H 'Bij veel musea kijk je alleen, hier mag je alles aanraken' Zwarte Parels doen zaterdag rondje door Dreischor 7 Even leek het of de Zwarte Parels weer konden optreden, maar dat feest gaat niet door. De Friezen doen zaterdag wel een rondje door Dreischor Marijntje, de eerste Fries van Marjolein Steutel uit Zonne- maire, was een dondersteen. Daarna kwam Oscar; een op en top clown. Geen Fries paard is het zelfde, al hebben ze één ding ge meen. Met hun gitzwarte kleur en indrukwekkende manen stelen ze overal de show. Dat geldt nog eens dubbel en dwars voor de Friezen van de Zeeuwse showgroep de Zwarte Parels. Zelfs al zitten op tredens er door corona nu even niet in. Als de Zwarte Parels en hun amazones met z'n allen een bui- tenrit maken, hoor je de nekken van omstanders kraken. Omdat ze een nóg langere glimp van de stoet willen opvangen of omdat ze snel- snel een foto proberen te maken. ,,Het raakt je. Deze paarden heb ben een bepaalde aantrekkings kracht", weet Steutel uit eigen er varing. Zelf groeide ze als Walchers meisje op tussen 'rinkrieënde' dorpsgenoten. ,,Ik ging altijd naar het ringrijden kijken. Daar ston den allemaal van die dikke Belgen, maar daar stond ook een Fries tus sen. Daar was ik helemaal weg van. Die uitstraling. Het is zo'n mooi en sierlijk paard. Ik heb altijd gezegd: als ik ooit een paard koop, dan wordt het een Fries." Dat paard kwam er. En de liefde voor het ras, dat ook de koetsen trekt van het koninklijk huis, werd alleen maar sterker. Toen de Wal- cherse carousselgroep (waar Steu tel deel van uitmaakte) stopte, be sloot ze showgroep De Zwarte Pa rels op te richten. Met 12 andere liefhebbers van deze Friezen rijdt ze nu alweer jaren showtjes op opvoering, waarvoor paard en rui ter zich op en top opdoffen met linten in de manen en als het even kan verse bloemen in de staart. Een hoop gedoe. ,,Maar wel heel erg leuk. We kunnen zo ook dat Friese paard laten zien in al z'n glorie. Het mooie is dat als die paarden bij elkaar zijn, het lijkt alsof ze voor elkaar gemaakt zijn. Dan staan ze op een rij en dan denk ik weleens: er hoeft er maar één uit te halen. Maar dat gebeurt nooit. Dat vind ik zo mooi om te zien." Streep gezet Door corona hebben de Zwarte Pa rels nu al een tijdje niet kunnen optreden. Even leek het erop dat zaterdag 6 november eindelijk weer een show gereden kon wor den voor de senioren van Dreischor en Noordgouwe. Die komen jaarlijks samen op manege Balans, waar de Zwarte Parels ook trainen. Maar door dat optreden is nu ook een streep gezet. Als alternatief rijden de Zwarte Parels die dag wel een rondje door Dreischor om een groet te brengen aan senioren. Die genieten altijd volop van het optreden weet Steu- tel, die weleens na afloop een en velop met 100 euro in haar handen gedrukt kreeg. ,,Van iemand die schreef: Ik heb zo genoten. Dit op treden heeft me echt geraakt." Een show rijden is heel erg leuk. En we kunnen zo ook dat Friese paard laten zien in al z'n glorie verschillende evenementen in Zeeland. Linten en bloemen Aan 10 minuten schitteren voor publiek gaat keihard werken vooraf. Een proef in elkaar draaien. ,,Dat doet vooral onze comman dante Dianthe. Die is het creatieve brein achter onze shows." Een an der lid zet de muziek in elkaar. En dan is het trainen geblazen tot de Het is weer de tweejaarlijkse Doe-Us! deze week. Bijna 600 leerlingen uit de groepen 7 en 8 van Schouwen-Duivelandse basis scholen bezoeken één van de ze ven musea in hun buurt. ,,Om meer te weten te komen over het gebied waar ze leven en de musea hier te leren kennen. Maar ook om te ontdekken hoe het is om een museum te bezoeken en vooral te beleven", vertelt educatiefmede- werkster Anne van Hekke van de organiserende Vereniging Musea Schouwen-Duiveland (VMSD). Dat laatste blijkt stukken minder saai dan de meeste kinderen ver wachten. Jesse en Ceylan zagen, breeuwen en timmeren samen met hun klasgenootjes dat het een lieve lust is. Beide vrienden zijn weleens eerder in een museum geweest, maar dat het zo leuk kan zij n wisten ze niet. ,,Bij heel veel musea kijk je alleen. Hier mag je alles aanraken en ben je bezig." Beleven Juist op die manier steken de leer lingen een hoop op, weten Van Hekke en ook leerkracht Erwin van Dam van de Kirreweie. ,,Dan heb je de kinderen het meest. Een museum moet je ze laten beleven, hoe afgezaagd dat ook klinkt. Als ze alleen maar moet luisteren, kunnen die gasten na tien minu ten niet meer, en heel eerlijk, ik ook niet. Maar hier heb je afwisse ling. Er wordt iets verteld en dan gaan ze weer wat doen." SD WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 Geen Fries paard is hetzelfde Esme Soesman Dreischor Manege Balans in Dreischor. foto sandra schimmelpennink De Zwarte Parels en hun berijders zijn aan het trainen in de bak van - Marjolein Steutel, De Zwarte Parels ZIERIKZEE Ze werken zich drie slagen in de rondte om een schijf hout van een oude scheepsmast af te zagen. Maar Jesse Vermeer (10) en Ceylan van Buren (11) van de Kirreweie in Burgh-Haamstede klagen niet. Ze vinden het su perleuk op de werf van Museum haven Zeeland in Zierikzee. Ver rassend? „Zeker weten. Bij heel veel musea mag je niets aanra ken. Hier mag je van alles doen." Nora Bos (links) en Marit Beije zagen een schijf af van een oude scheepsmast op de werf van Museumhaven Zeeland in Zierikzee. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Kijk ook op pzc.nl/video - Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50