Spuitbus blauwe verf verkleurt hangplek 6 Vroegere werkplaats Blokpunt is nu een plek om muziek te beleven Neem een kijkje in de 'music room' van het werkleerbedrijfvan zorgin stelling Emergis aan de Roerstraat en niets doet je nog herinneren aan de dagen dat hier houten spulletjes werden gemaakt. Een wetswijzi ging bepaalde dat er een betere af zuiging moest komen. ,,Er moest een grote machine a 42.000 euro op het dak komen. Die zou voor lawaai zorgen, waar de buurtbewoners Veel van onze mensen hebben zelfvertrouwen opgedaan door de klus zelf te doen vast niet blij mee zouden zijn. We moesten dus op zoek naar een an dere activiteit'', vertelt werkbege- leider Alex Reuter. Zelfvertrouwen Kaarsen maken, T-shirts bedruk kener kwam van alles voorbij. Maar toen de medewerkers het thema 'muziek' aandroegen, werd iedereen meteen enthousiast. Het houtatelier werd volledig gestript en van de opbrengst van de verkoop van machines werd een woonka mer met industrieel karakter ge maakt. Niet door een aannemer, maar door de medewerkers zelf. ,,Veel van onze mensen zeiden eerst dat ze dat niet konden. Maar door het toch te doen deden ze zo veel zelfvertrouwen op, dat ze ook thuis klussen oppakten'', zegt bege leider Herbert Kindt. Bij het Blokpunt werken mensen met een WMO-indicatie. Ze ko men er tot rust, krijgen houvast door structuur in een ongedwon gen sfeer en het allerbelangrijkste: ze krijgen er het gevoel dat ze er toe doen in de maatschappij. Iedereen komt bij het Blokpunt binnen met een 'rugzak', maar die mogen ze bij de ingang van het pand denkbeel dig aan de kapstok hangen. De nieuwe muziekruimte helpt daar nog eens extra bij. Er staan gi taren, keyboards en er is zelfs een studioruimte om zangpartijen op te nemen. Alleen een drumstel ont breekt, want dat zou misschien toch net voor te veel onrust en ge luidsoverlast kunnen zorgen. Me dewerkers Lesley en Linda zijn sinds een paar weken regelmatig in de muziekruimte te vinden. Lesley krijgt er gitaarles. ,,Het fleurt mij op. Ik kan er mijn emoties in kwijt en ik denk even niet meer aan mijn problemen. Dat is sowieso het fijne van Het Blokpunt. Mentale proble men overkomen je, daar kun je niet veel aan doen. Zonder prestatie- druk word je hier dan de helpende hand geboden.'' Waar Lesley zelf probeert liedjes te kunnen spelen, gebruikt Linda de muziekruimte dikwijls om tot Het fleurt mij op. Ik kan in de muziek mijn emoties kwijt, denk even niet meer aan mijn problemen rust te komen. Ze werkt vaak in het legogedeelte van Het Blokpunt, waar legosteentjes worden gesor- teerd en verkocht via een webshop. ,,Als het mij daar even te veel wordt, kom ik hier naar muziek luisteren. Gisteren zat hier nog iemand piano te spelen. Dat was echt prachtig om te horen.'' Weer andere medewer kers halen voldoening uit het schrijven van teksten. ,,Dan leggen we bijvoorbeeld het thema 'ver liefd' op tafel. Iedereen heeft daar wel een gevoel bij'', vertelt Reuter. Het muziekproject is nog maar net van start en kan nog heel wat helpende handen gebruiken. Wie thuis een instrument over heeft óf graag les wil geven; de mensen van Het Blokpunt houden zich warm aanbevolen. Het JOP is een plek met overkap ping achter het dorpscentrum, die jaren geleden is ingericht als ont moetingsplek voor jongeren. In 2015 kreeg de jeugdontmoetings- plaats nog een opfrisbeurt. De mu ren werden groen en geel geverfd: de kleuren van Vogelwaarde. Met enige regelmaat was er de afgelopen jaren overlast door lawaai en ver vuiling, maar dit jaar loopt het vol gens Ron de Kort de spuigaten uit. Ron de Kort, PvdA-er en inwoner van Vogelwaarde, trok over het JOP en overlast door drank en drugs in heel de gemeente Hulst aan de bel in een commissievergadering. Bij het JOP liggen bijna elke week ka pot gegooide drankflessen en drugszakjes. Ook de muren zagen er niet meer uit, er waren teksten overheen gekalkt. De afgelopen tijd kreeg De Kort weer goede hoop. „Jongelui hadden zelf geld bij elkaar gelegd, voor vijftig euro aan verf ge kocht en alles geschilderd. Het was prachtig." Er waren affiches opgehangen met het verzoek om alles netjes te houden. ,,En het was er rustig. Er lag nog wel troep, maar het ging de goede kant op." De Kort had nog wensen van jongeren genoteerd, zoals een extra vuilnisbak. Begin deze week kreeg hij foto's van een buurtbewoner: alles was met blauwe verf beklad. Het is voor hem de druppel. En een maat schappelijk probleem, signaleert De Kort. Ook bij Malpertuus in Clinge en op plekken in de stad Hulst is regelmatig overlast. Het JOP of soortgelijke plekken sluiten wil De Kort juist niet, hij wil dat Hulst het probleem aanpakt door veel meer jongerenwerkers in de kernen in te zetten en daar geld voor uit te trekken. ,,We moeten in gesprek met de jeugd. De positieve jongeren zijn in de meerderheid." Er komen ook jongeren van bui- tenaf, om te 'chillen' die in Vogel waarde voor overlast zorgen. ,,Gas- ten uit het dorp willen dat het fat soenlijk blijft." De Kort kreeg maandagavond veel bijval. Burgemeester Jan-Frans Mulder wil er op inzetten om over last in de gemeente te voorkomen en op te lossen. Hij vindt het be kladden van het JOP 'dieptriest' en wil kijken wat Hulst kan doen sa men met omwonenden, de politie of boa's die 's avonds wat vaker gaan kijken. Hij wil ook in beeld krijgen welke jongeren waar voor overlast zorgen en waar zij vandaan komen. woensdag 3 november 2021 Er zit muziek in het houtatelier Tot een tijdje terug konden me dewerkers van werkleerbedrijf Blokpunt in Terneuzen terecht in een houtatelier. Maar dat is door aangescherpte regelgeving passé. Eind van het liedje is dat er iets nieuws opbloeide om de zinnen te kunnen verzetten: een huiskamer vol muziekinstrumen ten. Raymond de Frel Terneuzen -Herbert Kindt, begeleider Blokpunt -Lesley, medewerker Blokpunt De jeugdontmoetingsplaats (JOP) van Vogelwaarde was een paar weken geleden geschilderd door jongeren uit het dorp. Een mooi zicht, maar niet voor lang: ,,In één nacht is het verpest en met blauwe verf bespoten. Dit is een maatschappelijk probleem." Sophie Stockman Vogelwaarde Jongeren knapten het JOP zelf op en dat werd een paar dagen geleden weer teniet gedaan: er werd blauwe verf overheen ge spoten. foto SOPHIE STOCKMAN Begeleider Alex Reuter van Het Blokpunt in Terneuzen in de nieuwe muziekruimte van het werkleerbedrijf, waar sinds enkele weken volop gespeeld wordt. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53