Extraatje voor Thoolse bedrijven en clubs die Corona-Checkapp inzetten Automobilist begaat waslijst aan overtredingen 7 BONIFACIUSKERK KWADENDAMME VRIJWILLIGERS VERSPREIDEN HET LICHT Op het kerkhof naast de Bonifaciuskerk was het gisteren drukker dan anders. Vanwege Allerzielen. Allerzielen is de dag waarop dierbare over ledenen in het bij zonder werden her dacht. Gisterochtend hebben tientallen mensen de gra ven van hun dierbaren al bezocht. Dat verraadden de verse bloemen, het merendeel chrysanten, wel. En oplichtend door flakkerende kaarsjes werd diezelfde begraaf plaats 's avonds ook drukbezocht. Hans de Vos bezocht de kerk en begraafplaats zelfs drie keer. Als één van de vrijwilligers bij de pa rochie had hij 's ochtends een uurtje 'kerkwacht'. Als kerkgan gers daar behoefte aan hadden, ving hij ze binnen op. In de mid dag bezocht hij de graven van zijn opa en oma. ,,Ik wilde nog even kijken of ze er netjes bij lagen, en zocht alvast een plekje om het licht 's avonds te zetten. In de tijd dat mijn opa en oma overleden, in de jaren tachtig, mochten ze niet bij elkaar begraven worden. Daarom liggen ze in verschillende graven in verschillende rijen." 's Avonds was De Vos er voor de derde maal, bij de Allerzielen- dienst en het opsteken van de kaarsjes op de begraafplaats. Hoewel hij wekelijks naar de dienst in de Bonifaciuskerk gaat, bezoekt hij maar eens per jaar de begraafplaats. Ook die van Goes, want daar liggen zijn ouders be graven. Het 'licht verspreiden' zo als in Kwadendamme gebeurt, van kerk naar begraafplaats, gebeurt daar dan weer niet. De Vos: ,,Dat is ook niet te doen omdat de begraaf plaats niet bij de kerk in de buurt ligt. In omliggende dorpen kan dat nog wel. Ook in Ovezande en 's-Heerenhoek is de afstand maar klein." Opvallende steentjes Kaarsjes voerden dan wel de bo ventoon, maar in de kerk en het kapelletje op de begraafplaats was nog wat opvallends te zien: troost- stenen. Kleine steentjes beschil derd met bijvoorbeeld een kruis of engel, die vaak gemaakt worden ledereen is welkom. Ook mensen die niet katholiek zijn door mensen die troost en verdriet op een anonieme manier willen delen, een soort steuntje in de rug willen bieden. Ze mogen op het graf van een dierbare gelegd wor- den. Zo'n steen heeft een ruwe en een gladde kant, om te symbolise ren dat er altijd weer een moment komt waarop het allemaal wat makkelijker gaat. Leerlingen Overigens niet alléén familiele den van overledenen kwamen naar de Bonifaciuskerk: 's och tends waren er al tientallen leer lingen van de plaatselijke basis school langsgekomen om een kaarsje te branden. ,,Ze begrepen goed hoe en wat", zegt Elly Kerk- man van de parochiekerncommis sie. ,,Op school is daar aandacht aan besteed. De juffen en mees ters doen dat goed, met respect. En de kinderen hebben misschien ook wel een opa of oma verloren, of een dier." Afgelopen jaar werd van zo'n twintig parochieleden afscheid genomen. Best veel, vindt De Vos. Zijn verwachting dat de kerk 's avonds behoorlijk vol zou zitten kwam dan ook uit. Daar komt bij dat huis-aan-huisuitnodigingen voor de dienst zijn bezorgd. ,,Ie- dereen is welkom", zegt Kerkman, ,,ook mensen die niet katholiek zijn. Het verlies voelt bij iedereen hetzelfde." Het Rijk heeft extra geld beschik baar gesteld voor de controles van de Corona-Checkapp. Voor de ge meente Tholen komt dat neer op 55.000 euro. Om het geld te verde len, heeft Tholen een regeling be dacht die gekoppeld is aan een drank- en horecavergunning. ,,Wij hebben iedereen met een drank en horecavergunning aange schreven", zegt burgemeester Mar leen Sijbers. ,,Zij moeten via de site aangeven welke activiteiten ze ge daan hebben en dan krijgen ze geld. Iedereen die een aanvraag doet, krijgt driehonderd euro. Tholen heeft ongeveer honderd vergun ninghouders en dat maakt samen zo'n 30.000 euro. Extra personeel De resterende 25.000 euro wordt verdeeld onder ondernemers die grotere activiteiten en inspannin gen hebben moeten verrichten. „Bijvoorbeeld als ze extra personeel hebben moeten inzetten", zegt Sij- bers. ,,En als je bijvoorbeeld om principiële redenen niet gaat con troleren, heb je ook geen recht op geld." De gemeente controleert steek proefsgewijs of iedereen zich houdt aan de verplichte coronacheck. ,,Wij hebben niet de boa-capaciteit dat we alle horeca en kantines we kelijks langslopen", zegt Sijbers. Bij de controles die wel worden uitge voerd, is het overigens niet altijd in orde. Overtreders worden daarop aangesproken. ,,We doen dat wel op z'n Thools. We gaan niet meteen een boete schrijven, maar hebben eerst een gesprek en dan krijgen mensen hercontrole." Volgens Sij- bers was het tot nu toe tijdens her controles allemaal wél in orde. WAARDE Een 46-jarige man uit Roosendaal die maandag avond op de A58 bij Waarde door de politie aan de kant werd gezet, bleek een goede 'vangst' te zijn. De bestuurder kon zich niet legitimeren, had geen geldig rijbewijs, moest nog een openstaande boete betalen en reed onder invloed van amfetamine. In de auto lag ook nog inbrekersgereedschap. De auto werd door de politie voor een controle aan de kant gezet bij een tankstation. Tij dens het gesprek dat een agent met de bestuurder had, kreeg hij het vermoeden dat de auto mobilist onder invloed was van drugs. Een speekseltest wees uit dat dat vermoeden klopte. Hij is aangehouden en naar het bureau gebracht. Daar bleek er nog een boete van 240 euro voor hem open te staan. Die heeft hij meteen betaald. Een arts heeft een bloedmonster afgenomen. Dat wordt onder zocht door het NFI. Vanwege rijden onder invloed kreeg hij een rijverbod van 24 uur. Het inbrekersgereedschap dat in zijn auto werd aangetroffen, is in beslag genomen en wordt vernietigd. woensdag 3 november 2021 BE Kaarsjes en bloemen bij Allerzielen Michiel Bouwman Kwadendamme Vrijwilligers steken kaarsjes aan op het kerkhof bij de rooms-katholieke kerk in Kwadendamme vanwege Allerzielen. fotokantja van noort - Elly Kerkman, parochiekerncommissie Bonifaciuskerk Thoolse horecabedrijven, sport kantines en dorpshuizen krijgen een extraatje, mits ze toegangs controles houden en de Corona- Checkapp gebruiken. Zij krijgen in ieder geval 300 euro. Melita Lanting Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52