Europese klimaatpaus Frans Timmermans probeert de andere wereldleiders te 10 Frans Timmermans is de klimaatonderhandelaar van de EU. Hij gaat komende week proberen 197 landen in Glasgow op één lijn te krijgen. Sterker, hij is er al maanden mee bezig. Hoe? pÉp KLIMAATVERANDERING et is niet zo dat er niets is gebeurd hè", zegt Frans Timmermans. Deze week is de 26ste klimaatconferentie begonnen en de uitstoot van broeikasgassen neemt alleen maar toe. ,,Als we vanaf die eerste con ferentie in 1995 niets gedaan hadden, zou de wereld nu afstevenen op 4 a 5 graden warmer, met alle rampzalige gevolgen van dien. Nu zitten we op een scenario van 2,7 graden. Nog steeds veel te hoog, maar wel substantieel la ger. En landen die een jaar geleden nog zeiden van 'zeur niet, we hebben geen probleem', sluiten zich nu ook aan." ,,Omdat het miljarden zou opleveren om ze te kappen. Er zijn gebieden in de wereld waar de mensen leven van bosbouw. Die moeten wel een boterham kunnen blijven verdienen. Je kunt de strijd tegen klimaatverandering niet los zien van de dagelijkse strijd die mensen voeren om in leven te blijven. Hen aan nieuw werk helpen, economieën veranderen, daar is geld voor nodig.'' ,,Wij hebben er reclame voor ge maakt. We hebben elk heel veel ge reisd en heel veel delegaties ge sproken en keer op keer uitgelegd dat methaan echt heel gevaarlijk is, terwijl tegelijk het bestrijden van de uitstoot ervan op onderdelen makkelijk te doen is. Dus het is een aantrekkelijke manier voor re geringen om te tonen dat ze goed bezig zijn, zo presenteren wij dat. Soms vragen landen: waar gaat het dan precies over? Nou, dat kun nen wij heel goed toelichten. Het gaat bij voorbeeld over de landbouw, waar je iets kunt doen met wat dieren te eten krijgen." „Het is vaak heel technisch. Mensen als John en ik zijn er dagelijks mee bezig, maar wij wisten het ook niet allemaal toen we begon nen. Je kunt niet van regeringsleiders ver wachten dat ze dit allemaal in de vingers heb ben. Dus wij moeten het voor hen aantrekke lijk maken om kennis te nemen van wat er mogelijk is." „Natuurlijk weten ministers van Milieu, van Landbouw of van Olie en Gas precies waar het over gaat. Maar dan heb je nog de minister van Fi nanciën en die van Econo mische Zaken en die zijn er ook allemaal bij betrokken. En tegelijkertijd heel druk met hun eigen portefeuille, zodat over de schutting kij ken naar de buurman niet altijd lukt. Onze taak is die schutting weghalen, zodat iedereen kan zien dat bij het klimaat alles met elkaar is verbon den. Want dat is het. We zijn bezig met een fundamentele transformatie van We moeten andere basis vinden voor onze welvaart ZATERDAG 6 NOVEMBER 2021 GO 'We doen dit voor onze kleinkinderen' Hans Nijenhuis 'H Het eerste nieuws was dat rijke landen mil jarden steken in een plan om te stoppen met ontbossing voor 2030. Waarom kost het miljarden om bomen die er al staan, te laten staan? Ook was er steun van 103 landen voor een vermindering van de uitstoot van methaan, een plan waarmee u en uw Amerikaanse collega John Kerry in september kwamen. Wat hebben Kerry en u daarvoor gedaan? Het is behalve zendingswerk ook een kwestie van bijscholing, toch? Ze hebben toch hun vakministers? - Frans Timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10