Kamperland herdenkt slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog Teler wil alleen schoon TenneT op zijn land 6 Rechter heft blokkade op Ruim een maand geleden kwam de bouw van vakantiewoningen in Veerse Kreek stil te liggen, toen een van de onderaannemers, Savox, het terrein afsloot en iedereen de toe gang tot de vakantiehuizen in aan bouw verbood. Onterecht, heeft de rechtbank nu geoordeeld. Hein van der Ploeg van ontwikkelaar Lei- sure2B is verheugd. ,,Al hadden wij deze uitkomst uiteraard ver wacht." We gaan weer snel opstarten om de woningen die al klaar zijn, zo snel mogelijk op te leveren Savox zette in september het 're- tentierecht' in, waarmee schuldei sers druk kunnen uitoefenen door spullen niet vrij te geven. Het Bos nische bedrijf vond dat hoofdaan nemer Tetteroo nog rekeningen te betalen had en eiste dat dit zou ge beuren voordat er verder gebouwd mocht worden. Tettero vindt juist dat het al meer had betaald dan waar Savox tot nu toe recht op had. Tetteroo spande een kort geding aan om te zorgen dat er weer verder gewerkt kon worden aan de huizen. De rechtbank Zeeland/West-Bra bant deed gisteren uitspraak in die zaak, en gaf Tetteroo gelijk. Een van de belangrijkste vragen in het geding was of Savox wel het recht had om de boel af te sluiten. Het Bosnische bedrijf stelde dat dit zo was, omdat het in de woningen aan het werk was; pas als het klaar was, zou Tetteroo er weer iets over te zeggen hebben. Daar was de rechtbank het niet mee eens. Ook de claim van Savox, dat Tetteroo 2 miljoen euro moet betalen als voor schot op nog openstaande rekenin gen, is afgewezen. Sloten vervangen Savox had de sloten van de wonin gen vervangen, zodat er niemand meer in kon. Maar nu moet het be drijf binnen 24 uur de sleutels aan Tetteroo geven, en zorgen dat er weer aan de woningen kan worden gewerkt. Doet Savox dat niet, dan kost dat een dwangsom van 10.000 euro per dag. Hein van der Ploeg van Leisure2B is blij: ,,We gaan weer snel opstar ten om de woningen die al klaar zijn, zo snel mogelijk op te leveren. Zestien woningen waren al eerder opgeleverd en we denken er nu op redelijk korte termijn weer een aantal klaar te hebben, ik denk mis schien al voor Kerstmis." Het conflict tussen Tetteroo en Savox, dat al langer speelde, heeft wel vertraging veroorzaakt. ,,In al gemene zin wel een half jaar", zegt Van der Ploeg. „Gelukkig konden we de afgelopen weken wel gewoon verder werken aan bijvoorbeeld de algemene voorzieningen en aan de aanleg van tuintjes. Dit conflict speelde tussen Tetteroo en Savox; wij konden alleen maar bemidde len, wat we ook hebben gedaan." De korte plechtigheid vond plaats bij het herdenkingsmonument op de kop van de Veerweg in Kam perland. Op het monument is een plaquette geplaatst met de namen van de burgerslachtoffers. Onder hen Marinus Lamain. Hij was vijf tien jaar toen de lijnbus waarin hij zat onder vuur werd genomen door Engelse vliegtuigen. Dat ge beurde op 22 mei 1944. Hij over leefde de beschieting niet en was niet het enige slachtoffer. Drie dorpsgenoten lieten daarbij ook het leven. Burgemeester Loes Meeuwisse stond in haar toespraak stil bij de elf burgerslachtoffers van de oor- In Kamperland kwamen elf dorpelingen om het leven door de oorlog log. ,,Het leed van de Tweede We reldoorlog speelt soms nog een grote rol in families, omdat ze dierbaren verloren zijn bijvoor beeld en dat is onvergetelijk. Ik wil stilstaan bij de zinloosheid van de oorlog en vol bewondering den- ken aan de heldhaftige strijd van de mensen die zich verzetten." Meeuwisse haalde aan dat het niet vanzelfsprekend is om in vrede te leven. ,,Het is goed om te beseffen hoe blij en dankbaar we mogen zijn dat we in vrijheid mogen le ven. En dat we met elkaar deze vrijheid moeten waarderen, koes teren en behouden." Kamperschouw Namens het gemeentebestuur legde ze samen met Mohamad en Justin een krans bij het monu ment. De jongens waren samen met hun klasgenootjes van groep acht van basisschool Kamper- schouw aanwezig bij de herden king. De kinderen legden ook nog een bloemstuk bij het monument. Jayda en Senja lazen samen een ge dicht over vrijheid voor. Van Hootegem stond gisteren bij de Raad van State in Den Haag, omdat TenneT in zijn ogen geen garanties geeft op het voorkomen van contaminatie ('besmetting'). Daarmee kan hij zijn SKAL-certi- ficering kwijtraken, waarmee hij officieel als biologische boer wordt aangemerkt. De advocaat van netwerkbe heerder TenneT zei dat de grond van tevoren wordt onderzocht op bodemziekten voordat het grote aannemersmaterieel met rupsbanden en diepe profielen aan de slag gaat. TenneT laat daarmee precies zien, niets te begrijpen van biologisch-dynamische landbouw, zegt Van Hootegem. ,,Bodemziek- ten is iets uit de gangbare land bouw waar veel hetzelfde gewas wordt geteeld." Daar gaat het hem niet om. Waar het de Kruiningse akker bouwer wel om gaat zijn resten van kunstmest en chemische be strijdingsmiddelen die voertuigen zijn land kunnen binnenslepen. ,,In 2014 heb ik al kunnen zien hoe het gaat", vertelde hij aan staats raad Mieke van Diepenbeek. Een Bodemziekten is iets uit de gangbare landbouw waar veel hetzelfde gewas wordt geteeld aannemer kwam met een rups voertuig zijn land op om onder zoek te doen naar de bouw van de hoogspanningsmast die daar is ge- pland. ,,Tot drie keer toe heb ik ge zien dat het voertuig vuil was." Die betreffende aannemer wordt niet meer door TenneT in geschakeld. Maar Van Hootegem heeft er geen vertrouwen dat het goed zal gaan, ook niet als een toe zichthouder van TenneT de voer tuigen vooraf inspecteert. De ak kerbouwer wil zelf een toezicht houder aanwijzen om het materi eel te controleren. Dat ziet TenneT niet zitten. Van Hootegem wil daar een uitspraak over van de voorzie- ningenrechter van de Raad van State. Niet te snel TenneT is vanaf Borsele bezig met de aanleg van een stroomsnelweg. Er komt een nieuwe 380 kV-hoog- spanningsleiding, die op onderde len wordt gecombineerd met be staande hoogspanningsmasten. TenneT wil volgende week, maan dag 8 november, al beginnen met de werkzaamheden op de akker van Van Hootegem. ,,Maar toch niet als ik nog geen uitspraak heb gedaan, mag ik aannemen", vroeg rechter Van Diepenbeek. Schorsing Daar kwam geen antwoord op van TenneT, maar daar nam de rechter geen genoegen mee. Van Diepen beek zei dat het schorsingsverzoek van Van Hootegem onmiddellijk zal worden toegewezen, mocht TenneT beginnen voordat er uit spraak is gedaan. Die uitspraak volgt binnen twee weken. woensdag 3 november 2021 Bouw van Veerse Kreek mag De bouw van vakantiepark Veerse Kreek mag niet langer worden opgehouden. Dat heeft de rechtbank in Middelburg gis teren bepaald. Arjen Nijmeijer Wolphaartsdijk - Hein van der Ploeg, Leisure2B Tijdens een korte, sobere plechtigheid zijn gisteren in Kamperland de dorpsgenoten herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog door oorlogsge weld om het leven zijn geko men. Melita Lanting Kamperland Hij heeft niets tegen de bouw van een hoogspanningsmast op zijn akker in Kruiningen, maar TenneT moet het niet wagen om met vuil materieel op zijn land te komen, zegt de biologisch- dynamisch groentekweker Alex van Hootegem. Dat lijkt een simpel verzoekje, maar dat is het niet. Adri Klinkenberg Den Haag - Alex van Hootegem, biologisch-dynamisch kweker Burgemeester Loes Meeuwisse legt samen met Mohamad en Justin (r) een krans bij het monu ment. FOTO CYNTHIA CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51