(22) deelt keuken, badkamer en wc niet met medestudenten maar met mensen met dementie. Hij schreef er een boek over: VerpleegThuis. 'Het is onbegrijpelijk dat we in de laatste fase van ons leven worden opgesloten. Dat niemand meer vraagt wat jij eigenlijk wil.' Dag schat, goedemorgen.' Teun Toebes geeft huisgenote Jeanne een pakkerd op haar wang. De oude dame kijkt hem met twinkelende ogen aan. Ze heeft net haar ontbijt op en zit aan tafel te babbelen met Leny. 'Kijk, deze journaliste komt met me praten over mijn boek,' zegt Toebes. 'Dat weet je toch, hè, dat ik een boek heb geschreven? Jullie komen er ook in voor. Het gaat over ons leven hier.' Leny knikt. 'Ik wil het graag lezen.' De 22-jarige student Zorgethiek en Beleid wandelt door de gang van het woonzorgcentrum in Utrecht waar drie woningen met ieder zes tot acht bewoners met elkaar in verbinding staan. Het is 10 uur, een van de zorgmedewerkers helpt bewoonsters Tineke en Elly met hun boterhammen. Afgezien van het systeemplafond, de grote deur en de felle verlichting zou Toebes' kamer bijna een normale studenten kamer kunnen zijn. Bijna, want zijn huisgenoten zijn geen student maar mensen met dementie en hij woont op de gesloten afdeling van een verpleeghuis. OVER ZIJN ERVARINGEN tijdens het eerste jaar schreef hij een boek, VerpleegThuis. Daarin vertelt hij wat hij leert van zijn huisgenoten, hoe het leven in een verpleeghuis is en vooral: hoe het beter moet. Het is een hartenkreet waarmee hij de zorgwereld en onze kijk op dementie wil veranderen. 'Ik ben hier gaan wonen omdat ik me zorgen maak over hoe we in Nederland omgaan met mensen met dementie,' vertelt hij terwijl hij op zijn kamer koffiezet. 'Een paar jaar geleden werd de zus van mijn oma opgenomen in het verpleeghuis waar ik op dat moment werkte. Toen ontdekte ik dat mensen met dementie geen stem meer krijgen; nooit wordt gevraagd wat zij belangrijk vinden. Aan het eind van hun leven wordt hun alle zelfoeschikkingsrecht en vrijheid ontnomen - de kern van ons mens-zijn.' MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101