'Booster geeft niet meer bijwerkingen dan eerdere prik' 5 Ze hebben extra maatregelen getrof fen, zoals een mondkapjesplicht en bezoekersrestricties. ,,De zorgen zijn groot'', zegt Conny Helder, bestuursvoorzitter van Actiz, de branchevereniging van verpleeg huizen. Ze is vooral ongerust over het personeel. ,,Ze zijn echt moe, en daarom veel minder bereid extra uren te werken.'' In de sector zitten 40.000 werknemers ziek thuis, 8 pro cent van het totaal. ,,Nu Covid-19 weer opspeelt, denken ze: 'daar gaan we weer'. De hele vorige periode zien ze weer voor zich, met extra maatre gelen, bewoners in isolatie en meer werk dan je aankunt. Dan zakt de moed je in de schoenen.'' Tanja Wolfs is zo iemand die zich veel zorgen maakt. In de personeels ruimte van verpleeghuis Eerdbrand vertelt ze hoe begin dit jaar negen van de twintig bewoners door corona overleden op haar afdeling. ,,Alsof er een bom ontplofte'', zegt ze. ,,Nu zie ik het opnieuw verkeerd gaan. Zullen de mensen weer zo ziek worden?'' Isolatie Ook ouderen zelf maken zich zorgen over het toenemende aantal mensen met corona. Want in de verpleeghui zen met besmettingen moeten alle bewoners op die bewuste afdeling in isolatie totdat ze een negatief testre sultaat kunnen laten zien. ,,Waar we bang voor zijn, is dat we weer in een situatie komen zoals tijdens de eerste lockdown. Dat willen we koste wat kost voorkomen", zegt Sven Stijn- man, woordvoerder bij seniorenorga nisatie KBO-PCOB. De Gezondheidsraad adviseert een boosterprik voor alle bewoners van zorginstellingen. Het kabinet wil zorgmedewerkers die direct contact Personeelsleden zijn echt moe, en daarom veel minder bereid extra uren te werken hebben met patiënten 'zo snel moge lijk' een extra prik aanbieden. Uit een enquête van ouderenorga- nisatie Anbo blijkt dat een grote meerderheid van de senioren (90 procent van zo'n negenduizend 65-plussers) voor extra maatregelen is. ,,Dat is ook een teken dat ze zich onveiliger voelen", constateert woordvoerder Renate Evers. Voor GGD Hollands Midden zijn de huidige besmettingscijfers reden om alle zorginstellingen en verpleeg huizen vast een brief te sturen om extra maatregelen te treffen. ,,Daar maken wij ons in het bijzonder zor gen over, want daar zit de meest kwetsbare groep als het over corona gaat", zegt woordvoerder Monique Ligtvoet. Van de ouderen boven de 70 steeg het aantal positieve tests in deze regio van 19 naar 27 procent. Nog eens 16 procent van de zorgme- dewerkers testte positief. Arend Arends, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Klini sche Geriatrie (NVKG), snapt de zor gen. ,,En ik denk helaas dat ze terecht zijn." De vaccinaties bieden geen 100 procent bescherming, waardoor altijd mensen ziek kunnen worden. ,,Maar het blijft nog steeds de beste bescherming die we hebben." Ouderen kunnen ook zelf hun voorzorgsmaatregelen treffen, zegt Arends. ,,Houd afstand, ga niet naar grote bijeenkomsten. Ik denk dat dat verstandig is. En het is ook belangrijk om op te letten dat bezoek geen klachten heeft en toch te testen ook al ben je gevaccineerd. Helaas zijn we hier nog niet vanaf." Kwaliteit van leven Corona is terug in de verpleeghuizen, en daarmee ook de zorgen, blijkt in verpleeghuis Eerdbrand. Op de be gane grond loopt verzorgende Puck van Nieuwland met een bewoner in een rolstoel door de gangen. ,,Mensen isoleren, dat wil je gewoon niet meer'', zegt ze Het onderwerp brengt de man zelfs aan het huilen. ,,Hier overal kunnen rondrijden, dat is alles voor hem'', zegt Puck. Vanwege bewoners als deze, ziet het personeel misschien wel het meeste op tegen nieuwe isolatie maatregelen. ,,Het gaat ook over kwa liteit van leven'', zegt teamcoach Ka ren Mathijssen. Ze hoopt dat het ver pleeghuis corona ooit als gewone griep kan gaan zien. ,,De vaccins hel pen ons, mensen worden echt min der ziek. We kunnen bouwen op de bescherming die ze ons bieden. En van ons mag die derde prik komen.'' Niet alleen 60-plussers, maar ook 60-minners kunnen straks een derde coronavaccinatie krijgen. Vijf vragen over de 'boosterprik'. De Gezondheidsraad advi seert mensen van 60 jaar en ouder een derde corona- prik aan te bieden. Ook men sen onder de 60 die wonen in zorginstellingen, waaron der verpleeghuizen, komen in aanmerking. Het demissi onaire kabinet gaat nog ver der. Zorgmedewerkers die direct contact hebben met patiënten krijgen 'zo snel mogelijk' een prik aangebo den. En 60-minners kunnen een derde prik krijgen als de zorgmedewerkers, 60-plus- sers en bewoners van zorg instellingen aan de beurt zijn geweest. De Gezondheidsraad consta teert dat de vaccins in de al gemene bevolking nog goed beschermen tegen ernstige ziekte. ,,Maar er zijn aanwij zingen dat bij oudere gevac- cineerden de bescherming afneemt'', zegt voorzitter Bart-Jan Kullberg. Om 'een toename van ernstige ziekte voor te zijn', adviseerde de raad minister De Jonge te starten met het aanbieden van de derde prik. Een derde dosis kan de immuniteit een oppepper geven. Het advies is om de booster zes maanden na de eerste vaccinatieserie te geven. Voor mensen die Pfizer, Mo- derna of AstraZeneca heb ben gekregen, betekent dit zes maanden na de tweede prik. Voor degenen die Jans sen kregen, is het een half jaar na de eerste, totnogtoe enige prik. Op dit moment zijn de vaccins van Pfizer/BioNTech en Moderna door het Euro pese geneesmiddelen agent schap EMA goedgekeurd voor gebruik als booster. De raad adviseert deze vaccins te gebruiken, ongeacht de C Het advies is om zes maanden na de eerste vaccinatieserie de booster te geven eerste coronaprik. Wie in eerste instantie AstraZeneca of Janssen kreeg, komt nu in aanmerking voor Pfizer of Moderna. 5 Op 14 september advi seerde de raad nog dat alleen patiënten met een ernstige afweerstoornis een derde prik hoefden. Wat is er veranderd? Volgens het adviesorgaan zijn er sinds het vorige ad vies veel extra gegevens be schikbaar gekomen, waar door het inzetten van de derde prik nu wel nodig wordt geacht. ,,We weten nu veel meer over de werk zaamheid en de veiligheid van de boostervaccins'', legt de voorzitter uit. ,,Boosters blijken niet meer bijwerkin gen te hebben. Een derde prik heeft ongeveer net zo veel bijwerkingen als de tweede.'' GO WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 G Lydia Smul ders, verzorg- dende in ver pleeghuis Eer- brand, helpt Jan, die benauwd is door corona. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN - Conny Helder, brancheorganisatie Actiz Marcia Nieuwenhuis Den Haag IWie komt er in aanmer king? 2 Waarom is een derde prik nodig? 3 Wanneer is de derde prik beschikbaar? 4 Welk vaccin wordt het? De derde prik komt snel beschikbaar voor 60-plussers, zorgverleners en mensen instellingen. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5