'Bevoorrechten' ontmoeten elkaar bij eerste steen Hof Vlugtenburg Vlissingen heeft te weinig personeel 6 Middelburg staat er goed voor Opgelost zijn de problemen nog al lerminst. Het financieel herstelplan is nog niet voltooid, en op het soci aal domein (jeugdzorg, ouderen zorg, welzijn) moeten ook nog ja renlang miljoenen euro's worden gekort. Dat neemt niet weg dat er, mede dankzij extra geld van het Rijk, meer 'licht en lucht' in de be groting zit, erkent Aalberts. Bovendien staat de gemeente er voor de langere termijn robuuster voor. Tegenvallers kunnen gemak kelijker worden opgevangen. Té ge makkelijk, vinden CDA, PvdA en LPM. ,,Heeft het college de situatie niet te somber ingezien?", vraagt PvdA-fractievoorzitter Jeroen Louws zich af. ,,We moeten geld niet oppotten, maar investeren." Ook CDA-voorman Wim Kant vindt het 'tijd dat Middelburg weer gaat investeren'. Compliment LPM-leider Piet Kraan begon nog met een compliment aan het col lege. ,,We stonden deze raadsperi ode twee keer aan de rand van de af grond, maar nu staan we er goed voor." Toch vraagt ook hij zich af wanneer de tijd van investeren weer aanbreekt. ,,Anderzij ds is het wel de vraag: hebben we meer financiële ruimte, of een lagere schuld? Want we moeten niet weer aan de grond raken." Dat is precies wat het college wil voorkomen door nog niet te praten over nieuwe investeringen, legt Aal- berts uit. ,,We zijn blij dat we er be ter voor staan, maar het geld hoeft niet op. Een vinger aan de pols blijft nodig, ondanks extra geld van het Rijk voor de zorg. De risico's zijn na melijk niet minder geworden." Toch komen er al wat wensen naar boven vanuit diverse fracties. GroenLinks mist aandacht voor het klimaat. SGP en Christenunie wil len dat de gemeente snel extra geld Heeft het college de situatie niet te somber ingezien? op tafel legt voor een oplossing van de verkeersproblemen in Arnemui- den. Daar zijn eerder al toezeggin gen over gedaan, maar beide fracties zien daar in de begroting niks van terug. En dus vroegen zij eensge zind om 'boter bij de vis voor Arne- muiden'. Volgens verkeerswethouder Chris Simons moeten ze nog even geduld hebben. In december wordt bekend welke maatregelen mogelijk zijn en wat die de gemeente gaan kosten. Tegelijkertijd wil het col lege vlak voor de gemeenteraads verkiezingen van maart volgend jaar geen voorschot nemen op nieuwe uitgaven, stelt Aalberts. ,,Dat laten we over aan de nieuwe gemeenteraad." Neerstrijken in een sfeervol laan tje aan de rand van Oost-Souburg op fietsafstand van Middelburg en Vlissingen past helemaal in hun ideale plaatje. ,,We hopen hier oud te worden", glunderde Albert gis termiddag tijdens het plaatsen van een plaquette voor Hof Vlugten- burg. Die gedenksteen meldt dat woensdag 3 november 2021 de eer ste officiële steen voor de aanleg van het intieme hof aan de rand van Souburg is gelegd door John de Jonge. De Vlissingse wethouder memoreerde dat het ruim acht jaar heeft geduurd voor de plannen van de grond kwamen. De vertra- gingen, vooral door de aanwezig heid van een hoofdtransportwa- terleiding, hebben uiteindelijk al leen nog mooiere landhuizen op geleverd, vond De Jonge. Dat was ontwikkelaar Rob van Avermaete van Vastgoedontwik keling VG-D vanzelfsprekend van harte met de wethouder eens. Hij wreef de eigenaars van de acht al verkochte huizen (in de types pachthuys, jachthuys, rentmees- Neem van mij aan dat later veel mensen met enige afgunst naar jullie fraaie villa's zullen kijken terhuys en landhuys onder de neus dat zij moeten beseffen 'be voorrecht' te zijn. ,,Neem van mij aan dat later veel mensen met enige afgunst naar jullie fraaie vil- la's zullen kijken", stelde Van Avermaete. Geluidswal Toen een jaar of zes geleden de plannen voor Hof Vlugtenburg werden gepresenteerd, vroegen veel streekbewoners zich af of de A58 een 'landelijk, rustig gelegen hof' niet erg veel geweld zou aan doen. Anja van Weteringen is er niet bang voor. ,,De geluidswal neemt het meeste geluid weg, de verkeerslichten liggen een stuk verderop en over een paar jaar rij den er bijna alleen elektrische au to's langs." Appartementen Betere reclame voor de laatste twee woningen kon ze niet ma ken, zag je ontwikkelaars van Vastgoedontwikkeling VG-D den ken. Het landhuys aan het begin van het laantje is nog te koop, evenals het grote herenhuis dat aan het hoofd van het hof komt. Dat kasteeltje kan eventueel nog worden ingericht als luxe onder komen voor vier appartementen. ,,De afgelopen jaren hebben we tel kens voor zo'n 15 miljoen aan plan nen kunnen uitvoeren. Het is niet realistisch om dat bedrag in één keer te verhogen naar 40 miljoen. Daar hebben we simpelweg niet ge noeg gekwalificeerde mensen voor", meldde wethouder John de Jonge gisteren. Ook de gemeenteraadsverkiezin gen die komend voorjaar worden gehouden, spelen een rol. Tijdens verkiezingsjaren worden meestal geen grote nieuwe projecten op po ten gezet of nieuw beleid in gang gezet. De Jonge: ,,Rondom verkie zingen is vaak sprake van een be leidsarm jaar. Maar dat wil niet zeg gen dat er niets gebeurt. Veel wer ken zijn al in gang gezet. Zo wordt op diverse plaatsen aan nieuwe rio leringen en groot onderhoud van wegen gewerkt. Ook beginnen we nog deze maand aan groot onder houd van kades in de binnenha ven." Een aantal (onderhouds)werken loopt al, maar de gemeenteraad moet de komende maanden beslis sen welke investeringen echt niet kunnen wachten en welke wensen Door ambtenaren vaker thuis te laten werken, kunnen we een aantrekkelijker werkgever zijn later aan de beurt komen. B en W trekken volgend jaar 1,6 miljoen euro extra uit voor personeel en de jaren daarna acht ton. Om een aan trekkelijke werkgever te zijn, inves- teert Vlissingen ook in een andere inrichting van kantoorruimten en technische faciliteiten voor gecom bineerd overleg. ,,Voor veel functies hoeven men sen niet dagelijks op kantoor te zijn. Als ambtenaren een aantal dagen vanuit huis kunnen werken, wor den we ook aantrekkelijk voor mensen die misschien wat verder weg wonen", verduidelijkt de wet houder. De 'klassieke' begroting van Vlissingen ziet er gezond uit. Ook de 1,7 miljoen euro die de ge meente jaarlijks moet aflossen aan overschuld - de last uit het verleden die Vlissingen artikel 12-gemeente maakte - is keurig verwerkt. Desondanks komt Vlissingen volgend jaar 12 miljoen euro tekort op haar begroting. Het tekort is he- lemaal te wijten aan de financiering van het sociaal domein. De aanvra gen en daarmee de uitgaven voor voorzieningen als uitkeringen, hulp in de huishouding, jeugdzorg en schuldhulpverlening stijgen zonder dat Den Haag die kosten vergoedt. ,,De kosten voor die voor zieningen rijzen de pan uit door niet door ons te beïnvloeden facto ren. Met alle andere gemeenten blijven we in gesprek met de rijks overheid over een andere manier van financiering." Als artikel 12-gemeente ontkomt Vlissingen er niet aan de onroerend zaakbelasting (OZB) op 140 procent van het landelijk gemiddelde te houden. De overige gemeentelijke lasten tracht het college zo laag mo gelijk te houden. donderdag 4 november 2021 Raad wil weer geld uitgeven Anja en Albert van Weteringen op de fundering van hun nieuwe huis in Hof Vlugtenburg. foto dirkjan GJELTEMA Middelburg rolde jarenlang van de ene miljoenenbezuiniging in de andere en balanceerde op het randje van faillissement. Tot hun grote opluchting ziet de ge meenteraad nu licht aan het einde van de tunnel. En dus wil len ze nu ook weer geld gaan uitgeven. Toch houdt wethouder van financiën Johan Aalberts de hand nog op de knip. Maurits Sep Middelburg - Jeroen Louws, PvdA Landelijk wonen met de ge neugten van historische sfeer volle steden, monumenten en strand binnen handbereik. Voor die droom wilden Anja en Al bert van Weteringen de Rand stad, Alphen aan den Rijn in hun geval, wel verlaten. René Hoonhorst Oost-Souburg - Rob van Avermaete, Vastgoed-ontwikkeling VG-D De gemeente investeert volgend jaar 20 miljoen euro in Vlissin- gen. Een groot bedrag, maar op het stadhuis liggen plannen voor het dubbele. Vlissingen heeft niet genoeg ambtenaren om ver wezenlijking van alle plannen voor te bereiden en te begelei den, weten burgemeester en wethouders. René Hoonhorst Vlissingen - John de Jonge, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34