Dubbele pijn voor klimaat Over bazen, faalplekken, woningnood mobiliseren voor verregaande maatregelen 11 onze economie. Dit is niet zomaar een kwes tie van aan wat knoppen draaien. Dit is een heel nieuw apparaat uitvinden. Ik had vorige week een urenlang gesprek met de Chinese hoofdonderhandelaar Xie in Londen, en op een gegeven moment zegt hij: 'Dit is een re volutie.' Het is echt alleen te vergelijken met de eerste industriële revolutie, toen we kolen en later olie en gas ontdekten als de basis voor onze welvaart. Nu moeten we een andere ba sis vinden voor die welvaart.'' voor onze kinderen en kleinkinderen.'' ,,Het is geen trucje, dan werkt het niet. Ik ben gewoon vrij persoonlijk in de omgang. Het is toch leuk als je een gemeenschappelijke inte resse vindt? Het voordeel is dat ik nu wat ou der ben en al zo lang rondloop dat ik heel veel mensen ken, maar po litici worden natuurlijk ook voortdurend vervangen. Dus dan zoek ik uit of ik iemand ken die deze persoon kent en die bel ik: goh wat is het voor iemand?'' ,,Dat je het niet beperkt tot con crete dingen die jij wilt, maar dat je heel goed luistert naar wat die landen bezighoudt. Je moet niet vergeten dat alle leidende politici in de wereld voor 90 pro cent bezig zijn met binnenlandse politiek. En als ze bezig zijn met buitenlandse politiek, is dat om binnenlandspolitieke redenen. Dus ik kan wel met een internationaal verhaal aan komen, maar als ik het niet kan plaatsen bin nen de context van dat land, kom ik niet echt in gesprek.'' ,,Hoe meer ik over de klimaatcrisis begon te leren, hoe meer zorgen ik me ging maken. Te gelijkertijd weet ik dat als we nü in beweging komen, we het nog kunnen fixen. Ik zou graag willen dat we als samenleving weer het ge voel zouden krijgen dat onze grootouders hadden, meteen na de Tweede Wereldoorlog. Die wilden het land opbouwen, niet voor zichzelf, maar voor hun kinderen en voor hun kleinkinderen. Ik heb het daar vaak met mijn grootouders over gehad, die vonden dat een erekwestie dat ze dat gedaan hebben. Ze voel den zich, deels onterecht, toch ook verant woordelijk voor de periode daarvoor, en wil den iets terugdoen. Wij moeten ons ook ver antwoordelijk voelen voor de periode hier voor: wij hebben als mensen bijgedragen aan Niet gek dat jeugd zegt: laat ons niet met de rotzooi achter de temperatuurstijging en moeten nu ook de verantwoordelijkheid voelen om daar iets aan te doen.'' ,,Hoe oud zijn die lezers? Die moeten dan echt wel 90 jaar zijn. Ik ben zelf al 60. Maar ook de mensen van 70 hebben het land niet opgebouwd. Dat is een my the. De bevrijding is 75 jaar gele den. De mensen die het land hebben opgebouwd zijn niet onze ouders, maar onze grootou ders. En die hebben hun kinde ren juist opgevoed met: ik heb het voor jou gedaan en nou ga je voor jezelf, pak je kansen. Ik vind het niet zo gek dat jongeren zeggen: laat ons niet met de rotzooi achter.'' ,,Ja. Het probleem is niet technologisch. Het probleem is ook niet financieel. Het probleem is politieke wil. Durf je het als politicus tegen je burgers te zeggen? Ik ga nu iets voorstellen dat niet meteen al resultaten oplevert voor de volgende verkiezingen. Kiezers zijn overal wispelturiger geworden, verbinden zich niet meer structureel aan een politieke partij. Dus veel politiek is kortetermijnpolitiek gewor den. Zolang dat zo blijft zijn we ook niet in staat om die langetermijnplannen uit te voe ren. Dus ik hoop zeer dat de nieuwe coalitie in Den Haag het aandurft om Nederland op een duurzaam pad te zetten. Als er een land is dat dat kan, is dat Nederland. We hebben Neder land zelf gemaakt! Natuurlijk levert een tran sitie ongemak op. Mensen zullen ook af en toe uit hun comfortzone moeten komen. Maar als het enige doel van de politiek is mensen in hun comfortzone te houden, stop dan met politiek.'' Frank Poorthuis Nog 5 dagen Vrouw en kinderen vrezen dat ik het ga missen om 'de baas te zijn.' Dat ben ik na melijk op mijn werk. Een onder baas, maar toch. Soms denk ik dat 't wel mee gaat vallen. Thuis ben ik toch al niet de baas. Er zijn über haupt weinig bazen die thuis ook wat te zeggen hebben, vermoed ik. Maar de kleintjes en mijn vrouw filosoferen graag dat ik straks, als ik gestopt ben met werken, huis vergaderingen beleg, bevelen ga uitdelen. Misschien hebben ze gelijk. Want ik heb altijd wel een idee, een plan of ik vind iets over co rona, het Midden-Oosten, wo ningnood, petitfours of korte broe ken voor volwassen mannen. En als ik dat op mijn niet onbeschei den wijze in een vergadering op tafel leg, gebeurt daar vaak wat mee. We kunnen 't ontkennen, maar dat is ook omdat ik er een beetje toe doe. Soms deugt er na tuurlijk niets van zo'n opinie of is een idee belachelijk. Praten we er over. Vormt zich iets nieuws. Tikt iemand dat op. Ja, het is een bij zondere wereld waarin ik leef. Komt nooit meer terug. Mijn vrouw ziet me aankomen. Bezig persoon Wat we ons óók allemaal afvragen is of ik goed zal zijn in niets doen. Ik geef daar weinig aanleiding toe. Ik ben een bezig persoon. Geluk kig heb ik werk en een oud huis. Maar nu het werk gaat wegvallen... Overigens moet ik eerlijk zijn: de gedachte dat ik dan in rap tempo alle klusjes in huis oppak, is niet voor de hand liggend. Want ik ben nog beter in klussen benoemen dan in klussen dóen. Misschien herkent u dat wel. Eenvoudige werkjes, geen probleem: bandje plakken, lampen verwisselen, tochtstripje leggen. Maar sommige klussen zijn van een zo overweldi gende grootheid dat ik ze niet durf aan te pakken. Die benóem ik graag. Ja, ik heb een groot opmerkingsvermogen voor het onaffe, de dingen die nog moeten gebeuren: de serre schil deren, alle trappen opkalefateren, de piepende radiatoren vervangen. Vloerisolatie, dat zou beter zijn voor ons. En misschien moeten we toch aan zonnecollectoren? Zoiets zeg ik ook niet slechts eenmaal. Drie op de vijf keer dat ik langs zo'n faalplek loop, móet ik dat uit spreken. En nu ben ik nog aan het werk. Maar straks loop ik de hele dag door dit huis, zonder werk om me bezig te houden. „Het helpt enorm. John Kerry en ik ontdekten al snel dat we allebei een grote fan zijn van Bruce Springsteen én van de Boston Red Sox. En daar be ginnen we dus altijd weer over. Toen ik onlangs met de president van Indonesië sprak en ik begon over mijn kleinzoon, toen zag je zijn gezicht gewoon he lemaal opengaan. Ik weet dat hij ook kleinkinderen heeft, en daarover praten werkt dan drempelverla gend. Hij ging meteen mee in mijn verhaal dat we dit niet voor onszelf doen, maar ,,Nou, we hadden allebei zoiets van: wat leuk dat we elkaar nu eens eindelijk in het echt ontmoeten. We hebben elkaar al vele keren via het scherm gezien. Dat is niet optimaal en uiteindelijk kun je echt harde onderhandelin gen nooit zo voeren. Maar met Xie heb ik nu echt wel een band opgebouwd die verder gaat dan alleen het werk. Je leert el kaar een beetje kennen. Hij houdt van goede wijn, dus dan hebben we het daar over. Je zoekt natuur lijk altijd de interesse van men sen op in dit soort gesprekken." GO ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 De massale ontbossing in het Malei sische Ipoh-gebergte, die veroorzaakt wordt door de ontginning van de kalk steengroeves, doet het klimaat dub bel pijn. Het kappen van de bomen zorgt niet alleen voor een gigantische CO2-emissie; de gerooide bomen zijn ook nooit meer in staat om het broei kasgas weer af te breken. foto ap Klinkt als een goed trucje Wat helpt nog meer? Wat raakt u zo in dit onderwerp? De generatie die het land heeft opgebouwd voelt zich juist wel eens in de hoek gezet door jonge actievoerders, zo schrijven le zers soms in brieven naar de krant. Kunnen we het klimaatprobleem wel oplos sen? Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Hoe belangrijk is dat? Hoe is dat, urenlang aan tafel met de Chi nese onderhandelaar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11