Koekoek bekendste voorbeeld van een onomatopee ■m a 10 ZEELAND 26 kippen gedood op erf Wim de Hullu; maar geen schadevergoeding A'Aiv,., Boer, wat zeg je van mijn kippen? Boer, wat zeg je van mijn haan? Nou, hele maal niets meer. Boer Wim de Hullu heeft er namelijk niet een meer over. Hij had 25 kippen en één haan. Tot maandag, ergens diep in de nacht. Zijn kippen zaten, zoals elke nacht, samen op stok in hun hok. Totdat een vos hen in de smie zen kreeg. De eerste twee ver moordde hij in het nachtverblijf, alle andere gevluchte kippen en haan nam hij op het omheinde grasveldje te grazen. Van een paar rukte hij de koppen af. De rest doodde hij ook, maar die liet hij daarna ongemoeid. Ook als je lang voor kippen zorgt krijg je er een band mee De vos moet de nacht van zijn le ven hebben gehad. De Hullu zag het maandagochtend met lede ogen aan. ,,Het is niet zoiets als met een hond of een kat, maar ook als je lang voor kippen zorgt, krijg je er een band mee. Elke morgen naar het hok, elke dag eieren rapen. Die moeten we nu maar in de super markt gaan halen, want ik weet niet of ik nog nieuwe kippen aanschaf hoor.'' Principe Dat laatste zit 'm in het risico dat De Hullu loopt. Voor hetzelfde geld komt meneer of mevrouw de vos volgende week namelijk weer terug voor een lekker maaltje of een ver- makelijke slachtpartij. Het gaat De Hullu nog niet zozeer om de cen ten, want die investering is voor 26 kippen best overkomelijk. Het gaat hem om het principe. ,,De vos kan in Zeeland doen en laten wat-ie wil. Dat is op zich prima, daar ben ik ook helemaal niet per se op tegen. Maar als je voor dat beleid kiest, dan moet je ook verantwoordelijkheid nemen voor de gevolgen. Kijk, als het nou om een paar kippen ging, dan had ik er echt geen melding van gemaakt. Maar dit is mij toch een beetje te mats. Het overkomt ons nu voor de eerste keer, maar ik weet dat het vorige week in Axel ook prij s was. We horen het in onze directe omgeving echt heel vaak. En meer dere mensen hebben daarom maar geen kippen meer.'' De Hullu meldde de slachtpartij bij de provincie, maar dat ging niet heel eenvoudig. Uiteindelijk kreeg hij een vervelende boodschap. Die verwoordt woordvoerster Marieke Kalverboer van de provincie Zee land als volgt: ,,De vos staat op een landelijke vrij stellingslijst. Overdag mag het dier worden bejaagd, maar 's nachts niet. Vanwege die vrijstel ling is er geen tegemoetkoming in de schade mogelijk, waar dat bij schade aangericht door andere die- ren wél het geval is.'' Vosvrij De schade kan wel worden gemeld bij de provincie, maar die schiet dus niet meteen in actie. Dat kan alleen gebeuren als er vanuit een bepaalde regio heel veel meldingen binnen komen. Op dit moment zijn er in Zeeland twee regio's waar van de provincie ook 's nachts op vossen mag worden gejaagd: Schouwen- Duiveland en in de Yerseke Moer. Die gebieden wil ze vosvrij houden vanwege de vele vogels die er leven. Zeker is dat de vos in Zeeland aan een flinke opmars bezig is. Jagers pleiten voor verruiming van de jachtregels, dierenbelangenorgani saties zien daar juist helemaal geen heil in. Zij zien meer in alternatieve methodes om de overlast tegen te gaan, zoals het plaatsen van rasters. Voor het gebied rond de boerderij van De Hullu ziet de provincie nu geen reden om een nachtelijke jacht toe te staan. De Hullu baalt er van. Hij bracht zijn dode kippen gisterochtend naar de stortplaats. ,,Voor hen komt dit te laat, maar ik hoop dat ik met mijn verhaal de ogen van een aantal mensen open. Als dit het beleid is, dan moet je het ook netjes afhandelen, lijkt mij.'' NATUURJOURNAAL Onomatopee is een taalkun dige term voor een klank nabootsend woord. Het is een stijlfiguur waarbij een geluid gevat wordt in de naam die je eraan geeft. Dat klinkt knap inge wikkeld en daarom meteen maar een voorbeeld. De koekoek. Die dankt zijn naam aan het geluid dat hij maakt en daarom heet het een onomatopee. Dat is wat vogels be- treft wel de meest bekende. Maar er zijn heel veel vogelnamen die op dezelfde manier ontstaan zijn. Zoals de karekiet, bekend uit het kinderliedje Karre-karre-kiet, mijn nestje zit in't riet. Aardig om te ver melden: zowel in het lied van de grote karekiet als dat van de kleine kun je de naam terug horen. En dan is er de tjiftjaf. Zo duidelijk een onomatopee dat zelfs in Enge land en Duitsland vergelijkbare namen in zwang zijn met respec tievelijk chiffchaff en Zilpzalp. Daarmee is het rijtje van ono matopeeën nog lang niet uitgeput. Als je goed naar een roepende kraai luistert kun je heel duidelijk het 'kraaaa' terug horen. De laatste letter hoort je niet, evenmin als in het felle kau-kau van de kauw. Blijkbaar hebben we in de men sentaal de neiging om aan een ge luid een afrondende letter toe te voegen. Hetzelfde geldt dan ook weer bij de gaai, maar voor som migen is de klanknabootsing bij hem wat minder overtuigend. We gaan naar de oevers van de Deltawateren. Daar laat de wulp zijn vriendelijke 'wuuuulp' horen tijdens het opvliegen. En op de wieren langs de dijkhelling laat een groep foeragerende rotganzen hun doordringende 'rot-rot-rot' horen. Het gebruik van onomato peeën in de wetenschappelijke naam komt trouwens ook best veel voor. De naam van de boomleeu werik is Lullulea en het verband met het 'lu-lu-lu' van de zang is niet moeilijk te leggen. Wie het geluk heeft om het raspende ge luid van de kwartelkoning te kun nen beluisteren hoort een langdu rig herhaald 'crex crex' en dat is precies hoe het beest ooit door de wetenschap genoemd is. De meest ingewikkelde maar juist daarom ook de leukste ono matopee is de aan het Grieks ont leende naam van de Turkse tortel. Die luidt Streptophelia deca-octo. Beluister een keer het vriendelijke, maar duidelijk gearticuleerde 'deca-octo' en je hoort de Turkse tortel nooit meer iets anders roe pen. woensdag 3 november 2021 Vos richt slachtpartij aan bij boer De vos is een prachtig dier. Tot- dat-ie jouw kippen te grazen neemt. Het overkwam akkerbou wer Wim de Hullu uit Magrette deze week. Hij vindt dat de over heid verantwoordelijkheid moet nemen. Raymond de Frel Magrette -Wim de Hullu Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Twee Turkse tortels. foto CHIEL JACOBUSSE In de wei liggen de dode kippen en haan van Wim de Hullu uit Magrette, FOTO ANNE HANA ,Onze eieren moeten we nu maar in de supermarkt gaan halen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42