gaat met 5 cent omhoog naar 1,38 euro De fracties van BEN, PvdA en D66 zwengelden de discussie over de hondenbelasting weer aan. „Overbodig, achterhaald en discri minatie", zei Mark Faasse. ,,Voor paarden en katten betaal je ook geen belasting." Maar een krappe meerderheid ziet het toch anders. Met de opbrengst van de honden belasting worden immers poep- zakjes en afvalbakken betaald, be toogde Johan Sandee (CDA). De raad besloot in meerderheid dat de hondenbezitters ook het komend jaar gewoon weer een aanslag in de bus krijgen. Voorzieningen De toeristen kunnen ook niet re kenen op een meevallertje. De toeristenbelasting gaat met 5 cent omhoog naar 1,38 euro. Alle frac ties vinden deze verhoging ge rechtvaardigd omdat de gemeente veel geld kwijt is aan voorzienin gen voor de toeristen. Het CDA opperde nog om de man met de kleine portemonnee te ontzien door meer toeristenbelasting te heffen op dure locaties maar dat bleek niet haalbaar. De twee oppositiepartijen blijven vinden dat de wethouder de ge meenteraad onvoldoende op de hoogte houdt over alles wat er speelt rond de plannen van Dor- mio om bij Biggekerke een hotel- resort te bouwen. Marin van den Berge (VVD): ,,Nog steeds weten we niet hoe de onderhandelingen lopen met Dormio. Zelfs een be richtje dat de gesprekken worden voortgezet hebben we niet gekre gen." VVD en HvV wilden de motie al indienen tijdens de raadsvergade ring van 30 september. Dat werd verhinderd door de coalitiepar tijen want zij vonden dat het te laat was om daar nog over te debatte ren. Het was op dat moment al ruim na middernacht. Afkeuring Die bewuste nacht lieten de raads leden van SGP/CU duidelijk weten dat de motie haar volle steun zou krijgen. Dat is echter niet meer zo zeker, laat raadslid Niels te Sligte weten. „Raadsleden hebben aan gegeven dat ze er tijdens het ko- mende fractieberaad nog over wil len praten." Hij vult aan dat er op 30 september ook een motie van Nog steeds weten we niet hoe de onderhandelingen lopen met Dormio afkeuring klaar lag. ,,Aanvankelijk zouden we die motie samen indie nen." Fractievoorzitter Ad Maris van SGP/CU liet die bewuste nacht al weten dat hij een motie van wantrouwen een stap te ver vond gaan. Van den Berge vindt nog steeds dat er voldoende redenen zijn om een motie van wantrouwen in te dienen. Ze beseft goed dat zo'n motie een unicum is voor de Veerse politiek. ,,We doen dit niet met plezier. Helemaal niet. Maar volgens ons is de wethouder niet open en transparant." Tijdlijn Ze wijst er ook op dat aanvankelijk het bericht was dat er tot eind ok tober zou worden onderhandeld. ,,Het is inmiddels november en we hebben nog niets gehoord over of en hoe het verder gaat. Terwijl de wethouder weet dat deze motie er ligt. We hebben na die vergadering alleen maar een notitie met een tijdlijn gekregen. Die was voor een deel al mondeling gedeeld. Verder blijft het stil." Belang Biggekerke Ook Stijn van Kervinck (Hart voor Veere) vond en vindt dat de wet houder te weinig deelt met de ge meenteraad. En net als Van den Berge is hij verbaasd dat de wet houder, na die nacht de raad nog niet actiever betrekt bij de ont wikkelingen. Wethouder Chris Maas gaf en kele weken geleden te kennen dat het hem raakt dat een deel van de raad zo over hem denkt en een motie van wantrouwen wil indie nen. ,,Terwijl ik in het belang van Biggekerke en de gemeente probe ren te voorkomen dat daar zo'n groot hotel-resort komt." zaterdag 6 november 2021 '8 kappers in een dorp is best veel' Ingrijpen nu het nog niet te laat is. De VVD wil burgers en onder nemers van Schouwen-Duive- land wapenen tegen opkomende (drugs)criminaliteit. Niet letter lijk, maar door inwoners bewust te maken van signalen die dui den op mogelijk foute praktij ken, zegt fractievoorzitter Margo Lemsom. ,,En dat ze ook weten hoe ze dat veilig kunnen melden bij de politie." -Margo Lemsom, VVD Goed nieuws voor woningeige naren op Noord-Beveland: de onroerendezaakbelasting (ozb) gaat niet omhoog. De honden belasting blijft wel bestaan en toeristen zijn volgend jaar iets duurder uit. Melita Lanting Wissenkerke GOES Het gaf even wat overlast, maar de grote kruising aan de Deltaweg in Goes heeft nu wel slimme verkeerslichten. Sinds dinsdag is dag en nacht gewerkt aan het vervangen van de ver keerslichten. Dat had tot gevolg dat de kruising maar zeer beperkt kon worden gebruikt door het verkeer. Dat leidde tot grotere drukte op sluiproutes tussen onder meer Goes en 's-Heer Hendrikskinderen. Eigenlijk zouden de werkzaamheden tot en met maandag duren, maar alles ging zo voorspoedig dat de kruising vrijdagmiddag alweer open kon. De slimme verkeerslichten zien straks welke fietsers, automobilisten en bussen op hen afkomen. Zo kunnen de verkeers stromen beter op elkaar worden afgestemd. Eerder kreeg de grote kruising op de Deltaweg bij Wilhelminadorp al slimme verkeerslichten. Vanaf dinsdag worden deze ook geplaatst op de krui sing tussen Kats en Colijnsplaat. foto johan van der heijden Wethouder Chris Maas (PvdA/GL) krijgt als eerste in de Veerse geschiedenis te maken met een motie van wantrou wen. VVD en Hart voor Veere (HvV) dienen de motie tegen de wethouder woensdag in tijdens de raadsvergadering. Emile Calon Domburg - Marin van den Berge, VVD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129