Nobelprijswinnaar Abiy Ahmed gaat nu over lijken Uitzetting journalist past in gespannen relatie tussen Nederland en Rusland 15 De relatie tussen Rusland en Nederland is al jaren ijzig. De uitzetting van een Nederlandse journalist zet de verhouding verder op scherp. Het past in een trend. Tonny van der Mee Den Haag/Moskou De Russische ambassadeur in Neder land, Aleksandr Sjoelgin, had dinsdag een drukke dag. Het ene moment haalde hij tegen Russische journalis ten hard uit naar Nederlandse parle mentariërs en media. Het andere mo ment werd hij in Den Haag op het mi nisterie van Buitenlandse zaken op het matje geroepen vanwege de uit zetting van Volkskrant-correspondent Tom Vennink uit Rusland. Op de online persconferentie veegde Sjoelgin - sinds 2015 in Den Haag als ambassadeur - de vloer aan met Nederland. Hij noemde de relatie tussen de twee landen 'verre van goed'. Volgens de ambassadeur heeft Nederland een 'dubbele agenda'. „Nederland wil Rusland twee han den laten zien'', zei Sjoelgin. ,,De ene geopend, met een aanbod tot samen werking. De ander als vuist, waarmee het Rusland dreigt en wil laten zien dat ze geen business as usual wenst.' Tweede Kamerleden laten zich vol gens de ambassadeur leiden door 'fake news en leugenachtige berichtgeving'. Hij hekelde de 'hoofdzakelijk nega tieve publicaties' over Rusland in de Nederlandse media. Die focussen vol gens hem te veel op negatieve zaken, zoals Russische hackers, spionage, in menging en andere 'beschuldigingen'. ,,Die kritiek is niet altijd onterecht'', zegt Bob Deen, Ruslanddeskundige van Instituut Clingendael. ,,Soms is de focus van journalisten en onderzoe kers ook wel erg eenzijdig. De nadruk in de berichtgeving ligt soms vooral op de dreiging die van Rusland uitgaat verslechterd. In zijn persconferentie herhaalde Sjoelgin de kritiek dat het onderzoek 'eenzijdig' is en dat Rus sisch bewijsmateriaal wordt gene geerd. Ook de onderzoeken van de Organisatie voor het Verbod op Che mische Wapens (OPCW) in Den Haag naar vergiftiging van de voor malige dubbelspion Sergej Skripal en oppositieleider Aleksandr Navalny deugen niet, zegt Sjoelgin. Het MHi7-strafproces tegen vier verdachten - drie Russen en een Oe- kra'iner - staat op het punt de laatste fase in te gaan met het requisitoir van het Openbaar Ministerie. In septem ber deden tientallen nabestaanden in emotionele slachtofferverklaringen een dringend beroep op Rusland te stoppen met het traineren van het on derzoek. Onlangs bleek uit onderzoek van RTL Nieuws dat de advocaten van de nabestaanden al maanden worden geïntimideerd. Volgens de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is het aanne melijk dat Rusland daarachter zit. Verschillende fracties eisten dat Sjoelgin op het matje zou worden ge roepen. Persvrijheid Of het MH17-proces een rol speelt bij de uitzetting van Vennink blijft gis sen. Elena Bogdan, een Russisch-Ne- derlandse journalist die sinds 2012 in Nederland woont, betwijfelt of de uitzetting van Vennink te maken heeft met de moeizame relatie tussen de landen. Zij ziet het eerder als een voorbeeld van de afbrokkelende pers vrijheid in Rusland. ,,Het is moeilijk om in Rusland on afhankelijke media te hebben. Jour nalisten moeten elke stap die ze zet ten, verantwoorden. De overheid leest elk artikel, ook in Nederlandse kranten. Ze geeft hiermee een signaal af, namelijk dat ze maar één beeld van Rusland wil laten zien.'' Het wordt voor journalisten steeds moeilijker hun werk te doen in Rus land, vreest Bogdan. ,,Met elke corres pondent die weg moet, verdwij nt ook een puzzelstukje om een objectief beeld van Rusland te krijgen.'' of de misstanden in het land, waarbij Rusland ten onrechte vooral met Poe- tin of het Kremlin wordt vereen zelvigd. Maar dat is zeker niet het geval bij Vennink.'' Diplomatieke rellen Maar toch, Deen en andere Rusland deskundigen maken zich zorgen. De gespannen sfeer tussen Nederland en Rusland kreeg deze week een nieuwe dimensie. Correspondent Vennink werd het land uitgezet vanwege twee oude 'administratieve overtredingen'. De uitzetting kan worden toege voegd aan een inmiddels lange lijst van diplomatieke rellen tussen de twee landen. Ruzie over de schatten van de Krim, het strafproces rond de ramp met vlucht MH17, een langlo pend conflict over het Russische olie concern Yukos, het is slechts een greep. ,,Dit past in een bredere trend'', zegt Deen. ,,De Russische autoriteiten zijn zenuwachtig vanwege de recente par lementsverkiezingen en de presi dentsverkiezingen in 2024. De popu lariteit van de regering daalt. Het broeit. De vrijheid van meningsuiting van artiesten, journalisten en onder zoekers staat onder druk.'' Aanvankelijk richtte Moskou de pij len vooral op Russische journalisten, maar sinds de uitzetting van BBC-cor respondent Sarah Rainsford, eind au gustus, ook op buitenlandse journalis ten. ,,Ik kan niet anders dan conclude ren dat de uitzetting te maken heeft met de verslechterde bilaterale be trekkingen'', zegt Deen. Feit is dat sinds de zomer van 2014 de ramp met vlucht MH17 de relatie tussen Nederland en Rusland heeft Nederland wil Rusland twee handen laten zien. De een open, de ander een vuist - ambassadeur Sjoelgin Journalist Tom Vennink moest Rusland verlaten vanwege 'administratieve overtredingen'. foto Alexandra sjtsjeglova De hoop op een vreedzame oplos sing is onderhand vervlogen. Een jaar na het begin van het conflict in de noordelijke regio Tigray lijkt de Ethiopische premier Abiy Ahmed zijn machtsstrijd met de rebellen van het Tigray People's Liberation Front (TPLF) duur te gaan betalen. Waar Abiy dacht de bewoners van het opstandige noorden wel even te temmen, rukken de rebellen nu op naar het zuiden, zelfs in de richting van hoofdstad Addis Abeba. Abiy riep daar de noodtoestand uit en spoorde burgers aan zelfverdedi- gingsgroepen te formeren om de rebellen straks in de straten van de hoofdstad te bevechten. Naar ver luidt heeft de premier zijn eigen fa milie al naar Zwitserland gestuurd. Het is moeilijk te geloven dat die zelfde Abiy Ahmed nog maar twee jaar geleden een Nobelprijs voor de Vrede kreeg voor het beëindigen van het slepende conflict tussen Ethiopië en buurland Eritrea. De vredesapostel van toen spreekt nu de taal van een man die over lijken wil gaan: ,,We zullen onze vij anden met ons eigen bloed begraven." Vorig jaar besloot Abiy tot een militair avontuur in het noorden na geruzie over lokale verkiezingen. Uit Tigray komen de voormalige landsbestuurders. Ze leidden bijna dertig jaar Ethiopische regeringsco alities totdat ze na wanbeleid en discriminatie moesten inbinden. Uit Tigray kwamen al snel mel dingen van oorlogsmisdaden, ook door Eritrese troepen die nog een appeltje te schillen hadden met hun oude vijanden. Daarmee leek ook de grensoorlog tussen beide landen weer terug. Oude etnische spanningen staken ook zuidelijker de kop op. Abiy was het eerste lid van de Oromo (de grootste etnische minderheid van het land) die, in 2018, aan de macht kwam. Het conflict heeft inmiddels dui- zenden mensen het leven gekost. Bijna een half miljoen burgers lij den honger. Ondertussen plunde ren troepen voedselvoorraden en vernietigen ze ziekenhuizen, scho len en bedrijven. In een VN-rapport staat dat alle partijen (inclusief Eritrese over- heidstroepen) mensenrechten heb ben geschonden. Michelle Bachelet, de hoge commissaris voor de men senrechten van de VN, spreekt van 'extreme wreedheid'. Het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatiefreisadvies uitgevaardigd voor Ethiopië. Ne derlanders in het land worden op geroepen zich te registreren. - Bob van Huët GO VRIJDAG 5 NOVEMBER 2021 'Moskou is zenuwachtig' Het MH17-proces heeft de betrekkingen tussen Rusland en Nederland op scherp gezet. De vraag is of dit heeft meegespeeld bij de uitzetting van de Vo/kskranf-correspondent. foto afp ROTTERDAM/ADDIS ABEBA De strijd in het noorden van Ethi opië escaleert door 'extreme wreedheid', aldus de Verenigde Naties. Premier Abiy Ahmed ver liest steeds meer terrein. Schade na een bombarde ment op Mekele, de hoofdstad van Tigray. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15