Niet langer ondenkbaar: coronabewijs op het werk 4 Ingrepen op rij Corona waart opnieuw rond in de verpleeghuizen. In 15 procent van de locaties waren de afgelopen maand uitbraken. Ik zie het opnieuw verkeerd gaan. Zullen de mensen weer zo ziek worden?'' CORONA Verzorgende Lydia Smulders zet een luide stem op. ,,Jan, hoe gaat het met je? Ben je be nauwd?'' Het antwoord van Jan, bewoner van verpleeghuis Eerbrand in Eindhoven, is afgeme ten. ,,Slecht. Heel benauwd.'' Maandenlang hield Eerdbrand corona buiten de deur, maar nu is het terug. Onder de bewoners van de zevende verdieping zijn drie besmet tingen, ook drie medewerkers zijn positief getest. Het rooster is met moeite rondgekomen. Smulders: ,,In veertien dagen heb ik één vrije dag gehad.'' Ze zit in volledig bescher mend pak op de bank van Jan, voor malig caféhouder in Eindhoven. Hij puft, terwijl hij televisie kijkt. Lydia meet de saturatie in bloed. ,,Ik ga je meer zuurstof geven.'' Meerdere zorgorganisaties in Nederland melden opnieuw uitbra ken in hun verpleeghuizen. De zorg instelling in Eindhoven is zeker niet het enige verpleeghuis waar corona weer rondwaart. De afgelopen vier weken werden 373 verpleeghuizen Mensen isoleren, dat wil je gewoon niet meer door besmettingen getroffen; dat is 15 procent van alle locaties in Neder land. Dagelijks komen daar meer dan tien - en gisteren zelfs meer dan twintig - nieuwe verpleeghuizen bij, zo blijkt uit het coronadashboard van de rijksoverheid. ,,Je wilt het niet, maar het is niet te voorkomen'', zegt ook Arend Pley- sier, van zorginstelling Sensire in de Achterhoek. Hij spreekt van een 'forse uitbraak' in Doetinchem, waar door afdelingen moesten sluiten. In het verpleeghuis viel het personeel de besmettelijkheid en de ernst van het ziektebeeld op. ,,Net na de vacci natieronde kregen onze mensen na een besmetting slechts lichte klach ten. Nu zijn de klachten toch echt zwaarder. Onze bewoners zijn kwetsbaar. Dat ze nu zieker worden zegt waarschijnlijk ook iets over de werking van de vaccins op langere termijn.'' Zo hebben meer verpleeg huizen verhalen over nieuwe be smettingen, blijkt na een rondgang. Coronamaatregelen waar het kabinet lang niet aan wilde denken, liggen nu toch op tafel. De ingrepen die zijn afgekondigd lijken nog maar het begin van een pijnlijk najaar. gehaald. De Jonge: ,,Dan is ook een lager aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen al een grote belasting.'' In de ziekenhuizen liggen nu ruim 1300 coronapatiënten, van wie 240 op de intensive care. Reden voor het kabinet direct nieuwe maatregelen af te kondigen. Zo geldt vanaf van daag weer het dringende advies om 1,5 meter afstand te houden, zo veel mogelijk thuis te werken en zo min mogelijk te reizen. Vanaf zaterdag komen daar andere maatregelen bij. Mondkapjes worden weer verplicht in de winkels en op andere plaatsen. De coronapas is dan niet alleen ver- Het leven van mensen die niet zijn gevaccineerd tegen corona dreigt een stuk lastiger te worden. Zo is de kans groot dat het kabinet over an derhalve week besluit dat zij zich moeten laten testen voordat ze een winkel - uitgezonderd supermark ten - binnen mogen. En later krijgen werkgevers mogelijk de vrijheid hun personeel te vragen of ze gevacci neerd zijn. Zo niet, dan mogen ze om een test vragen voordat ze welkom zijn op de werkvloer. Tot nu toe schoof het kabinet de discussie over die maatregel voor zich uit. En als het aantal besmettingen en ziekenhuisopnames blijft oplopen, is zelfs niet uitgesloten dat ongevac cineerden ook met een test niet meer welkom zijn in bijvoorbeeld de ho reca. Lang was dit ondenkbaar, maar volgens demissionair minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) is 'de keuze snel gemaakt' mocht het di lemma worden: óf de horeca dicht, of alleen ongevaccineerden weren. ,,Vooral omdat niet-gevaccineerden het meeste risico lopen.'' En zo schetsten premier Mark Rutte en De Jonge een aantal maat regelen die het kabinet later dit jaar mogelijk gaat afkondigen, mits de Tweede Kamer er mee instemt. Deze zomer leek het nog zo goed te gaan met de bestrijding van de pandemie. Op 13 augustus zei Rutte: ,,We snakken allemaal naar het mo ment dat we ook de laatste beperkin gen kunnen opheffen. We hopen en verwachten ook wel dat dat dit na jaar nog zal zijn, bijvoorbeeld op 1 november, maar zeker weten doen we dat niet.'' Maar nu het 1 november is geweest heeft Rutte 'een lastige boodschap'. ,,We wisten dat er een najaarsgolf aan zou komen.'' En het aantal co ronapatiënten is weliswaar minder hoog dan tijdens de vorige pieken, maar er is wel een probleem. Zieken huispersoneel kan het werk na an derhalfjaar op de toppen van de te nen te hebben gelopen bijna niet meer aan. Het ziekteverzuim is hoog en er moet heel veel zorg worden in- plicht in de horeca, stadions en thea ters, maar ook bij bijvoorbeeld ama teurwedstrijden en kermissen. Rutte en De Jonge deden nog maals een beroep op iedereen om zich te laten vaccineren. De Jonge: ,,Het gros van de coronapatiënten had niet in het ziekenhuis hoeven te liggen als ze wel waren gevaccineerd. Sommigen vinden deze boodschap hard, maar nog harder is het dat door de aanwas van coronapatiënten an deren moeten wachten op bijvoor beeld een nieuwe heup. Er moet ook plek blijven voor de long-, hart- of kankerpatiënt.'' Misschien, heel misschien zijn ex tra maatregelen niet nodig. Over an derhalve week komt het Outbreak Management Team met een nieuw advies. Dan volgt ook een nieuwe persconferentie. Maar als de trend dan niet gekeerd is, zal het kabinet besluiten nemen waar het lang niet aan wilde denken. WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 GO Vanaf vandaag: Advies: houd 1,5 meter af stand waar het kan Advies: werk de helft van de tijd thuis Vanaf zaterdag: Het coronatoegangsbewijs geldt ook op buitenterras sen, in onder meer sport scholen en in zwembaden Draag een mondkapje in pu blieke binnenruimten zoals winkels, stations, bibliothe ken en gemeentehuizen Ellen van Gaalen Jurriaan Nolles Eindhoven - Puck van Nieuwland, verzorgende Bewoners met corona zitten in isolatie om verspreiding van het virus te voorkomen. Rutte had 'een lastige boodschap'. FOTO ROBIN UTRECHT Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4