Eén centraal meldpunt slachtoffers seksueel geweld 7 Op deze 'eerste hulp' moet de ex pertise van organisaties worden ge bundeld. Regeringspartij D66 dient daarvoor vandaag, met steun van in elk geval VVD en SP, een motie in. D66-Kamerlid Hanneke van der Werf wil dat het slachtoffer 'meer centraal' komt te staan. Nu is het eerste aanspreekpunt de politie en soms is ook duidelijk dat een slachtoffer daar moet zijn, bijvoorbeeld als er sprake is van verkrachting, zegt D66-Kamerlid Hanneke van der Werf. ,,Maar soms twijfelen slachtoffers over wat hen is overkomen. Dan is een gesprek met een psycholoog eerder aan de orde. De hulpvraag van het slacht offer moet leidend zijn.'' In Nederland zijn jaarlijks onge veer 100.000 mensen slachtoffer van seksueel geweld. Een op de 8 vrouwen en een op de 25 mannen is ooit verkracht, bleek uit onderzoek van Kenniscentrum Rutgers. In een opiniestuk in deze krant pleitten de Nationaal Rapporteur Mensenhandel, Centrum Seksueel Geweld, Rutgers en Amnesty Inter national in september ook al voor 'een landelijk en makkelijk te bena deren entree voor slachtoffers' in plaats van 'tientallen meldpunten'. ,,De samenwerking kan beter'', vindt een woordvoerder van Am nesty International. ,,Voor slachtof fers is het nu vaak een onwijze zoektocht om de juiste hulp te vin den, horen we terug van een groep vrouwen die te maken kreeg met verkrachting. De hulp is er wel, maar ontzettend gefragmenteerd.'' Of dat centrale punt een tele foonnummer of een loket op een centrale plek in het land wordt, is nog niet bekend. Maandenlange vertraging dreigt voor MH17-proces Het Openbaar Ministerie zou in het MHi7-proces deze maand het re quisitoir houden en daarin met de strafeisen tegen de vier verdachten komen, maar stelt dat nu pas half fe bruari te kunnen doen. Dat komt omdat de rechtbank de termijn voor het verhoren van een Russische legercommandant als getuige heeft verlengd. De advocaten van Oleg Poelatov, een van de vier verdachten, willen graag vragen stellen aan Sergej Moetskajev, de commandant van de 53ste Russische Luchtafweerbri- gade. Die brigade zou de Buk-raket hebben geleverd waarmee, volgens justitie, MH17 uit de lucht is ge schoten. DRUIVENOOGST FRANSE WIJNINDUSTRIE NOEMT 2021 EEN RAMPJAAR nog een hittegolf waardoor een deel van de oogst dood ging. De opa's in het dorp vertelden dat ze nog nooit zoiets gezien hadden. Ik maak me hier echt zorgen om." „We zullen ons moeten aanpassen, willen we als wijnmakers blijven be staan. Als een deel van de oogst mis lukt, betekent dat niet minder werk voor ons. Halfvol of vol, een tank met wijn kost evenveel tijd en liefde om te verwerken." Van Wilgen is bij voorbeeld van plan om de ranken die afgelopen jaar het hardst ge troffen zijn dit jaar later te snoeien. Zo hoopt ze dat ze nu toch weer later uitschieten en een eventuele late vorst kun nen doorstaan. Onvermijdelijk Het leven voor wijndrinkers wordt er dus waarschijnlijk duurder op. ,,Dat de prijzen van Franse wijnen uiteindelijk stij gen, dat is onvermijdelijk", legt wijnkoper Jaap Kwast uit. „Als je minder produceert, maar je hebt wel de productiemiddelen en mede werkers om te betalen, dan kan het niet anders datje je prijs omhoog moet gooien." Erg drastisch gaat deze trouwens ook weer niet zijn. „Men sen hebben het over een stijging van 25 procent, maar dat lijkt me bijzon der. Je wilt niet je prij s nu zo gigan tisch laten stijgen, terwijl je waar schijnlijk volgend jaar weer een nor male hoeveelheid wijn hebt." Wanneer de prijs dan gaat stijgen, dat is nog onzeker. „In samenwer king met de producenten gaan wij wijnkopers bekijken wat er met de prijs moet gebeuren. Met kerst wordt er veel wijn gekocht, en je wilt dan wel een aantrekkelijke prijs houden. Toch zullen sommige producenten er niet aan kunnen ont komen om duurder te worden.'' Toch krijg je niet minder wijn voor je geld, stelt de wijnkoper gerust. „Europa heeft hartstikke mooie en lekkere wijnstreken die niet getrof fen zijn. Het zuiden van Italië en Spanje hebben van een prima drui venoogst kunnen genieten." Door de vorst in april en een meeldauwuitbraak was dit jaar rampzalig voor Franse wijngaarden. De Fransen zelf spreken van het slechtste oogstjaar ooit, en dat gaan we merken in de portemonnee. Het jaar 2021 mag gerust een rampjaar genoemd worden voor de Franse wijnindustrie. Door nachtvorst in vrijwel het hele land en een uitbraak van meel dauw in de overige gebieden is in vrijwel het hele land op zijn minst een deel van de druivenoogst ver woest. Normaal staat het land van de Champagne, de Cötes-de-Provence en de Bordeaux bovenaan de lijstjes van wijnimporteurs, maar dat zal dit jaar niet het geval zijn. Franse wijn boeren beginnen zich af te vragen of hun eeuwenoude industrie wel op gewassen is tegen de verwoestende storm van klimaatverandering. Ook Lidewij van Wilgen, eigenares van wijngoed Terre des Dames in de zuidelijke regio Languedoc, kan maar weinig wijn maken dit jaar. ,,Door klimaatverandering zie je steeds eer der scheuten uit de druiventakken groeien, maar die jonge blaadjes en knoppen zijn nog erg kwetsbaar. In de nacht van 7 op 8 april vroor het hier -7 graden, fataal voor een groot deel van mijn druiven.'' Naast de Languedoc hebben ook de populaire wijnregio's Bordeaux en Bourgogne een groot deel van hun oogst gedag kunnen zeg gen door nachtvorst en meel dauw. In totaal mist Frankrijk zo'n 30 procent van de ver wachte druivenoogst. Van Wilgen zelf is in totaal zo'n 40 procent kwijtgeraakt. ,,Van één druivensoort die ik ge bruik voor speciale witte wijn voor een driesterrenrestau rant, was 98 procent van de druiven verwoest. Normaal oogsten we zo'n tweehonderd kistjes druiven, nu hebben we er vier uit kunnen halen." Weerextremen Op de lange termijn heeft een ramp jaar als dit gelukkig vooralsnog niet zo veel gevolgen, vertelt Van Wilgen. „Wijnranken kunnen wel tegen een stootje. Dit jaar groeiden er dan wel geen druiven aan, maar volgend jaar beginnen we gewoon opnieuw. We werken nu met een kleinere oogst, maar volgend jaar kunnen we hope lijk gewoon verder." Ook vertelt ze nog voldoende wijnen opgeslagen te hebben staan om het jaar financieel door te komen. „Waar ik me echt druk om maak is klimaatverandering. Ik onderhoud nu al twintig jaar deze wijngaard, en heb het klimaat ge woon zien veranderen", vertelt Van Wilgen. ,,We oogsten de druiven steeds eerder, en door de warme temperaturen wordt de alcoholgraad in onze wijnen ook steeds hoger." Ook wordt de wijngaard van Van Wilgen steeds vaker getroffen door weerextremen. ,,In 2020 hadden we GO WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 Slachtoffers van seksueel ge weld of kindermisbruik moeten op één plek kunnen aankloppen om de hulp te krijgen die zijn nodig hebben. Hanneke Keultjes Den Haag Een groot deel van de Franse druivenoogst is verwoest en dat gaat de consument merken in de prijs van bijvoorbeeld champagne, bordeaux of bourgogne. foto anp epa, getty images 'Dat de prijzen uiteindelijk stijgen is onvermijdelijk' Wouter Peer Murviel-lès-Béziers Van één druivensoort voor speciale witte wijn was 98 procent ver woest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7