bestel een ondergrondse bunker met bedden, sauna en filmzaal OOK EEN GOED IDEE: apocalyps wel dezelfde stijlvolle overlevlngsultrustlng als Oprah Wlnfrey. In 2019 zette ze het Preppl-pakket op haar lljst van favoriete hebbedingen van het jaar. 'Als zich een ramp voordoet, moet je geen tijd verspillen aan reserve batterijen en tandenborstels zoeken,' schreef ze erbij. Met zo'n rugtas had je alle essentiële benodigdheden meteen bij de hand. Er zitten repen noodvoedsel in, water voor drie dagen, een zonnelader voor je telefoon en alles wat je verder kunt gebruiken bij een ramp, zoals een reepje designchocola a 7 dollar. Kim Kardashlan deelde aan het begin van de pandemie met haar Instagramvolgers dat ze koos voor het oranje calamiteitentasje van Judy, het merk van een bevriende pr-goeroe. Een noodpakket voor tien personen in herkenbaar oranje en uitgerust met draagbare accu, kost je ruim 1400 euro. Sommige Amerikanen gaan nog verder: ze laten voor de zekerheid bunkers inrichten, of spekken de kas van bedrijven als ReadyWlse. Daar kun je 9000 dollar besteden aan een gedroogd voedselpakket met 4320 maaltijden. Houdbaarheidsdatum: over 25 jaar. In South Dakota is een voormalig militair terrein omgebouwd tot zelfvoorzienend bunkercomplex met 575 schuilkelders waar bewoners langer dan een jaar kunnen overleven zonder naar bulten te gaan. Je kunt zo'n schuilkelder ook laten aanleggen in je eigen tuin door Rising S, een bedrijf dat voor acht miljoen dollar een ondergrondse bunker met sauna, privé-bioscoop en bedden voor vijftig mensen komt bouwen. Het is bijna alsof ze erop hopen, de mensen die zoiets aanschaffen. Dat de dag komt waarop ze de wereld kunnen laten zien dat ze gelijk hadden, dat het wél zin had extreem te doemdenken. Alleen zij, de Goed Voorbereiden, zullen overleven. Op de website van het schuilcomplex in South Dakota wordt de wereld alvast ingedeeld in twee kampen. 'Ben je een overlever of een slachtoffer?' Ik kan er een beetje om lachen, maar wat meer handigheid in omgaan met noodsituaties lijkt ook mij waardevol sinds de randen van orkaan Ida afgelopen zomer dertien doden eisten in mijn woonplaats New York. In Central Park viel die avond in een uur 80 millimeter water, meer dan ooit gemeten. Mijn telefoon bleef angst aanjagende alarmberichten over het gevaar van snel opkomende overstromingen uitspuwen. Ik moest maken dat ik op een hoger gelegen verdieping kwam, zelden de sms'jes van het stadsbestuur. Er was een tornado-alarm afgegeven, appte de onderbuurvrouw even later. Of ik in haar kelder wilde schuilen. De windhoos kon het weleens op delen van New York gemunt hebben, meldden de weermannen en -vrouwen, we moesten zo laag mogelijk dekking zoeken, was het advies. Nadat ik een tijdje verlamd langs video's had gescrold van water dat metrostations in gutste ben ik maar naar bed gegaan, compleet onvoorbereid. Ik had geen water in huls, de koelkast was leeg en mijn paraplu kapot. Ik heb geen auto en de metro reed niet. De volgende ochtend deed alles in mijn appartement het nog, was het water weggestroomd en gingen de winkels gewoon open, maar dat was niet vanzelfsprekend. In Louisiana zaten duizenden mensen weken na Ida nog zonder stroom, was de benzine een tijdje schaars en gingen water en brood in sommige winkels op rantsoen. Ik weet nu hoe ik met behulp van een vuilniszak en zon licht drinkbaar water uit mijn eigen urine kan filteren. Dat ik mezelf met bladeren kan bedekken om warm te blijven als er onverhoopt geen tijd is een schuilplaats te bouwen. Ik kan niet ontkennen dat het behalve sinister en een tikje mal ook best goed voelt. Alsof ik wat meer controle heb over onheil dat op ons af lijkt te komen. Ik vaar nog steeds op Google Maps en moet nog leren hoe ik van een konijn uit mijn zelfgemaakte val iets eetbaars maak, maar ik hoor alvast een beetje bij de Goed Voorbereiden. 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112