Trainen met 'aangespoelde' plastic dolfijn Sprookje 3 Als je (opnieuw) wordt verrast door een virus dat al twintig maanden onder ons is; is dat pech of falen? Hoogleraren zijn kritisch. ,,Er is een schrijnend gebrek aan lerend vermogen.'' HOOGLERAREN HALEN BESLISSINGEN VAN RUTTE EN DE JONGE DOOR DE GEHAKTMOLEN VERSOEPELINGEN Ze falen op het punt waar ze telkens weer op falen Wat het kabi net precies verkeerd doet, daar zijn hoogle raren Bas van den Putte en Arjen Boin het niet over eens. Maar dat het kabinet ge faald heeft nu er er gisteren weer nieuwe strengere maatrege len aangekondigd zijn, dat lijdt volgens hen geen twijfel. ,,Ze falen op het punt waar ze telkens weer op falen'', zegt Van den Putte, hoogleraar Gezondheidscommu nicatie aan de Universiteit van Amsterdam. ,,De communicatie schiet volledig tekort.'' Boin (hoogleraar Publieke Instituties en Governance in Leiden) noemt het optreden van premier Rutte en minister De Jonge dit najaar zelfs 'een epische mislukking.' ,,Het is zo'n herhaling van zetten. Er is een schrijnend gebrek aan lerend vermogen.'' Goed, even bij het begin begin nen. Zowel Van den Putte als Boin constateren dat het kabinet met de versoepelingen van september - weg 1,5 meter, minder thuiswer ken, de meeste voorzieningen weer open, al dan niet met corona pas - een stap verder ging dan dat het Outbreak Management Team (OMT) destijds adviseerde. Van den Putte: ,,Je ziet dat het kabinet de randjes op zoekt. Het was heel voorspelbaar dat we weer op dit punt zouden belanden.'' In september bood het OMT wel ruimte voor een aantal versoepe lingen, maar niet voor zoveel tege lijk. Het loslaten van de 1,5 meter werd gesteund, net als een bredere inzet van de coronapas. Het we tenschappelijke orgaan adviseerde echter tégen versoepeling van het thuiswerkadvies en tégen het openstellen van discotheken. Ook was het OMT geen voorstan der van het meteen weer toestaan van 'meerdaagse binnenfestivals', zoals het Amsterdam Dance Event. Gisteren meldde de GGD in Am sterdam dat meer dan duizend be zoekers van dat evenement besmet zijn geraakt, ondanks het daar ver plichte coronatoegangsbewijs. En dus stonden Rutte en De Jonge gisteren weer achter het spreekgestoelte, om te zeggen dat we toch weer zijn verrast, dat het toch weer strenger moet. Boin kan zijn irritatie over die gang van za ken maar moeilijk verbergen. ,,Het is elke keer hetzelfde. En ze zeggen niet: sorry, wij hebben het fout ge daan. Terwijl iedereen die er ver stand van heeft - het OMT, het Red Team - voorspelde dat het zo zou gaan. Maar het kabinet heeft geen zin meer om offers te vragen van het volk. Ze drijven mee op het maatschappelijk sentiment. Dat is beschamend. Dan ben je geen leider, dan ben je geen knip voor de neus waard." Voorbehoud Het is niet zo dat het kabinet tij dens het bekendmaken van de ver soepelingen geen enkel voorbe houd maakte. Zowel Rutte als De Jonge waarschuwden tijdens de persconferentie van 14 septem ber dat er nog steeds een golf kon komen, omdat een kleine twee miljoen mensen nog niet gevacci neerd waren. Daarbij werd ook ge wezen op het risico dat de zorg weer overbelast kon raken. ,,Met de paar maatregelen die straks nog overblijven, proberen we dat te Dan ben je geen leider, dan ben je geen knip voor de neus waard voorkomen'', zei De Jonge destijds. Echt blijven hangen is die bood schap niet, denkt Van den Putte. ,,Ik denk dat de toen aangekon digde maatregelen op zich nog wel voldoende zouden zijn geweest, als ze maar nageleefd waren. Maar er is gewoon te weinig communi catie. Met een persconferentie al leen red je het niet. Je moet telkens herhalen wat de maatregelen zijn, en waarom die belangrijk en effec tief zijn. De 1,5 meter is nog steeds een dringend advies: prent dat mensen in. Elkaar knuffelen is niet verstandig: zorg dat mensen daar aan herinnerd worden. En als een coronabewijs verplicht is, moet je dat ook handhaven.'' Het is de vraag of mensen hun rol in het geheel nog wel zien; of ze de noodzaak voelen om hun ge drag aan te passen. Een snelle re kenoefening leert dat er nu onge veer vijftig volledig gevaccineer- den op de ic liggen, op een totaal aantal van 11,7 miljoen volledig ge vaccineerde Nederlanders. Een op de 234.000 dus, ongeveer. Dat is nog minder dan verwaarloosbaar. Toch denkt Van den Putte dat veel mensen nog steeds hun ver antwoordelijkheid willen nemen, als hen dat gevraagd wordt. ,,Men- sen die gevaccineerd zijn, kunnen het virus nog steeds overdragen, en zo anderen in gevaar brengen. Dat willen ze niet. Bovendien wil niemand dat de operatie van zijn of haar vader of moeder uitgesteld wordt, omdat de ziekenhuizen weer vol liggen. Maar dan moet je hen wel blijven herinneren aan de dingen die ze moeten doen.'' Pessimistisch Boin is een stuk pessimistischer. Hij voorspelt dat de nieuwe maat regelen - scherpere handhaving, vaker thuiswerken, een mond kapje op en op meer plekken de QR-code laten zien - 'totaal geen zoden aan de dijk zetten'. ,,Over twee weken staan ze er weer, en dan heeft het nieuwe pakket nul effect gehad. De coronapas ver plichten in de dierentuin of in het zwembad, hoeveel besmettingen ga je daarmee voorkomen?'' Ondertussen is het effect van de bredere inzet van de QR-code vol gens de Leidse hoogleraar dat on gevaccineerden steeds meer in de verdrukking komen. ,,Het kabinet slaat routinematig de adviezen van wetenschappers in de wind, maar als het vervolgens mis gaat, krijgen ongevaccineerden de schuld. Ik vind het een gevaarlijke ontwikke ling, en ik ben bang dat het alleen maar verder gaat. Mensen dreigen systematisch uitgesloten te wor den. Er is een groep mensen die geen vaccin kan nemen, zij wor den hier ook slachtoffer van. En de kleine groep mensen die geen ver trouwen in de overheid heeft, drijft alleen maar verder weg.'' GO WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 Coronabeleid van het kabinet is 'een epische flop' - Bas van den Putte Sander van Mersbergen Den Haag Volgens Arjen Boin heeft het kabinet Nederland 'een sprookje voorgetoverd.' „Virologen roepen al heel lang dat je je niet uit een pandemie kunt vaccineren. Maar de lijn die het kabinet uitdroeg, was toch dat als iedereen maar een shot zou halen, dat het dan gedaan zou zijn met co rona. Een idioot hoog percen tage van de Nederlanders, 86 procent, is ook gevaccineerd. En toch gaat het nu weer de verkeerde kant uit. Dan klopt het verhaal dat je verteld hebt gewoon niet." - Arjen Boin BANDA ACEH FOTO EPA Wat te doen als er een dolfijn aanspoelt op het strand en de weg terug niet meer kan vinden? Leden van het Wereldnatuur- fonds Indonesië werkten samen met studenten van de faculteit voor diergeneeskunde van de Aceh Syiah Kuala Universiteit en oefenden op het strand van Ule Lheue beach wat te doen in dat soort situaties. Studenten en dierenartsen trainden met plastic opblaasdolfijnen de tech nieken die nodig zijn om de dieren ongeschonden zo snel mogelijk weer in het water te krijgen. Indonesië kreeg in 2020 te maken met 173 gestrande dolfijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3