verstop je voedsel. Niets is enger dan een meute hongerige mensen HEEL BELANGRIJK: n een echte wildernis', zegt Shane Hobel, 'waren jullie allemaal dood geweest.' Shane is een man van veel woorden die graag uitweidt over alle gevaren van het bos ten noorden van New York, maar als het op leven en dood aankomt is hij kort. 'Als dit geen introductiecursus overleven was, maar een echte vlucht uit een rampgebied, waren jullie zojuist gesneuveld,' laat hij zijn klasje weten. Shane laat vandaag zien hoe je een wind- en water dichte schuilplaats bouwt van takken en bladeren. Wij, 25 cursisten die de weg kwijtraken zodra Google Maps hapert, letten goed op. Driehoeksconstructie met een lange dikke tak, kortere takken er tegenaan en heel veel bladeren erbovenop. Niet vergeten uit te roken om insecten te verdrijven. En toch hadden we het niet overleefd, zegt Shane. Hij wijst achter ons. Drie van zijn medewerkers verschijnen van achter bomen. Ze hadden agressieve elanden kunnen zijn, beren, of menselijke aanvallers met pijl en boog, in Shanes fantasie. En wij hadden niet in de gaten dat ze op ons afslopen. We schrijven het braaf in ons notitieboekje: altijd om je heen blijven kijken. En: in een boom klimmen om te ontkomen aan een beer is zinloos, die beer klimt veel sneller dan jij. Overlevingscursussen zijn razend populair in de VS. Survivalscholen melden dat ze het aantal aanmeldingen rap hebben zien groeien. Facebook-groepen over natuur- vaardigheden zijn in het afgelopen jaar ook enorm gegroeid; op TikTok floreren accounts van jongeren die in het wild eetbare planten verzamelen. De lessen van Shane Hobel zitten bomvol. De toegenomen belangstelling komt deels door politieke onrust, deels door zorgen over klimaatverandering, denkt hij. 'Jaren geleden was het nog vooral politiek,' zegt Shane. Amerika kent een lange traditie van doemdenkende fanatici die een dictatoriale overheid dan wel grimmige anarchie voorspellen. Hij denkt zelf ook dat 'despotische vaccinatieverplichtingen' de revolutie dichterbij brengen, en dat het dan essentieel is te weten hoe je voedsel vindt en jezelf verstopt en verdedigt - 'niets is enger dan een meute hongerige mensen'. Tegenwoordig ziet hij na elke orkaan die de Amerikaanse oostkust treft het aantal aanmeldingen toenemen, er is altijd wel iemand uit hipsterhoofdstad Brooklyn onder zijn cursisten. Op The Prepared, een onlinegemeenschap van preppers in Noord-Amerika, zijn de meeste leden ook millennials uit de stad, volgens de man achter de website, John Ramey. Preppen. Je voorbereiden op een noodtoestand is niet meer alleen voor paranoïde extremisten en theatrale personages uit realityshows - het is iets voor gewone mensen geworden. Op de survivalschool van Hobel komen verstandige huisvaders- en moeders, sommigen met kinderen. Jean Pierre Dillard uit New Jersey ging met zijn achttienjarige dochter Anya op overlevingsles. Anya, klimaatactivist in haar vrije tijd, zoekt hier in het bos vooral spirituele verbondenheid met de natuur. Vader Dillard vond het na alle overstromingen, natuurbranden en wc-papiertekorten hoog tijd zichzelf warm te draaien voor de klimaatrampen die hij vreest. 'Ik realiseerde me hoe fragiel onze infrastructuur is, en hoe onvoorspelbaar de overheid.' Best deprimerend, moeten ze toegeven, maar dat geldt vooral als je lijdzaam afwacht en je niet voorbereidt, vindt Jean Pierre. Vader en dochter weten nu hoe ze met drie takken, een mes en een zware steen een konijnen- of vossenval kunnen maken. Het is de filosofie van de nieuwe klimaatprepper, signa- 6 o LU z O CD co I O LU 3 O I co UJ 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110